Aupair Anglie - hledání Aupair rodiny přes internet | Au pair Británie

Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Au pair Anglie

Hledání rodiny “na vlastní pěst” přes internet

Co můžete očekávat

 • Kapesné 60 liber a výše.
 • Stravu a ubytování.
 • Práci 25 hodin týdně plus 2 večery babysittingu.
 • Péči o děti a lehké domácí práce.
 • 1,5 – 2 dny volna.
 • Možnost studia na jazykové škole.

Možnosti vyhledání hostitelské rodiny máte dvě. Přes agenturu nebo sami na internetu. Já osobně jsem si v minulosti našla rodinu přes internet sama a byla jsem maximálně spokojená. Vlastní zkušenost a rady jedné z uživatelek Lochensky, která si také našla rodinu sama na vlastní pěst, si můžete také přečíst v samostatném článku zde

Agenturám příliš nedůvěřuji (slyšela jsem dobré i špatné), jsou předražené (vy si můžete vše do týdne zařídit zdarma) a navíc se ochuzujete o poznání, jak věci fungují (budete moci srovnat více rodin, více leteckých společností atd.). O agenturách se dočtete více v samostatném odstavci.

Výhody hledání rodiny přes internet:

 • Velká nabídka rodin. Vytvoříte-li si pěkný profil/inzerát, můžete mít do týdne nabídek i dvěstě. Agentura vám takovou nabídku neučiní. Máte-li možnost si z rodin vybrat tu, která se vám líbí nejvíce, zvyšujete šanci, že budete s pobytem maximálně spokojeni.
 • Možnost lepšího poznání rodiny. Před vašim odjezdem si s rodinou můžete vyměnit několik emailů, zeptat se na vše, co vás zajímá, případně si i zatelefonovat a tím vším eliminovat riziko následné nespokojenosti.
 • Stanovení podmínek. Máte prostor domluvit se na podmínkách, podělit se o vzájemná očekávání apod.

Nevýhody:

 • Podvod. Podvodu se můžete vyhnout požádáním o kopii pasu, fotek a referencí – např. kontaktu na předchozí aupair. Více v samostatném odstavci.
 • Odmítnutí rodiny na poslední chvíli. Rodina samozřejmě může kdykoliv vycouvat a to i na poslední chvíli. Věřím však, že z výměny mejlů budete mít představu, co je rodina zač a odhadnete její charakter.
 • Vyřizování. Holt si vše budete muset vyřídit sami. Nemusíte se však obávat, po přečtení celého článku budete vědět jak na to...

Kroky, které je třeba učinit:

 1. Registrace na internetu zdarma.
 2. Napsání dopisu. Vyplnění profilu.
 3. Kontaktování rodin.
 4. Volba rodiny.
 5. Stanovení podmínek.
 6. Stanovení datumu příjezdu.
 7. Zakoupení letenky.
 8. Zakoupení pojištění.
 9. Balení, cesta na letiště, seznámení s rodinou.
 10. Volný čas, jazyková škola.

1. Registrace na internetu

Registrace je na následujících webech zdarma.

Začněte s www.aupair-world.net, který je rozhodně nejlepší a zde vytvořený profil poté kopírujte na ostatní weby. Bude-li se vám můj výčet jevit nedostačující, vygooglujte slovo aupair a jednoduše se zaregistrujte na všechny weby, které vám vyjedou. U některých zjistíte, že musíte nakonec platit, ovšem i přesto se celkový čas hledání/registrování vyplatí.

Doporučené weby:

Aupair-world

Rozhodně nejlepší web. Jestliže využijete členství zdarma a nezaplatíte plné členství, po sepsání profilu můžete kontaktovat rodiny tím, že jim odešlete upozornění, kterým jim říkáte, že se vám jejich rodina líbí a vyzýváte je, ať se podívají zpětně na profil váš. Budete-li se jim líbit, napíší zpět a tím se vám umožní vzájemná komunikace, která pro vás od této chvíle bude již bezplatná. Jestliže se jim líbit nebudete, jednoduše vás budou ignorovat. Zaplacením plného členství se vám zobrazí přímo soukromý email rodiny, takže jim můžete poslat nejen váš profil, ale také dopis té a té konkrétní rodině.

Ovšem i když se omezíte pouze na členství zdarma, rodiny budou mít stále možnost vás kontaktovat jako první. Jestliže si tedy do profilu napíšete pěkný dlouhý dopis, dáte si záležet na vyplnění i ostatních polí a přidáte fotky, můžete obdržet až 150 nabídek…

  Po registraci stránky navštivte denně, příhlášením se vždy posouváte na začátek seznamu au pair, který se zobrazuje rodinám při jejich vyhledávání.

Gumtree

Do kolonky "find" zadejte aupair. Jestliže chcete jiné město než Londýn, uprostřed stránky nahoře je kolonka "Change city".

Jde o angličany velice užívaný internet. Výhodou ovšem je, že ne příliš cizinců jej zná, (tento web začnete pravidelně navštěvovat až po příjezdu do Anglie), takže když si najdete inzeráty hledající au pair v menších městech a odpovíte jim napsáním pěkného dopisu, máte velkou šanci, že vás přijmou, jelikož můžete být pouze jediná, kdo o tuto pozici žádá. Nebo jedna z mála, ovšem dáte-li si s “family letter” záležet, máte vysokou šanci, že uspějete.

Doporučuji si dopis zkopírovat a jednoduše odpovídat na všechny inzeráty pouze vkládáním stejného textu.

Je to také jeden z mála webů, kde můžete vyhledat rodiny i na krátkodobější pobyt. Anglické děti nesmějí být ponechány bez dozoru ani na hodinu. Je-li tedy období školních prázdnin či volna, rodiče si musejí vyhledat nějakou instituci či osobu na hlídání. Vzhledem k tomu, že "velké prázdniny" jsou na rozdíl od ČR tři, představuje to velkou výhodu pro au pair, které upřednostňují pouze krátkodobý pobyt. Termínytěchto prázdnin se odvíjejí od dané školy, ovšem zhurba se pohybují: 1) kolem 20. prosince do začátku ledna, 2) 14 dní v dubnu 3) poslední týden v červenci do začátku září.

Zkuste si tedy inzeráty na gumtree projít a uvidíte, zda někdo vyhledává krátkodobější výpomoc. Případně si inzerát vložte sami: Po otevření stránky si nahoře uprostřed změňte název města „Change city“. Následně na pravé straně v rohu máte červeně vyznačnou možnost „Post an Ad“ (= podat inzerát). Zvolte možnost „Jobs –) I am looking for work–) Nanny & Homehelp -) Continue a zadejte text inzerátu…

Great Aupairs

Ne tak skvěle zpracované stránky, ovšem výhodou je, že vidíte plat, který rodina nabízí. Na ostatních stránkách to většinou rodiny neuvádějí.

Aupair Options

Bezplatná registrace umožní napsat rodině zprávu. Po zaplacení poplatku můžete posílat i emaily do jejich soukromých schránek..

Aupairs

Zprávy můžete posílat těm rodinám, které platí registrační poplatek - to bude zobrazeno. Jinak je zasílání zpráv zpoplatněno.

Profi Aupair

Zaslání informačního emailu zdarma (rodině se zobrazí váš profil s informací, že máte zájem pro ně pracovat). Psaní zpráv či mejlů zpoplatněno. Odpovídání bude, zřejmě, zdarma. Výhodou těchto stránek je, že je vše v češtině!!!

New Aupair

2. Dopis rodině

Sepsání dopisu rodině (případně vyplnění profilu při registraci na internetových stránkách) je v podstatě to nejdůležitější, co pro naleznutí rodiny musíte udělat. Je vaše vizitka, takže jeho psaní určitě nepodceňujte. Čím obsáhlejší bude, tím budete mít více nabídek a tudíž i větší možnost výběru.

Když jsem vyjížděla jako aupair já, zaregistrovala jsem se na všechny webové stránky, které se mi podařilo najít, a všude vložila dopis velikosti A4 (psaný na PC) plus spoustu fotek. Když si prohlídnete ostatní profily, uvidíte, že mnohé aupair napíší o sobě pouze pár řádků – dopis A4 tedy rozhodně vyčnívá. Do týdne jsem měla přes 200 nabídek – a to jsem chtěla vyjet pouze do anglicky hovořících zemí. Jste-li ve výběru země flexibilní, můžete mít nabídek i více.

