Místa pracovní inzerce - Anglie, Británie:

NA INTERNETU

Internet je nejaktualizovanější burzou volných pracovních míst v Anglii.

Naučte se užívat záložky (bookmarks). Stránky, na kterých jsou inzeráty, jenž vás zaujaly, si takto uložíte a můžete se k nim vrátit později. Případně si otevřete Word a adresy inzertních webů si kopírujte tam.

JOBCENTRE PLUS - úřad práce

Jobcentre Plus je výborný zdroj pracovních míst inzerovaných Úřadem práce a nabídky práce by tedy měly být od solidních zaměstnavatelů.

Odkaz na elektronickou verzi inzerce práce ořes Jobcenter naleznete zde.

DATABÁZE PRACOVNÍCH MÍST

Databází pracovních míst naleznete na internetu ohromnou spoustu. Doporučuji se zaregistrovat na několik webů a nechat si zasílat nové nabídky práce na email. Zadejte si klíčová slova dle lokality a práce, kterou chcete vykonávat např. barman, Birmingham. Kdykoliv se pak na webu objeví inzerát s touto kombinací, dostanete na svůj email upozornění.

Příklady databází práce:

www.reed.co.uk

www.monster.co.uk

www.totaljobs.com

www.manpower.co.uk

www.hotjobs.com

www.gumtree.com

a další – stačí si vygooglovat „jobs UK".

Zvlášť zvýrazním www.gumtree.com, který není „profesionálním pracovním" webem jako ty uvedené výše, ovšem přesto naskýtá zajímavé nabídky práce. Řekla bych, že zde, mimo jiné, inzerují i „malí zaměstnavatelé" jakými jsou například majitelé menších kaváren, lidé, kteří hledají někoho jednou týdně na úklid domácnosti apod.

STRÁNKY PRACOVNÍCH AGENTUR

Ve zlatých stránkách (www.yell.com) si vyhledejte pracovní agentury (recruitment consultants) ve městě, ve kterém chcete pracovat. Pro každou agenturu si poté najděte internetové stránky a na nich naleznete aktuální seznam nabízených prací.

Výběr agentur můžete omezit na specializaci, jež vás zajímá. Chcete-li např. pracovat s osobami s mentálním postižením či důchodci, můžete zadat „Nurses'agencies" nebo „Care agencies".

Příklady pracovních agentur:

www.adecco.com

www.bluearrow.co.uk

www.stafforce.co.uk

www.select.co.uk

STRÁNKY KONKRÉTNÍCH FIREM

Spousta zaměstnavatelů (jako např. obchodní řetězce) inzerují volné pracovní pozice pouze na svých stránkách. Nalezněte si tedy seznam všech větších obchodů, které se ve vašem městě vyskytují, a na jejich webovkách zajeďte do sekce volných pracovních míst (career/vacancies). Stejným způsobem se podívejte na stránky dalších firem, o které se zajímáte.

Příklady firem:

Aldi, Farmfood, Iceland, Lidl, Mark&Spencer, Sainsbury's, Somerfield, ASDA, Home Base, Morrison's

STRÁNKY MĚST

Některá města inzerují práci pro „council" na svých stránkách. Města mají mnohokrát adresu typu: www.město.gov.uk – místo „město" dosadíte konkrétní název. Po otevření specifické stránky se poté díváte na odkazy „job" nebo „vacancy/vacancies".

Příklady:

Bristol, Birmingham, Cambridge, Oxford

NÁHODNÝM ZADÁNÍM KLÍČOVÝCH SLOV

Máte-li zájem např. o práci řidiče v Liverpoolu, zadejte do vyhledávače „driver Liverpool" a projděte si naleznuté odkazy. Nebo ještě konkrétněji „job driver Liverpool", „vacancy driver Liverpool".