Vybrala jsem si „nejlepší“ rodinu, vydala se, měla štědrou mzdu, spoustu výhod, žádné domácí práce apod. Moje aupair a kamarádi mi poté říkali, jaké nemám štěstí. No já to za štěstí nepovažuji. Ony zkontaktovaly agenturu, nebo si našly jeden inzerát, na ten odpověděly, kdežto já strávila hledáním rodiny 14 dní, byla zaregistrovaná všude možně i nemožně, před výjezdem jsem si s rodinou psala, kontaktovala jejich předešlé aupair - v podstatě jsem max. limitovala štěstí na jistotu, že se jedná o rodinu, ve které budu spokojená. Doporučuji stejný postup.

K samotnému psaní dopisu. Co se týče gramatiky, tou se netrapte. Netuším, proč jsou jí natolik posedlí naši učitelé angličtiny, ovšem angličané vám budou rozumět i bez jejího správného užití a vůbec se nad vašemi chybami nepozastaví. Naopak, kolikrát se nad gramatikou Angličanů pozastavujeme my Češi - ve spoustě částí Anglie řeknou "he don't" namísto "he doesn't".

K sepsání dopisu byste si tedy měli vystačit s běžným překladačem, např. googlu http://translate.google.com/#. Rozhodně bych se vyhnula sepsání dopisu někým jiným než vaší osobou. Možná si tím snížete šanci, že vás nějaká rodina kontaktuje, ovšem do Anglie poté nepojedete "vystresovaní" z toho, že rodina od vás očekává excelentí angličtinu, kterou disponuje vaše kamarádka, jež za vás napsala dopis. Britové jsou k angličtině cizinců velice tolerantní, sami žádný cizí jazyk většinou neovládají, takže ocení vaši snahu a pochválí vás i se slovní zásobou dvěsta slovíček. Navíc, během svého pobytu v Anglii jsem potkala spoustu au pair, jejichž slovní zásoba byla méně než 20 slov, takže vás mohu ujistit, že budete-li trpěliví, rodinu si určitě najdete i s minimální znalostí AJ!

Jak jsem již uvedla výše, v dopise se doporučuji rozepsat. První odstavec by měl být nejzajímavější – tam shrňte všechny klady. Když se jim bude líbit, budou ve čtení pokračovat. Kdyby byl nezajímavý, přejdou k profilu jiné aupair.

Doporučuji tedy začít ve stylu: “Milá rodinko, jmenuji se Míša, je mi 23 let a pocházím z České republiky. Jsem velmi přátelská, usměvavá, aktivní, baví mě práce s dětmi, a proto jsem vystudovala učitelství.” – hned uvádíte zajímavý fakt, že máte vystudované učitelství a pěkný popis charakteru. Nemáte-li vystudované učitelství, zmiňte jakoukoliv práci s dětmi – zájmové kroužky, dobrovolnická činnost… cokoliv. Nemáte-li s dětmi praxi žádnou, vždycky můžete dodat pár synovců či neteří... “Milá rodinko, ………… Sestra mi už dva roky dává jednou týdně na hlídání jejího syna no a protože si vždy užijeme spoustu legrace, chtěla bych spojit příjemné s užitečným a pracovat jako au pair. Věřím, že si užiji spoustu legrace a k tomu se navíc naučím anglicky…”

Po úvodu se už rozepiště o čemkoliv. Můžete zmínit např.

 • praxi s dětmi
 • koníčky (spousta rodin je hudebně či sportovně založených. Shoduje-li se to s vašimi koníčky, nezapomeňte tento fakt uvést)
 • ochotu vařit (plus jste-li dobrá kuchařka, nezapomeňte zmínit to)
 • ochotu uklízet
 • popis vašeho charakteru
 • vaše vzdělání
 • kurzy, certifikáty (první pomoc, řidičský průkaz)
 • proč chcete vyjet jako aupair
 • vaše představa o rodině, požadavky
 • vaše obavy

Ve výčtu doporučuji zmínit vaši představu o rodině a případné obavy... Opět tím zřejmě eliminujete počet odpovědí, ovšem alespoň se zaměříte na kvalitu – odpoví vám pouze rodiny, které vaši představu splňují. Já například uvedla, že se omlouvám, ovšem že chci v rodině působit více jako "paní na hlídání" než uklížečka. Že jsem samozřejmě ochotná uklidit, když bude potřeba, ovšem nerada bych, aby to bylo mou hlavní náplní práce...

Také jsem neuměla vařit a má angličtina byla tehdy mizerná. Docela mě tento fakt znepokojoval - obávala jsem se, že se rodina zděsí mých kuchařských výtvorů a že budou nešťastní z toho, že jim nerozumím. Obojí jsem pro jistotu do dopisu přiznala. Poměrně odlehčeně, takže to nakonec nevyznělo jako naprosté negativum, ovšem ulehčilo se mi, že rodina, která si mě vybere, bude vědět, na čem se mnou jsou... Stále jsem obdržela spoustu nabídek, takže máte-li obdobné obavy, jako jsem měla já, doporučuji je zmínit.

Možná se nyní děsíte, že dopis se vším uvedeným výše ani nezformulujete. Piště v jednoduchých větách. Angličané užívají jedoduché věty rádi. Cokoliv, co lze říct jednoduše, jednoduše řeknou. Nesnaží se o květnatost mluvy a užívání co největšího počtu cizích slov, aby vypadali vzdělaně, jak tomu činíme my. Naopak. Pro příklad - jednou jsem psala pozvánku na párty a na konci jsem uvedla “Konzumace alkoholu zdarma.” Kamarád Angličan na to hledí a říká “Proč tam jako nedáš jen alkohol zdarma!??”. Jednoduchost se vyžaduje (samozřejmě pouze v každodenním životě, při studiu vysoké školy by to projít nemuselo) - Angličané oceňují obsah sdělení a ne jeho stavbu. Což činí obrovskou výhodu pro nás cizince:-).

Pro představu tedy uvádím příklad dopisu rodině obdobného obsahu, jakým jsem se prezentovala v minulosti akorát tehda s naprosto základní angličtinou. Stále spoustu chyb dělám, avšak nyní k tomu mám anglický přístup – pokud mi jde rozumět, chyby neřeším. Neřešte je tedy prosím ani vy:-).

Dear family,

My name is Misa (20) and I come from the Czech republic. Last month, I finished my Master’s degree focused on behaviour management, leisure time and sport. I enjoy working with children and I’ve always wanted to live abroad in order to improve my English so I think working as an au pair would be ideal for me.

I have plenty of experience with children. A part of my study included a placement in nurseries, orphans, prison for youth offenders and the like. I also used to work as a programme leader at children summer camps - I prepared games as well as some educational activities for them (The interesting thing was the children always enjoyed the games more than education! How so?! :-) ...)

I am always smiley, active and very easy-going. I don’t complain often and I am very flexible. I’ve got a good sense of humour.

I like sport, reading, studying (I know – boring), going out with friends. I would like to join an English class in England where I hope to find some new friends I can spend my free time with.

I am very good at cleaning although I must admit I don’t particulary enjoy it :-). Of course, I am willing to clean your house but to be honest, I am looking for a job as an au pair and not as a cleaner so I am looking for a family which will be fair to me and let me enjoy the children more than a hoover :-).

I will play the boardgames with your children, take them to the park, take them swimming, cycling, draw the pictures for/with them… Anything.

The only thing I am not very good at is cooking. However, I am willing to learn anything – I think that my future husband will appreciate it one day ;-) .

Also, I am a bit worried about my English. I probably won't understand you much because I haven’t ever had the opportunity to practise my English. I will do my best but please be patient with me.

I am looking forward to a nice friendly family who will take me as a member of the family and will help me to be happy there as much as I will try to make your children happy.

Já bych se teď ještě asi rozepsala, avšak nechci to zbytečně komplikovat. Pro představu stačí. Ještě bych dodala, ať s výběrem rodiny po obdržení odpovědí pár dní vyčkáte. Jestliže se zaregistrujete na weby, které doporučuji a máte-li pěkný profil, můžete očekávat desítky odpovědí. Může se zdát, že se vám zalíbí hned ta první, slíbíte ji přijet no a do půl dne vám přijde nabídka lepší. První rodinu s určitou výmlouvou odmítnete, slíbíte přijet rodině druhé, ovšem vida, třetí rodina je ještě lepší. Přiznám se, já takto zrušila rodin několik. Proto doporučuji rodině hned nic neslibovat, požádat o více informací a porovnat si takto více nabídek.

3. Kontaktování rodin

Liší se od webu, který k hledání využijete. Většina vyžaduje vyplnění profilu, a poté, nezaplatíte-li si členství, budete moci rodinu na sebe upozornit pouze zasláním krátkého upozornění.