NÁHODNÉ PROCHÁZENÍ SPOLEČNOSTÍ

Nalezněte práci obdobným systémem jako je popsán výše, avšak se zaměřením na obor. Jestliže tedy máte zájem o pozici řidiče, zadejte si do vyhledávače či zlatých stránek (www.yell.com) širší téma jako např. „transport Liverpool" a projděte si webové stránky společností, které se zobrazí. Někdy jde o mravenčí práci, poněvadž často se vám objeví pouze názvy podniků, které si pak pro získání internetové adresy musíte vygooglovat ještě zvlášť (přičemž mnohé z firem mít vlastní webovky ani nebudou). Nicméně, jestliže jste se dostali na stránku firmy, podívejte se do sekce „jobs/vacancies" a není-li tam, pošlete jim email s vaším životopisem a dotazem, zda někoho nehledají. Stejný email pak už můžete pouze přeposílat ostatním firmám. Také si doporučuji napsat jeden email a do skryté kopie (BCC) zadat více příjemců.

Tímto způsobem můžete kontaktovat restaurace, hotely, domovy důchodců a další.

Toto vyhledávání práce je náročné, ovšem jestliže jste vyčerpali všechny ostatní možnosti a stejně vysedáváte celé dny doma, nemáte nic ztratit a vycházíte štěstí vstříc...

ÚŘAD PRÁCE Anglie (Jobcentre plus) - osobně

Nejbližší pobočku vyhledáte zde.

Na úřadech práce naleznete počítače s denně aktualizovanou nabídkou práce v Anglii. Po příchodu do Jobcentre si povšimněte stojanů s elektronickým výpisem volných míst, které si můžete bezplatně vytisknout. Dané inzeráty obvykle obsahují pouze nezbytné informace a většinou vyzývají o zavolání o více informací. Telefonát potencionálním zaměstnavatelům můžete učinit bezplatně přímo z Jobcentra - k dispozici je několik telefonů. Máte-li s voláním potíže, poproste personál, ti vám na dané číslo zavolají a zjistí bližší informace.

Nabídky úřadu práce si můžete vyhledat také online nebo prostřednictvím TV (viz. níže).

V jobcentru máte také možnost požádat o seznam pracovních agentur pro dané město a o seznam internetových stránek zaměřující se na nabídku volných míst.

PRACOVNÍ AGENTURY Anglie (Recruitment agencies)

Pracovních agentur v Anglii je v každém městě několik. Poznáte je tak, že mají ve výlohách vyvěšené nabídky prací – nelze je tedy přehlédnout.

Nabízené práce jsou krátkodobé i dlouhodobé, všeobecné i specializované. Naleznete tedy agentury hledající uklízeče, barmany, ovšem také suplující učitele, sekretářky, kuchaře, řidiče.. kohokoliv. Když jednoduše do některé školy nepříjde učitel a nemají "po ruce" suplujícího učitele, zavolají si jednoho pro ten den z agentury. Dokonce si takto volají i manažery, sociální pracovníky, kohokoliv. Samozřejmou podmínkou těchto specializovaných prací je, že musíte mít v příslušném oboru vzdělání a praxi.

Jestliže tedy máte v něčem specializaci, zkuste si vyhledat agenturu přímo v oboru.

Výhodou také bude, budete-li mít s sebou výpis z trestního rejstříku (CRB check), který je potřeba při kterékoliv práci, kde jste ve styku s dětmi, důchodci apod. a to např. i na vytíráni podlah ve škole. Za CRB check se musí platit, proto jej ne každý má, což by měla být vaše výhoda. Vzpomínám se, když jsem se chodila ptát po agenturách já, ve většině mi bylo řečeno, že kdybych měla CRB, tak pro mě mají práci ihned (právě to vytírání ve škole). Vyřídit CRB trvá kolem měsíce, jeho vyřízení tedy neodkládejte.

Taktéž, vidíte-li inzerovanou nabídku, která se často opakuje – např. řidiči, zeptejte se jaké kurzy/školy musíte absolvovat a zvažte rozšíření vašeho vzdělání. Spousta kurzů je krátkodobých, přičemž např. obdoba našich učebních oborů (NVQ kurzy) se dá studovat pouze např. jednou týdně večer po dobu jednoho roku.

Agentury si za registraci či hledání práce nesmějí účtovat žádný poplatek. Výjimkou jsou pouze modelingové agentury a zábavný průmysl.

Při práci přes agenturu máte také možnost, že vás některé z míst, kam budete vysíláni, bude chtít zaměstnat na trvalo.

Po příchodu do agentur většinou vyplníte registrační formulář, nebo jste zapsáni do seznamu uchazečů. Agentury samozřejmě musejí mít pracovníky do zásoby, takže zaregistrovali-li jste se v agentuře jedné, nespoléhejte se, že tím pro vás hledání práce končí a někdo se vám do dvou dnů ozve. Zaregistrujte se všude možně i nemožně, po registraci se občas ještě na pobočku zastavte připomenout své kvality, případně jim zavolejte. Nemáte co ztratit, pouze získat.

Jakmile vás jednou zaměstnají a budou spokojení, budou se na vás obracet častěji.

Agentury si nalezněte zadáním "recruitment agency" (případně konrkétní specializaci) a lokalitu na www.yell.com, www.maps.google.com nebo si je vygooglujte.

Příklad specializací:

Accounting and Financial Services – účetí apod.

Childcare – dětská péče (au pair, nanny, house keeper)

Construction - stavebnictví

Drivers - řidiči

Education - vzdělání

Engineering & Technical/Industrial – mechanici, instalatéři; laicky řečeno učební obory, kde využíváte nářadí

Hospitality/Catering – hotely, restaurace

Marketing, Media and Communications

Medical - zdravotnictví

Nursing and Social Care – pečovatelské a soc. služby (domovy důchodců, postižení ap.)

Technology

LOKÁLNÍ NOVINY, ČASOPISY, LETÁKY

Inzerci práce naleznete také v regionálním tisku. Některé noviny inzerují pravidelně, jiné vydávají přílohu konkrétně se zaměřující na volná místa jednou týdně.

Přístup k novinám máte v obchodech, v knihovnách (které jsou v Anglii zdarma) a k některým i online.

Časopisy specializované na inzerci práce můžete najít v některých agenturách.

http://www.jobs24.co.uk/jobs/

http://jobs.guardian.co.uk/

OSOBNĚ U ZAMĚSTNAVATELŮ

Tento způsob je nejvhodnější hledáte-li práci v hotelu či restauraci, ovšem můžete zkusit štěstí i v ostatních odvětvích. Mějte s sebou vytištěný životopis a pokuste se hovořit s kompetentní osobou.

Jdete-li do rušné části města, můžete takto obejít spoustu podniků. Personál se také často mění, můžete tedy stejné podniky obejít každý druhý měsíc.

SPECIÁLNÍ MÍSTA

Nabídky práce můžete naleznout ve výlohách, na poště, na nástěnkách v supermarketu apod. Stejně tak si na nástěnky či na poštu můžete vystavit inzerát svůj.

ZNÁMÍ

Tento způsob práce vám zřejmě nemusím příliš připomínat. Nicméně pouze dodám důraz na zvyšování okruhu známých, protože nikdy nevíte, kde se co namane. Podívejte se do sekce Zábava, kde naleznete seznam bezplatných chatů, sociálních či sportovních klubů a dalších tipy, kde se můžete seznámit.

TV

Máte-li Sky, Virgin Media, Freeview nebo Teletext, nabídku práce přes Jobcenter naleznete i zde:

Virgin Media

 • stiskněte "interactive" tlačítko na TV ovladači
 • vyberte "News and Information" a poté "Directgov"

Sky

 • stiskněte "interactive" tlačítko na TV ovladači
 • vyberte osmou možnost, "Directgov"

Freeview

 • zajeďte na kanál 106 v elektronickém seznamu programů
 • jestliže na Freeview sledujete program Channel 4 nebo ITV, zvolte na TV ovladači "Text" a jděte na teletext str. 750. Můžete také zvolit možnost "Directgov" z modré možnosti na první straně Teletextu