4. Volba rodiny

Po výměně několika emailů dojde k vzájemné shodě, uzavření spolupráce. V této fázi doporučuji sepsat smlouvu.

5. Stanovení podmínek

Smlouva

Každá rodina ke smlouvě přistupuje jinak. Některé smlouvu neřeší, jiné vám předloží detailní rozbor požadavků. Stejně tak některé aupair na smlouvu ani nepomyslí, jiné si smlouvu pro jistotu vytvoří.

Záleží na vás. Můžete mít štěstí a rodina dodrží vše, co slíbila. Znám ovšem případy, kdy rodina neplatila, co měla, kapesné vyplácela se zpožděním, vyžadovala více odpracovaných hodin, něž bylo domluveno apod. Doporučuji tedy alespoň základní smlouvu vytvořit. Nemusíte se obávat vaši rodinu o podepsaní smlouvy poprosit. Za prvé, jsou na to zvyklí. Za druhé, je-li to férová rodina, nebude mít s podepsáním smlouvy žádný problém. Budou-li chtít vycouvat, dá vám to alespoň představu, s jakou rodinou jednáte.´

Vzory smluv naleznete zde nebo zde. Obě jsou také volně ke stažení.

Tvorba vlastní smlouvy

Body, jež by měla zahrnovat:

 • Základní údaje jako vaše jméno, adresa, případně údaje o agentuře, přes kterou se vydávate. Jména členů aupair rodiny, věk dětí a bydliště.
 • Plat. Výše platu, jakým způsobem a kdy bude placen.
 • Prázdniny. Počet dnů volna či prázdnin, které si můžete vzít a jak o ně požádat. Plus co se bude dít, když onemocníte.
 • Ubytování a strava. Co máte k dispozici – pokoj, koupelnu, telefon, elektrické spotřebiče apod. Zda se budete stravovat s rodinou či dostanete peníze na jídlo zvlášť.
 • Denní režim. Kolik hodin denně/týdně budete pracovat. Zda vám budou hrazeny přesčasy a v případě že ano v jaké výši. Které dny v týdnu budete mít volno.
 • Povinnosti. Seznam specifických povinností jako je odvoz dětí do školy, kroužků, na schůzky. Podávání léků, krmení.. Úklid.
 • Zakázané aktivity. Zde může být zmíněný zákaz kouření, pití, hostů…
 • Denní režim dětí. Co a kdy budou děti dělat.
 • Povinnosti dětí. Může být detailní či jen povrchní. Můžou pokrýt např. dispciplínu, užívání televize, hygienu, prvky bezpečnosti…
 • První pomoc. Strategie, jak máte postupovat, když se vyskytnou určité problémy – kterého rodinného příslušníka kontaktovat, na kterého lékaře se obrátit atd.
 • Zkušební lhůta. Jestliže jste domluveni na zkušební lhůtu, co se bude dít po ní. Za jakých podmínek můžete požádat o zvýšení platu apod.
 • Podmínky ukončení spolupráce. Specifikace výpovědní lhůty při nespokojenosti jedné ze strany smlouvy.

6. Stanovení datumu příjezdu

Jednoduše poslední fáze domluvy – stanovit si kdy a kam přijedete, zda vás rodina vyzvedne, jak se poznáte, co se bude dít následně. Více rad k této sekci snad psát nemusím, k domluvě co a jak vám postačí selský rozum. Chybí-li vám, snad jej bude mít rodina a napíše vám co a jak.

7. Zakoupení letenky/jízdenky

  Co se cesty do Anglie týče, volba dopravního prostředku se bude odvíjet od individuální preference. Více informací o tom, jak se do Británie dopravit naleznete v samostatném článku zde.

Ve většině případů si musíte letenky hradit sami. Některé rodiny na letenky přispívají, jiné je hradí celé – to již musíte prodiskutovat s konkrétní rodinou.

Jestliže vás rodina požádá o převod peněz s tím, že vám letenku pomůžou zakoupit (např. z důvodu vaší negramotnosti či neschopnosti vyřizování), nebo že vám přispějí a žádají vás o zaslání určité částky, nenechte se zlákat. Zakupte si letenku sami a domluvte se s rodinou, že vám zbytek doplatí po příjezdu nebo naopak. Nevystavujte se možnosti podvodu, kdy z vás někdo vymámí peníze a vy od něj pak už nikdy neuslyšíte.

8. Zakoupení pojištění

O pojištění v Anglii pojednává samostatný článek zde.

9. Balení

O balení se snad přiliš rozepisovat nemusím. Před odjezdem si zjistěte povolenou hmotnost zavazadla no a poté už záleží na vás, zda jsou pro vás důležitější gumáky nebo lodičky…

Seznam doporučených věcí, nebo např. informace o tom, jaké množství alkoholu, cigaret apod. můžete přenést přes hranice, se najdete v článcích v kategorii Cestování & Doprava zde.

  10. Volný čas, jazykovka v Anglii

Na tato téma pojednávají články v kategorii zábava, anglický jazyk či vzdělávání.

Agentury

Vyjetí jako au pair přes agenturu má určité výhody. Osobně vidím více nevýhod - po přečtení článku budete mít jasnou přestavu, jak si najít rodinu a vše zařídit i bez agentrury (tj. zdarma) - ovšem vytvoření konečného názoru již nechám na vás.

Výhody:

Komplexní servis

Jakmile se zaregistrujete a zaplatíte určitý poplatek, agentury udělají vše za vás. Vyhledají vám rodinu, pojistí vás, zaplatí letenky, najdou spoje na letiště i z letiště, připraví smlouvu s rodinou atd. atd.

Podpora v Anglii

Kvalitní agentura by vám měla nabídnout nonstop podporu i v době, kdy už jste v zahraničí. Ujistěte se tedy, že jste obdrželi kontakt, kam se můžete obrátit v případě, že se s vaší au pair rodinou vyskytnou nějaké problémy.

Nevýhody:

  Podvod

Stává se, že se zaregistrujete na au pair stránkách a následně jste osloveni agenturou přímo ze země, do které chcete vyjet. Ty z vás začnou tahat poplatky, aniž by vám poslali jakékoliv smlouvy k podepsání, slibují neslibovatelné, prostě dělají vše proto, aby ve vás vzbudily podezření, že něco není v pořádku. Důvěřujete svému instinktu a nezdá-li se vám něco, neplaťte ani korunu. Jestliže si chcete ověřit, zda daná agentura existuje, vygooglujte si ji. Podívejte se do Anglických zlatých stránek www.yell.com, zda se vyskytuje tam - zavolejte na daná telefonní čísla. Máte-li v Anglii známého, požádejte o kontaktování dané agentury jeho.

Totéž platí pro české agentury.

Dlouhá čekací doba

Chystáte-li se vyjet v době prázdnin, což je nejfrektovanější období, musíte se s agentrou zaregistrovat už někdy v únoru. Vyčkáváte pasivně, nevíte, na čem jste.

Poplatky

Ceny např. Student Agency jsou úplně směšné. Letní pobyt 4500 Kč - tomuto se můžete úplně vyhnout.

Podpora v Anglii, která vlastně ani nemusí být

Slyšela jsem o případech, kdy au pair vyjely do Anglie, rodiny nastolily nepřijatelné podmínky, au pair se zpětně obrátily na agentury a ty pro ně nevyřešily nic. To se týče i věhlasných agentur.

Malá možnost výběru rodiny

Jestliže vyjíždíte přes agenturu, máte malou šanci ovlivnit, kam vás nakonec pošlou. Pokud si podáte inzerát sami (viz. příslušný odstavec), prohlédnete si profily více rodin a oslovíte tu, která se vám osobně líbí nejvíce. Nebo naopak, rodiny budou činit nabídky vám a vy se rozhodnete pro tu, která vám jednoduše„sedne“.

Seznam agentur

Agentury naleznete například zde nebo zde


Auto/řidičský průkaz

Většina rodin preferuje au pair s řidičským průkazem, ovšem naleznete i takové, které na tomto požadavku netrvají. Jestliže tedy řidičský průkaz nevlastníte, nezoufejte a hledání rodiny nevzdáavejte.

Řidičský průkaz vám postačí český. Měnit si jej nemusíte, ani nemusíte podstoupit žádné extra testy.