Analogová TV s teletextem

 • zvolte kanál Channel 4, stiskněte tlačítko "text" a napiště stranu 750

KOMENTÁŘE

 • Hledání práce nevzdávejte. Spousta lidí pošle tři životopisy, vyčkává, nikdo se jim neozve, no a na to ihned začnou reptat a balit kufry domů. Někteří z mých kamarádů přijeli do Anglie přes agenturu, skončili na ulici, nevzdali se a nakonec se na ně usmálo štěstí (respektive začali sklízet plody z vynaloženého úsilí). Zkuste různé možnosti:
 • Jestliže jste ženského pohlaví, můžete si vždy najít práci v Anglii jako aupair (nejlepší poté bude www.gumtree.com nebo www.greataupairs.co.uk, jelikož obojí je zaměřeno na Velkou Británii) a zatímco budete pracovat jako aupair, doučíte se angličtinu a zároveň můžete odpovídat na různé pracovní inzeráty a hledat si něco trvalejšího...

Nebo si vytiskněte malé letáčky, kam uvedete, že posyktujete úklid v domácnosti (£6 je takový standard) a ty rozneste po domácnostech. Netuším, jak je tomu v jiných částech Anglie, ale ve třech, kterými jsem prošla já, jsme domů skoro žádné letáčky nedostávali. Přesto si myslím, že by spousta domácností o úklid zájem měla.

 • Jste-li mužského pohlaví, letáčky si můžete vytisknout taktéž, přičemž nabídněte jakékoliv pomocné práce – záleží na tom, co umíte. Takový angličan si např. za vymalování domu účtuje hříšné peníze. Nabídněte rozumnou cenu a třeba se vám někdo ozve. Do letáčku poznačte, že dodáte reference. Ty zřejmě nebudete mít, avšak na první návštěvu si s sebou vemte pas a ten dané osobě předložte, ať ji uklidníte, že se je nechystáte vykrást...
 • Ve volném čase si vylepšujte angličtinu. Vím, že to není nic zábavného, ovšem tato investice se vám vrátí. Strávíte-li nad angličtinou rok, budete z toho poté čerpat celý život. Navíc, jakmile si osvojíte základ, učení vám půjde rychleji, protože se spíše zapojíte do konverzace ostatních, kde pochytíte nová slovíčka, nebo si případně procvičíte již slovíčka naučená.
 • Bez National Insurance number toho příliš nezmůžete, ten je v Anglii nutnost. Nevlastníte-li jej, požádejte o něj co nejdříve.
 • Zaregistrujte se všude možně i nemožně. Obejděte veškeré podniky. Pošlete emaily všem restauracím, barům, hotelům... Přijměte i práci na poloviční úvazek – dostane se vám praxe plus si můžete zažádat o státní příspěvek, který vám příjem navýší: working tax credit.
 • Máte-li alespoň základní angličtinu, zkuste práci s postiženými či v domovech důchdců.
 • Najděte si práci v Anglii jako dobrovolník – zlepšíte si angličtinu a získáte určitou praxi.
 • Nebuďte úzce specializovaní. Vidím to kolem sebe – spousta Čechů prostě tam a tam dělat nepůjde. Vemte cokoliv, nespoléhejte na to, že vám tam z té firmy, která se vám líbila a které jste poslali životopis, zavolají a jakmile budete mít nějakou práci jistou, začněte se rozhlížet po lepší.

Anglie: Strach z telefonování 

Věřím, že jestliže jste v anglickém jazyce začátečníci, telefonování potencionálnímu zaměstnavateli pro vás může být traumatickým zážitkem. Věřte však, že angličané jsou na lámanou angličtinu zvyklí - se kolem sebe podívejte na to množství cizinců, nehledě na fakt, kolik cizinců, jejichž znalost AJ je nulová, je zaměstnaných na pozicích jako jsou informační linky apod.

Zavoláte-li potencionálnímu zaměstnavateli, v telefonu se pravděpodobně stejně budete bavit pouze se sekretářkou, kteřá při případném pohovoru přítomná nebude. Plus jestliže voláte např. na pozici uklízečky, ani sekretářka se nebude divit, jestliže jí nebudete příliš rozumět.

Před zavoláním nepodceňte znalost spelování. Můžou vás požádat o vaše jméno a adresu, kam mají zaslat formulář na vyplnění. Případně vás odkážou na jejich webovky, kde si formulář stáhnete či vyplníte online no a nebo vás požádají, abyste se dostavili osobně (tj. vyspelují adresu kam).