V Anglii jsou pojistky na auta poměrně vysoké. Tu vám však zaplatí rodina. Pojišťují se však osoby a ne auta – proto se nedivte, když se vás rodina zeptá na údaje, jak dlouho řídíte, zda jste již byli pojištění v ČR apod. (výše pojistky se odvíjí od počtu odřízených let a nehod). Nejlevnější typ pojistky vás upravňuje k užívání pouze jednoho konkrétního auta. Auta se tedy bežně nemůžou půjčovat mezi členy rodiny či kamarády – na to už potřebujete dražší pojištění, které vám umožní řídit kterékoliv auto.

Jestliže jste tedy např. v Anglii dvě kamarádky, obě pracující jako au pair, rodiny vám oběma platí pojištění a vy se vydáte společně na výlet jedním autem, nechť řídí pouze ta, jejíž rodina auto, kterým jste se vydaly, vlastní. Ledaže byste věděly, že vás vaše pojistka opravňuje řídit kterékoliv auto.

Co se řízení na levé straně silnice týče, myslím, že to vypadá hrůzostrašněji, než to ve skutečnosti je. Před výjezdem do Anglie jsem si v duchu zkoušela představit řazení levou rukou a zdálo se mi to neuskutečnitelné. Když však usednete do auta, uvidíte, že to bude naprosto přirozené (naopak si teď nedovedu představit řadit zpátky pravou rukou!). Značení v Anglii je mnohem lepší – vždy je poznačeno, zda máte dát přednost, všude jsou značky o povolené rychlosti apod. O tom však více v samostatném článku o rozdílných pravdilech silničního provozu zde.

Jestliže se řízení obáváte, před tím, než usednete do auta sami, projeďte se na kole, se projeďte autobusem, požádejte někoho, ať s vámi město objede no a v nejlepším případě – znáte-li ve stejném místě Čecha, požádejte jeho, zda by vám nedal prví lekci.

Zde v au pair článku bych pouze zdůraznila, ať při převozu dětí nezapomenete na dětské sedačky. To vás však sama rodina určitě upozorní.

Délka pobytu

Přes agenturu činí minimálně 3 měsíce. Hledáte-li si rodinu přes internet sami (např. na www.gumtree.co.uk), můžete najít pobyty i krátkodobější. Obvyklá doba, nepočítám-li pobyt pouze na velké prázdniny, je však půl roku až rok. Určité procento rodin vítá i delší periodu.

Domácí práce

Většina rodin bude očekávat, že jim pomůžete s lehkými domácími pracemi, přičemž férovým návrhem (a určitým au pair standardem) bude úklid vašeho a dětského pokoje, praní a žehlení dětského prádla a příprava jídel pro děti.

Zbývající domácí práce záleží na vaší ochotě, smlouvě a očekávání rodiny. Domluvte se na podmínkách ještě před výjezdem.

Spousta rodin au pair zneužívají. Některé se ocitnou v situaci, kdy jsou v podstatě zaměstnané jako uklízečky a ne jako au pair. Pamatujte, au pair pozice je v prvé řadě o hlídání dětí a teprve v druhé o úklidu. Je-li tomu naopak, promluvte si s rodinou o nápravě.

Vaší povinností není práce na zahradě, čištění kompletně zaneřáděného prádla, drhnutí toalet apod. Vyžaduje-li to rodina, trvejte na finanční kompenzaci – viz. odstavec o kapesném.

Vyskytuje se také malé procento rodin, které požaduje výhradně práci s dětmi a úklid od vás nebudou očekávat vůbec žádný. Jejich filozifií je, že nebudou plýtvat časem, který můžete věnovat dětem, uklízením. Buď uklidí sami, nebo k nim dochází na pár hodin týdně uklízečka.

Formality/Doklady

Hledáte-li si rodinu sami, nemusíte mít doklady většinou žádné. Stačí vám občanský průkaz, případně řidičský průkaz.

Jaké doklady potřebujete při registraci s agenturou, vyčtete konkrétně z jejich podmínek.

Chlapci

Nebudu vám nic nalhávat, zájem o dívky coby au pair, je mnohonásobně vyšší. Ovšem nezoufejte, najdou se rodiny, které upřednostňují chlapce. Důvody jsou většinou dva. Prvním je, že rodina má syny v pubertě, kteří jsou celý dne zalezlí v pokoji, takže nic (žádnou péči či výchovu) v podstatě nepotřebují. Rodiče se chtějí pouze ujistit, že jsou v pořádku, když nejsou doma a že je má kdo rozvést do školy a zájmových kroužků, když je potřeba.

Druhým důvodem, proč některé rodiny upřednostňují chlapce, je fakt, že jsou manuálně zručnější. Potřebuje-li rodina pomoct s opravou domu, stavbou kůlny, úpravou zahrady apod., zaměstnají chlapce.

Za dobu mé „kariéry jako au pair“ jsem poznala řadu kluků, kteří byli jako au pair zaměstnáni . Někteří měli funkci takové klasické au pair – šofér, výpomocný kuchař, uklízeč, hlídač dětí, za to jiní postupně rodině vyspravili celý dům (většinou za tuto práci však dostávali připlaceno).

Jazykové požadavky

Opět záleží na rodině. Žádná předepsaná norma není. Rodina, u níž jsem byla zaměstnaná já, údajně přede mnou měla au pair, která neuměla anglicky ani slovo. Ovšem skutečně ani slovo. Poté zjistili, jakou udělali chybu, poněvaďž jim vysvětlování, co po ní vlastně chtějí, dalo více práce než samotná péče o děti.

Co tím chci naznačit je fakt, že některé rodiny jsou ochotné zaměstnat kohokoliv.

Angličané, co se týče znalosti angličtiny, jsou velice benevolentní. Oni nemají znalost cizího jazyka většinou žádnou. Všude ve světě se dorozumí anglicky, výuka cizích jazyků na základních a středních školách je velice laxní (ve většině případů se jedná o francouzštinu), takže vám v cizím jazyce nic neřeknou. Sami si to uvědomují a vždy, když se zakoktáte nebo se vám prostě nedaří vymáčknout, tak vám řeknou, ať si s tím nelámete hlavu, že oni neumějí česky říci ani dobrý den. Jestli očekáváte, že přijedete do Anglie a budete v ulici jediný cizinec (jak jsem se to naivně domnívala já), budete překvapeni. Záleží na městě, ale ve větších městech mi přijde, že je cizinec snad každý třetí člověk. Na ulici, kde bydlím momentálně, mi příjde, že tu jsou angličani snad jen tři. V práci se to tedy liší, tam jsme cizinci z čtyřiceti lidí pouze tři – avšak to asi proto, že jde o osoby s vyšším vzděláním, v továrně by bych očekávala poměr opačný.

Jak je tedy z výše uvedených příkladů zřejmé, cizinců je tady ohromná spousta. Pěknou, plynulou angličtinu má však pouze málokdo - spousta cizinců se dorozmívá slovy, které nespojují do vět plus nemají absolutně žádný přehled o výslovnosti a spíše “plácají”, jak jim to přijde. Pamatuji se na jednoho Poláka, který říká “nabaky chír tomorov”. Byla jsem jediná, která pochopila, že chtěl říct “nobody is here tomorrow”…

Teď si asi říkáte “no jo, ale tyto osoby asi nebudou pracovat s dětmi, ale spíše někde trhat jahody”. Vůbec ne. Někdy mi tady nad tím přestává rozum stát, kde jsou cizinci s nulovou angličtinou zaměstnáváni. Většinou je najdete na helplinkách různých společností, kam voláte, když si chcete postěžovat či poradit ohledně zakoupeného produktu. Mám dojem, že tam zaměstnavatelé dávají cizince schválně, aby své zákazníky donutili na helplinky nevolat. Ani angličani jim nerozumí ani slovo.

Já tedy neznalost jazyka chápu, také jsem po příjezdu měla chabou angličtinu, ovšem nikdy by mě nenapadlo ucházet se o zaměstnání třeba v kavárně natož na telefonní lince!

Nicméně angličani jsou na naši angličtinu skutečně zvyklí. Nikdo se nesměje, nikdo ji nekomentuje, prostě jim to přijde normální. Naopak, budete-li umět něco spojit do věty, hned vám řeknou, jak skvěle nemluvíte.

Takže já bych to vše shrnula takto. Jestliže jste schopni zavolat ambulanci, když je potřeba, jste schopni říci dětem, ať sní oběd, vypne televizi, jde se okoupat a jde spát, tak je vaše angličtina dostačující. Stačí to říct ve slovách, nemusíte to spojit do věty, děti vždy vše pochopí. S přílivem imigrantů mají stejně beztak 20% spolužáků cizinců, takže jsou na lámanou angličtinu zvyklí (hovořím o městě).

Režim rodiny se denodenně opakuje, základní slovní zásobu rodiny si tedy rychle osvojíte. Nejdříve nebudete rozumět, že se chtějí děti v parku pohoupat, že do čaje nechtějí šťávu, ale mléko, že si chtějí vzít s sebou na bazén nafukovací kruh apod., ovšem po měsíci už budete mít představu o tom, o co vás zhruba žádají, jasnější.

Musím vás však uprozornit na frustraci, která se vám určitě nejednou dostaví. Díky neznalosti jazyka nebudete schopni dětem nic pořádně přikázat, vysvětlit, poprosit, zažertovat, nic. Pokud si s dětmi budete hrát, budete se usmívat, občas jim dáte sladkost, určitě vás budou mít rády a to i tehdy, když na ně spustíte česky. Jenže poté přijdou situace, kdy je chcete poslat do postele a oni začnou brečet, že nikam nejdou… V Čechách byste jim pěkně vysvětlili, že by měly jít, protože je ráno čeká škola, že když půjdou, tak je navštíví Ježíšek… a když nepůjdou, tak jim zakážete to a to apod. Avšak se slabou angličtinou jim prostě budete stále opakovat „Musíš jít spát“…, což samozřejmě nikam nevede.

Další příklad – úplně banální situace. Děti staví celý den Lego no a to se jim večer nechtěně rozbije. Začnou hystericky plakat, že je to rozbité, že už to nikdy nepostaví, začnou se hádat, kdo to zavinil atd. atd. Vy byste to Lego spravili do pěti minut a chcete jim to vysvětlit, jenomže na to nemáte slovní zásobu, no protože děti výskají a nemají čas to vaše ždrmolení poslouchat, vy nic nezmůžete. Úplnou hloupost, kterou můžete vyřešit za 10 sekund, řešíte 30 minut – kdy se snažíte spravit stavebnici, zatímco uklidňujete děti. (= má osobní zkušenost )

Neznalost jazyká vás taky naprosto izoluje od sociálního života. Celá rodina se něčemu bude řehtat a vy nebudete mít představu čemu. Koukáte na televizi, nerozumíte ani slovo. Někdo se s vámi chce pobavit na ulici či v obchodě (což angličané běžně dělají) a vy nerozumíte ani slovo.

Všechny výše uvedené faktory berte při rozhodování, zda vyjet či nevyjet z důvodu vaší slabé angličtiny, v potaz. Jestliže máte jakžtakž dobrou slovní zásobu, neváhejte – jak uvádím výše, Briti si z vaší gramatiky nedělají vůbec nic. Jestliže ovšem nejste schopni ani žádné objekty vyjmenovat, zřejmě se budete dost trápit.

Místo dotazu „Bude rodině můj level angličtiny stačit?“ (což většinou bude) bych se doporučila sama sebe zeptat: „Bude mi můj level angličtiny stačit?“ „Jsem schopná celý den mlčet a jen se zdvořile usmívat?“

Jazykový kurz

Některé rodiny vám na jazykový kurz přispějí, jiné ne. Podmínkou to není.

Nabídka anglických kurzů se v daných městech liší. V každém bude určitě alespoň jedna soukromá škola, přičemž ceny se většinou pohybují cca od £2.5 za hodinu.

Poté jsou to univerzity, které většinou ESOL kurzy poskytují za menší částky.

Ve spoustě měst však naleznete i kurzy zdarma. Může jít o aktivity dětských center či škol, které pořádají kurzy zdarma pro rodiče, charity zaměřené přímo na cizince, vládní projekty atd atd. Zkuste si kurzy zdarma vygooglovat zadáním “free English courses město” (město nahraďte konkrétním jménem), nebo optáním se na informačním centru či v Citizens Advice Bureau.

LearnDirect

V českých internetových diskuzích se také objevují různé zkušenosti s LearnDirect, které, mimo jiné, poskytují kurzy angličtiny pro cizince. Někteří za kurz platit museli, někteří jej měli zdarma. Když jsem se v jedné z poboček osobně informovala, bylo mi řečeno, že daná částka záleží na okolnostech daného studenta. Pracujete-li, měli byste si kurz hradit. Nepracujete-li, poskytnou jej vám zdarma s tím, že se však musíte zavázat k docházce, poněvaďž za vás budou platit nemalé peníze. Jste-li pokročilí angličtináři, můžete také využít nabídky LearnDirect, kdy zdarma studujete online či docházkou do centra k obdržení certifikátu Level 1 či Level 2 in Adult Literacy (přičemž zkouška a obdržení certifikátu je poté také zdarma). Více info Certificate in Adult Literacy a dalších informací o studiu angličtiny či o studiu obecně naleznete v kategorii Anglický jazyk či Vzdělávání.

Každopádně ať už jste začátečník nebo pokročilý angličtinář, pracujete-li či nepracujete, zkuste se na jednu z poboček LearnDirect zastavit a zeptat se, jaké máte možnosti. Pobočku si naleznete zde.

Link na vyhledání ostatních anglických kurzů ve vašem městě naleznete zde. Do kolonky “I want to learn about” zadejte “English” a do kolonky “town/city” zadejte město či PSČ. Chcete-li vidět úplnou nabídku, pod seznamem klikněte na “View all local courses”. Jde spíše o vyhledávání univerzit a soukromých škol, takže máte-li zájem o kurz zdarma, řiďte se radou uvedenou výše.

Pro výběr kurzu přímo dle vašich požadavků můžete také zdarma zavolat (v Anglii ne v ČR) na linku 0800 100 900, která je přístupná 7 dní v týdnu 8:00-22.00. Servis v češtině či slovenštině bohužel zatím není k dispozici, ovšem rozumíte-li polštině lépe něž angličtine, můžete zdarma zavolat: 0800 093 1114, kde jsou od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00.

Anglický jazyk můžete také studovat zdarma online v pohodlí vašeho domova... Odkazy na zdařilé weby vyučující angličtinu naleznete v sekci Anglický jazyk.

Kapesné

Nejnižší plat by měl být zřejmě 65 liber týdně plus strava a ubytování.

Vše záleží na požadavcích rodiny. Jestliže dostanete odpovědí více, srovnejte je a uvidíte, která nabídka se vám jeví jako nejlepší. Vemte v potaz vaše výhody a praxi. Máte-li vystudovanou vysokou školu zaměřenou na práci s dětmi a k tomu máte praxi s dětmi, nebojte se požádat o lepší plat. Viděla jsem inzerát nějaké dívčiny, která vystudovala práva a teď se chystala vyjet do Anglie, aby si vylepšila angličtinu. Svůj dopis rodině formulovala tak, jako by prodávala své služby- “Mám vystudované to a to, mám praxi tu a tu, umím uvařit to a to… proto chci 200 liber týdně.”, přesto obdržela x desítek odpovědí (na stránkách aupair-world.net vidíte, kolik rodin kterou aupair kontaktovalo a naopak).

Vemte v potaz fakt, že rodiče s velice dobrým zaměstnáním můžou mít klidně 10 tisíc liber měsíčně! (Průměrný plat angličana je 2 tisíce liber měsíčně před zdaněním)

V roce 2007 měla většina aupair tak kolem 65-ti, 70-ti liber týdně. Měly-li £80, již to považovaly za dobré.

Já osobně jsem například dostávala 120 týdně plus bonusy 10-30 liber, když jsem musela hlídat o víkendu. Zde šlo však o svobodného rodiče, který byl pryč i 24 hodin. Ačkoliv otec platil i paní na hlídání a děti byly přes den ve škole, takže jsem se o ně aktivně starala kolikrát i méně než 25 hodin týdně, často jsem musela zůstat doma přes noc v době, kdy měl otec noční či 24 hod směnu. Zaplatil mi také jazykovku, letenky na prázdniny, dovolenou, kredit na mobil a benzín. Platil mnohem více než byla potřeba, ovšem on byl prostě takový férový. Věděl, že kdyby musel zaměstnat Angličanku, stála by jej mnohem více.

To jen tak pro představu. Ne každá rodina si může dovolit platit vám vysoké kapesné (k tomu připočtěte vaši stravu a ubytování), avšak jestliže jsou ochotni vám dát pouze 55 liber týdně, neměli by očekávat, že se jim budete starat o děti a ještě k tomu o domácnost 7 dní v týdnu po 24 hodinách.

Lhůta umístění

Individuální. Přes agenturu zřejmě měsíc a výše, hledáte-li si rodinu na vlastní pěst a jste-li šikovní, řeka bych, že už za týden můžete být v Anglii. Více v ostatních ostavcích článku.

Měna/směnárny

Cena za 1 libru k 30.1.2010 činí 30,4 Kč. K aktuálnímu kurzu využívám kurzy.divoch.cz, kde je vývoj libry velice přehledný.

Koruny na libry a zpětně si směňte v ČR - vyjde to levněji než v Anglii. S tím, že směnárny jsou většinou levnější než banky. Ceny směnáren se také liší – některé si účtují procento z dané částky, jiné ne. Liší se také kurzy, proto si obejděte více směnáren před tím, než se pro určitou rozhodnete.

Měníte-li vyšší obnos (x desetitisíců), některé směnárny vám nabídnou lepší kurz než mají vypsaný – vždy se informujte.

Pravidlo pro směnu je následující. Vyjíždíte-li do zahraničí a měníte tedy koruny na libry, díváte se po nejnižším možném kurzu. Přijedete-li z Anglie domů a libry tedy prodáváte zpětně za koruny, chcete kurz co nejvyšší.

Konkrétní příklad. Mám 1000 Kč a chci je změnit na libry. Najdu tedy kurz nejnižší 26Kč za libru. 1000 děleno 26 = obdrdžím 38,4 liber.

Naopak mám 38,4 liber. Chci je vyměnit za koruny. Najdu směnárnu s nabídkou kurzu co nejvyššího kurzu – tj. za 30Kč. 38,4 liber krát 38 = obdržím 1152 korun.

Z příkladu je partno, že se na výměně dá dost vydělat i prodělat. Proto je vhodné vývoj kurzu trošku sledovat (viz. odkaz na portál divoch) a někdy se vyplatí s výměnou i chvíli vyčkat. Já boomakerem nejsem, takže konkrétní radu o vyčkávání na nejvhodnější kurz poskytnout bohužel nemůžu .

Podvody

Jedete-li soukromně, tj. ne přes agenturu, nikdy žádné rodině neposílejte peníze předem ! Zaplaťte si vše sami s tím, že slíbila-li rodina příspěvek k vašim výdajům, domluvte se, že se s vámi vyrovná po vašem příjezdu. Nebo naopak – nechte rodinu vše zaplatit a vy jim to splatíte po příjezdu nebo z vašeho kapesného.

Podvody se skutečně stávají, buďte obezřetní a pokud možno, vyhněte se jakémukoliv zasílání peněz.

Důvod, který rodina pro zaslání peněz uvede, může být různý. Nevěřte žádnému, nepotřebujete žádné potvrzení od vlády, žádný úřední dokument, nic.

Taktéž, zdá-li se vám výše kapesného a další výhody příliš dobré na to, aby to byla pravda, půjde nejspíše o podvod. Slibuje-li vám tedy někdo okamžitě 150 liber týdně a výše a nevyžaduje od vás ani žádné další informace a už souhlasí s vaším příjezdem, buďte obezřetní a požádejte o kopii pasu a k tomu třeba ještě o fotky dětí.

Pamatuji si na jednu odpověď na můj inzerát, kdy mi otec dvou dětí nabízel to a to štědré kapesné plus ty a ty štědré bonusy. Konkrétní čísla si již přesně nepamatuji, ovšem bylo to dost na to, abych měla pochybnosti, zda je to pravda, ale naopak ne zase až tak příliš, aby to pravda nemohla být. Na odpověď jsem nereagovala, neboť jsem už měla rozjednanou výše uvedenou rodinu. No a za pár dní mi přišel inzerát skoro stejného znění – podobný popis rodiny – ovšem s jinými částkami a trošku jiným věkem dětí apod. Evidentně stejný tvůrce dopisu, ovšem pár změn. Tedy zřejmý podvod.

Požadavky

Požadavky se liší.

Agentury většinou trvají na

 • věku 18-27 let
 • praktickými zkušenostmi s dětmi
 • znalosti anglického jazyka alespoň na úrovní mírně pokročilý
 • dobrém zdravotním stavu
 • výpisu z rejstříku trestu
 • statusu svobodná/ý a bezdětná/ý

Najdete-li si však rodinu přes internet, jejich požadavky na au pair jsou naprosto individuální.

Pracovní doba

Výše pracovní doby je v Anglii stanovena na 25 hodin týdně plus 2 večery babysittingu.

Jde-li o pozici Aupair Plus, pracovní doba je do výše 35-ti hodin týdně plus dva večery babysittingu.

Pracovní doba je však víceméně flexibilní. Doporučuji se domluvit na očekávané době předem (a tu zahrnout do smlouvy – viz. odstavec smlouva), abyste měli představu, co se od vás očekává a jak se vy můžete zařídit ve vašem volném čase (např. přihlásit se do jazykové školy). Tímto se také vyhnete zneužívání ze strany rodiny. Znám spoustu aupair, které musely pracovat od rána do večera, přestože jim přesčas nebyl nikdy uhrazen. K tomuto nemusíte vůbec přistoupit. Chápu, že je obtížné si rodině stěžovat, nicméně myslíte, že vaši au pair rodiče by obětovali denně 3 hodiny přesčasu v jejich práci, aniž by je měli zaplacené? Možná že ano, ovšem jejich plat bude podstatně vyšší než váš.

Minimální mzda v UK je 5,8 liber (2009). Ta tedy může být £3,57, jde-li o osobu mladší 18-ti let. Tím se řídit jako au pair nemůžete, ovšem co tím chci naznačit je fakt, že kdyby si rodina měla zaplatit uklízečku, stálo by jí to alespoň 3,57 liber na hodinu. Jestliže po vás tedy chce hlídat děti 25 hodin týdně plus dva večery a ještě k tomu každý den dvě hodiny uklízet a vaše kapesné činí 55 liber týdně, rodina vás prostě využívá. Argumentem je, že vám hradí také stravu a ubytování. Posuďte již sami individuálně, zda jsou hodiny, jež o vás rodina vyžaduje, reálné či přesříliš.

Máte-li dojem, že se za málo peněz předřete, přijďte s nabídkou. Za extra úklid si budete účtovat tolik a tolik (záleží na vaší osobní volbě).

Pro představu. Já tedy nemusela dělat domácí práce žádné, ale z počátku jsem si přivydělávala úklidem v jiných domácnostech. Všechny mi platily 6 liber za hodinu (2009). Rodina tedy ví, kolik ušetří, děláte-li pro ni zadarmo. Jestliže tedy přijdete s nabídkou 2 libry za hodinu, což pro ně nic není, kdežto pro vás to je 60Kč na hodinu…, je to více než férová nabídka.

Přivýdělky

Máte-li pravidelnou pracovní dobu, nic vám nebrání v tom si přivydělat. Neumíte-li příliš anglicky, můžete začít úklidem jiných domácností. Umíte-li trochu anglicky, můžete si najít práci v baru či kavárně.

Způsobů, jak si najít práci, je několik.

 • přátelé a známí
 • pracovní agentury
 • úřady práce
 • výlohy obchodů, barů a kaváren
 • návštěva a poptání se v barech, obchodech a kavárnách
 • nástěnka v místním obchodě či na poště
 • internet (gumtree.co.uk)
 • noviny, časopisy, letáky

Já jsem osobně pracovala na malé vesnici, tak jsem si dala alespoň inzerát na nástěnku do místního obchodu, že poskytuji babysitting, cleaning a vyučování čj. Pravidelně jsem se také dívala na gumtree.co.uk a v neposlední řadě jsem se zmínila, že hledám úklid či nějakou práci komukoliv, koho jsem potkala. Z počátku jsem takto chodila na úklid plus vyučovat čj. Později s lepší angličtinou, jsem začala pracovat v kavárně.

Více informací naleznete v sekci Práce.

Co se internetu týče, gumtree.co.uk je nejlepší na krátkodobé, jednorázové brigády.

Ostatní weby jsou zaměřené spíše na dlouhodobější zaměstnání.

Reference

Již jsem to zmínila v jiném odstavci - angličané jsou bezpečností dětí úplně posedlí. Jestliže vás tedy požádají o reference, nedivte se. Při registraci přes agenturu jsou reference, tuším, dokonce povinné. Reference byste měli nejlépe získat od zaměstnavatele, učitele, nebo jakéhokoliv pracovníka s určitou autoritou. Jestliže vás nikdo nenapadá, požádejte kamaráda nebo člena vzdálené rodiny.

Telefonát

Telefonát je “tricky”. Přestože jste se učili aj například ve škole, zřejmě jste do dnešního dne neměli příležitost hovořit s rodilým mluvčím.

Já se přiznám, já jsem se jej obávala natolik, že když mi rodina napsala, že mi zavolají, tak jsem ji raději odmítla (s výmluvou, že už mám někoho jiného). Ne všechny rodiny mají potřebu před vaším příjezdem volat, takže jste-li v pozici jako jsem byla já, nezoufejte a vyčkejte na nabídku rodiny, která vás slyšet nemusí.

Opět však připomenu, že angličani očekávají, že úroveň vaší gramatiky bude zřejmě mizivá, takže jste-li schopni odpovídat alespoň ve slovech, telefonátu se nebojte. Před telefonátem v dopise zmiňte, že se bojíte, že nebudete rozumět, protože telefonát je prostě v aj nejobtížnější, protože nevidíte gestikulaci, výraz tváře apod.

Ujištění, že jde o slušnou rodinu

Před vaším výjezdem vás rodina může požádat o refernce, kopii pasu, kopii dokladů o vzdělání, výpis z trestního rejstříku a vůbec všeho, co považují za důležité.

Naopak i vy si můžete požádat o cokoliv, co vás ujistí, že je to „reálná rodina“ se všemi prvky, které tvrdila. Jestliže nevyužíváte služby žádné agentury, určitě o nějaký „důkaz“ požádejte. Stydíte se? Obáváte se, že to pro rodinu bude zátěž a že si raději vyberou někoho jiného?

Nezapomeňte, že komunikujete s rodičem, který má také děti. Jestliže se o nějaký důkaz požádat jednoduše stydíte, doplňte žádost komentářem, že tady v ČR existuje taková spousta podvodníků, že jste slyšeli o obchodování s ženami apod. a že se vy a hlavně vaši rodiče obáváte, abyste někomu takto nenaletěli. Z tohoto důvodu žádáte např. o kopii pasu a že doufáte, že jako rodič dítěte vaše obavy musí pochopit. Také zaslání rodinných fotek je dobrým způsobem ověření si, zda je rodina tím, co tvrdí (s kombinací kopii pasu naprosto ideální a pravděpodobně dostačující).

Jestliže se obáváte, že pro rodinu kopírování pasů apod. bude zátěž, tak na toto mám odpověď pouze jednu – vůbec je vaše žádost nepřekvapí. Anglie je posedlá bezpečností. Výpis z trestního rejstříku musí mít i zaměstnanec agentury, který chodí jednou týdně na hodinu vytírat chodbu do školy. Na takové papírování jsou zvyklí. Neříkám, ať rodinu požádáte o výpis z trestního rejstříku (ten stojí 36 liber plus vyřízení trvá měsíc), ovšem o naskenovaní pasu či zaslání kopie na místo vašeho bydliště, požádat můžete. Požádejte také o kontakt na předchozí au pair. Budou-li se zdráhat, budete alespoň vědět, že rodina zřejmě nakonec není až tak ideální, jak líčila.

Vaření

Pro spoustu rodin znamená vaření zapnout troubu a dát tam fish&chips nebo pizzu. Ráno je tomu většinou toast, na oběd sendvič, večer pak ta pizza. Jestliže má tedy rodina požadavek vaření, přičemž vy jste na vaření úplný antitalent, před tím, než rodinu zavrhnete, poproste ji o specifikaci, co tím vařením vlastně myslí.

Přestože mnohé rodiny nevaří a místo toho kupují polotovary (a to třeba i zavařené polévky), některé rodiny vaří běžně. Většinou však nejde o nic složitého jako je knedlo, zelo, vepřo (nevím, alespoň pro mě by uvařit knedlo, zelo, vepřo byla práce na dva dny – den studium receptu plus první zkouška – vyhození prvního pokusu a teprve na druhý den uvaření něčeho již jedlého), ale spíše o jednodušší jídla. Anglická kuchyně jako taková je poměrně limitovaná, spíše jde o mix kuchyně čínské, indické a italské.

V hospodách, tedy kromě výše zmíněného fish&chips (nehorázně přemaštěná smažená ryba s hranolkami, nejlépe politá octem) jsou velice oblíbené jacket potatoes což jsou vlastně pečené brambory (v mikrovlnce za 12min) nejlépe s fazolemi (bílé fazole s kečupem). Kombinací je více, jacket potato s rybím salátem, kuřecím salátem, strouhaným zelím a mrkví s majonézou apod. Snadná příprava – brambora s fazolemi koupená v Tescu a doma připravená by vás vyšla na 15 pencí, v restauraci však tak tři a více liber, ovšem pro angličana super kup…

Takže z výše uvedeného příkladu je patrno, že anglickou rodinu jde zasytit a uspokojit poměrně snadno.

Věk

Věk au pair v Anglii by měl být 17 – 27 let. Z vlastní zkušenosti však vím, že jsou zaměstnávány au pair jak mladší, tak starší. Záleží na rodině, která se vás ujme.

Vízum

Do Velké Británie vízum nepotřebujete. Postačí pas či občanský průkaz.

Vytváření kamarádů/koníčků

K tomuto úkolu můžete přistupovat pasivně či aktivně. Jestliže navštěvujete jazykovku, berete děti do školy, do parku apod., určitě si znamé postupem času vytvoříte. Nemáte-li však nic na práci a vyloženě se nudíte, zkuste si trochu zagooglovat.

Tomuto tématu věnuji celou sekci zábava, kterou budu postupně rozšiřovat, ovšem několik tipů zmíním i stručně zde:

Tvorba kamarádů

Chat

  Do googlu si zadejte “free chat” a název vašeho města a projeďte si výsledky.

Wayn.com

Stránky where are you now vám umožní potkat osoby určité národnosti na určitém místě v určitou dobu. Řekněme, že se vydávám na měsíc do Číny a zasteskne se mi po Češích. Po registraci tedy zadám do vyhledávání Čína – to a to město, to a to datum a Čech. Ve výsledcích vám vyjedou ostatní uživatelé splňující vaše požadavky. Jejich kontaktování už záleží plně na vás.

Pen friends

Jestliže si rádi dopisujete, avšak zase tak neradi potkáváte nové lidi osobně, najděte si kamaráda na dopisování. Jednoduše si vygooglujte “penfriends”, ovšem měli byste být spokojení i s odkazy následujícími, zejména hned prvním.

Interpals

Europa-Pages

Anglik

Speed dating/slow dating

Vygooglujete si je zadáním speed dating a názvu města.

Jde o osobní seznámení, kdy budete hovořit cca s 15-ti osobami opačného pohlaví po dobu třech minut (v případě slow datingu trošku déle).

Konkrétně – přihlásíte se, zaplatíte asi 15-20 liber a dojdete na místo určení (většinou uzavřená společnost v restauraci). Tam vám bude přiděleno číslo, vy si objednáte drink, napíšete jmenovku a čekáte na zahájení. V místnosti jsou očíslované stoly pro dvě osoby. Po zahájení si ženy sednou ke stolu dle čísla, které jim bylo přiděleno. Muži si přisednou k ženě dle čísla, jež jim bylo přiděleno. Zazní gong/píšťalka a páry mají tři minuty na to, aby si popovídaly. Po třech minutách se opět ozve gong, pánové se zvednou a jdou o stoleček dále. Opět gong, opět tři minuty... Takto to pokračuje do té doby, než jste poznali všechny. Poté buď jdete domů, nebo zůstanete na drink. Nebo padnete-li si s někým do oka hned, odcházíte okamžitě s ním (no comment).

Po příchodu domů usednete k internetu, zalogujete se na dané stránky a ke každé osobě zaškrtnete jednu z možností – partner, kamarád, nic. Jestliže se oba shodnete na partnerovi, tato skutečnost se zobrazí a zobrazí se vám také kontaktní údaje. Jestliže jeden z vás zaškrtne nic a druhý cokoliv jiného, je to pasé – kontaktní údaje se vám nezobrazí. Dá-li jeden kamarád a druhý partner, finální podoba je pouze kamarád, přičemž kontaktní údaje na sebe stále dostáváte.

Sport Posilovna

V Anglii jsou velice populární posilovny – gyms. Návštěvnost je vysoká, zastoupení znkaždé věkové či hmotnostní skupiny, takže stydět se vůbec nemusíte. Poplatky se liší, většinou se pohybují od dvaceti liber a výše za měsíc. Londýn bude zřejmě levnější. Plus samozřejmě pernamentky či x-měsíční členství vás výjdou také levněji.

Spousta areálů zahrnuje také bazén, saunu, výřivku, různé lekce (aerobic, spinning, bojová umění), kurty na míčové hry a službu osobního trenéra. Všechny služby jsou většinou nabízeny zdarma, zakoupíte-li si roční pernamentku.

Pro vyhledání posilovny, která vám bude vyhovovat nejvíce, zadejte do googlu gym + název města případně vaší čtvrti.

Sportovní kluby

Hrajte-li rádi badminton, fotbal, hokej, cokoliv, zadejte si do googlu název sportu plus město. Např. ice hockey club Sheffield.

Kromě klasických sportů upozorním, že hokej zde nevyjde příliš draze. Výstroj si koupíte levně z internetu a samotné členství klubu nepřijde na mnoho.

Máte-li zájem o vodáctví, např. v Norwichi mě stály lekce na kayaku pouze 5 liber na dvě hod. Jednoduše opět vygooglujte canoe/kayak/sailing club plus název města.

Jste-li v Yorkshiru, možná by vás zajímalo prolézání jeskyní. V městech kolem Peak District je spousta levných klubů, s kterými můžete jeskyně prolézat. Měsíční členství drahé není a do jeskyní je vstup zdarma a neomezený. Až mě to překvapilo, šli jsme prolézat jeskyně, do kterých jsme se museli slanit a plazit vodou no a vstup do nich byl jen tak 100m od hlavní cesty…

Běháte-li, zvažte running club, a poté také charity run a maratony. Charity runs jsou skvělé. Jde o běhy pro charitu, kdy se v určitých městech zorganizují „závody“, jejichž startovné je cca od pěti liber výše a délka od 3 km výše. Mohou být „vážného“ či žertovného charakteru. „Vážného“ běhu se zúčastňují ti, kteří si prostě chtějí zaběhat. Závodníky jsou profíci stejně jako vaše sousedka, která se cpe od rána do večera fish&chips a teď chce udělat dojem na nějakého borce, tak se přihlásí, závod odchodí, ovšem může říct, že se zúčastnila. Jestliže se tedy obáváte, že byste ostatním nestačili, nebojte, hlásí se opravdu kdokoliv. Charitní běhy žertovného charakteru jsou většinou určeny především rodinám s dětmi. Oblečete se do různých masek a odběháte pár stovek metrů.

Velice populární jsou také half marathon. Taky nejde pouze o profesionální závodníky, ale o kohokoliv, kdo by si chtěl zkusit uběhnout těch 24 (tuším) km. No a poté hurá na maraton.

Cyklistika. Určitě naleznete i cyklo kluby. Jste-li vášnivým cyklistou, může vás zajímat charitativní závod, kdy se jede na kole z Londýna do Paříže.

Chodíte-li po horách, pak hiking club.

Běháte-li plus chodíte po horách – orienteering club.

Anglie moře má, takže naleznete i surfing. Klub deskových her – boadgames club. Baví-li vás deskové hry, můžete si vygooglovat i kluby deskových her. Pobavíte se, poznáte nové lidi, procvičíte angličtinu plus jsou většinou levné.

Já jen lituji, že nehraji válečné deskové hry, protože když jsem se přestěhovala posledně tady do Sheffieldu, našla jsem si klub deskový her spojený s válečnými hrami. Jednou týdně hrají válečné hry, pak druhý týden normální deskovky. Já tam šla napoprvé v době, kdy se hrály ty hry válečné. Otevřu dveře a tam vidím asi 40 chlapů (z toho alespoň 10% fešáků) od mého věku (25) až po důchodce a všichni byli max. zabraní do her. Já tedy byla jediná osoba ženského pohlaví (dokonce i barman byl chlap). Supr, akorát, že mě ty válečné hry nechytly a když jsem se jen tak zeptala na pravidla, dali mi knihu velikosti A4 o šedesáti stranách s tím, že to jsou pravidla k jedné hře. Nicméně, tip pro vás...

Sociální kluby

Ty se mi na Anglii líbí. Jste-li v novém městě, přidejte se do nějakého sociálního klubu, díky kterým poznáte nové lidi plus vám umožní zkusit spoustu aktivit. Já prošla kluby dvěma.

První se jmenoval IVC http://www.ivc.org.uk/, který má základny asi v 50-ti městech. Zaplatíte roční částku (asi 30 liber), a poté se dle vlastního výběru zúčastňujete různých událostí (events). Některé jsou zdarma (posezení v hospodách, výšlapy apod.), některé se platí (bowling, kino, exkurze do pivovaru apod.). Co se IVC týče, události organizují přímo členové, takže výčet se odvíjí od toho, jací členové se v dané skupině vyskytují. Můžete aktivity organizovat i vy sami.

Druhý klub, v kterém jsem členem momentálně, se jmenuje Spice. Zda se vyskytuje ve vašem městě, si můžete zkontrolovat zde: http://www.spiceyorks.com/groups. Členství v tomto klubu je poměrně nákladné, vyjde na 12 liber měsíčně s tím že aktivity jsou docela drahé. Ovšem výběr aktivit je bezvadný. Prozatím jsem kromě bowlingu byla prolézat jeskyně a zúčastnila jsem se fire eating workshop, kde jsme se učili polykat a chrlit oheň. Úplně parádní, ovšem obě události mě stály 39 liber. Výběr aktivit je skutečně obsáhlý – potápění se se žraloky, bowling, badminton, výšlapy, korálkový workshop, večeře, deskové hry.. cokoliv. Určitě si na své příjde každý. Záleží pouze na tom, kolik jste ochotni investovat. Pro přehled událostí a cen nahlédněte zde (ty jsou pro Yorkshire, můžete si však vyhledat ty, které se konají ve vašem městě).

Máte-li o podobný soc. klub zájem, vygooglujte si social club plus jméno města.

Výlety

Zajímáte-li se o památky či přírodu, stránek, díky nimž si můžete naplánovat výlet v určité oblasti, se vyskytuje spousta. Můžete vygooglovat např. „trip + název města“. Nezapomeňte, že např. v Norfolku můžete vidět u moře povalovat se tuleně a poté ve Welsu a ve Skotsku si můžete zaplatit výlet lodí za delfíny a velrybami.

Zajímavou aktivitou může pro vás být také geocaching. Jde o hledání “pokladů” pomocí GPS navigací. Na jejich stránkách si vyhledáte oblast, kam byste se chtěli podívat. Zadáte město/horu/kopec cokoliv do mapy a ta vám vyjede poklady, které se v dané oblasti nacházejí. Vy si poté vyberete ten, který se vám líbí a vydáte se.

Popis pokladu může být přímý – poklad se nachází na té a té souřadnici, nebo je zašifrovaný, takže jej musíte nejprve odšifrovat. Může jít také o různou kombinaci – honbu za pokladem. Máte zadanou první souřadnici a jakmile tam dorazíte, naleznete tam souřadnici další.

Zpestření je více, však už se podívejte sami.

Nemáte-li potřebné vybavení, na webu se přímo dočtete, co potřebujete.

Aktivita je to určitě zajímavá, vaše procházky či výšlapy definitivně zpestří. Plus se vás spousta autorů pokladů snaží poslat na zajímavá místa.

Změna rodiny

Jestliže rodina nedodrží podmínky, na nichž jste se shodli, mučí vás, děti vás dohánějí k šílenství, týrají vás hlady… nebo máte-li jakýkoliv jiný důvod k odchodu a změně rodiny, můžete tak většinou učinit s 14-ti denní výpovědní lhůtou. Máte-li smlouvu, řiďte se dle regulací v ní.

Věřím, že oznámit rodině, že ji opouštíte, je obtížný úkol. Nicméně jestliže s vámi rodina nejedná férově, máte na to plné právo. Doporučuji si však ještě před oznámení o odchodu naleznout novou rodinu.

Jestliže jste vyjeli přes agenturu, s výměnou rodiny by vám měla pomoci ta.

Změně rodiny se vyhnete, když ještě před výjezdem budete jednat otevřeně. Máte-li určitá očekávání, i kdyby to mělo znamenat snížení šance na rodinu, vyjmenujte je. V rodině strávíte např. rok svého života. Raději si tedy dejte 14 dní více práce naleznout vaši ideální rodinu, než se vydat k první, která vám zaslala nabídku, a potom se rok někde trápit.

První týdny v rodině mohou být docela obtížné. Nerozumíte ani slovo, děti vás neposlouchají, rodiče však očekávají, že si je srovnáte, stesk po domově, stesk po písníčkách K. Gotta atd. atd. Zkuste si s rodinou promluvit. Určitě taky chtějí „happy“ au pair spíše než někoho, kdo vypadá ztrápeně a tím svou náladu přenáší na jejich děti, takže vám třeba pomůžou najít řešení. .

 

dikuze Anglie Britanie

 

Číst 56939 krát Naposledy změněno sobota, 09 březen 2013 15:09