Co se porozumění adresy týče, vytvořila jsem si následující pomůcku – v Anglii se směrovací číslo vztahuje pouze k bloku několika domů, ne jako u nás v ČR na celou oblast. Proto se vždy jako prví zeptejte na PSČ („post code") a číslo domu. Jestliže pak při spelování ulice odchytnete pouze dvě tři písmena, nevadí. Do www.maps.google.co.uk si vyhledejte post code (tím si musíte být 100% jistí) a podívejte se na ulice, které tam jsou no a porovnejte je s písmeny, které jste pochytili.

Jestliže jste si našli pozici prostřednictvím Jobcentre Plus (na pobočce, TV či jejich webových stránkách), o zavolání příslušnému zaměstnavateli a získání více informací můžete požádat přímo pracovníky Jobcentra.

 

dikuze Anglie Britanie

 

Motivační dopis je dopisem, kterým odpovídáte na pracovní inzerát.

Jeho účelem je objasnit:

 • kdo jste a o jakou pozici se ucházíte
 • vaše schopnosti, dovednosti, praxi a vzdělán
 • důvod vašeho zájmu a danou pozici
 • důvod, proč žádáte o pozici zrovna u dané společnosti

Motivační dopis by měl být výstižný, maximálně na jednu A4 stranu, členěný do jednotlivých odstavců a samozřejmě bez gramatických chyb.

Struktura

Adresa odesílatele

Zvlášť do řádků pod sebe napiště vaše jméno, adresu a telefonní kontakt. Vše umístěte do pravého horního rohu a zarovnejte doprava.

Adresa příjemce

Adresu příjemce případně spolu se jménem toho, komu dopis adresujete, umístěte vlevo. Její horní hranice by měla sahat na úroveň spodní hranice adresy odesílatele.

Jestliže zasíláte dopis emailem, adresy můžete vynechat. Přesto se ujistěte, že je dopis pěkně zformátovaný a hezky prezentovatelný.

Datum

Datum ve formátu 19 May 2010 umístěte pod adresu příjemce s mezerou velikosti jednoho řádku. Zarovnejte doleva.

Oslovení

Jestliže znáte jméno příjemce, oslovte jej "Dear Mr/Ms...." (Dear Mr Smith). Pakliže jméno neznáte, užijte oslovení "Dear Sir/Madam". V bristké angličtině se za oslovením píše čárka (v americké pak dvojtečka; nebo v obou případech můžeme interpunkční znaménko vynechat úplně). První slovo v odstavci pak vždy začíná velkým písmenem.

Příklad:

Dear Sir/Madam,

Please accept my application for the position...

Předmět

Předmět vepiště pod oslovení s mezerou o velikosti jednoho řádku a zarovnejte jej vlevo. Před předmětem je často uvedeno RE, a poté následuje dvojtečka, mezera a název pozice, případně i referenční číslo. Uvádí se tučně.

Příklad:

"RE: Support worker / SW23898".

Vlastní tělo dopisu

Obvykle jej tvoří tři až čtyři dostavce, s mezerou o velikosti jednoho řádku, zarovnané doleva nebo do bloku.

Ostavec 1: ÚVOD

 • Proč píšete? "I am writing in response to your advertisement in the Eastern News for the position of marketing assistant".
 • Kdo jste? "I will be completing my business and management degree in April, and am very keen to establish a career in marketing".
 • V případě, že přikládáte CV, odkažte se na něj. "Accordingly, please find enclosed my CV for your consideration".

Odstavec 2: DŮVOD VAŠEHO ZÁJMU O DANOU POZICI

 • Proč chcete pracovat pro danou společnost? Demonstrujte, že jste si udělali průzkum o jejich aktivitách.
 • Čím vás daná pozice zaujala? Pozorně si přečtěte popis pozice a vyberte body, které vás upoutaly nejvíce.
 • Proč chcete pracovat v daném sektoru? Můžete se odkázat na předchozí praxi či studium.
 • Máte prostor v daném zaměstnání užít vaše přednosti? Je to práce podnětná a rozmanitá?

Odstavec 3: PROČ BY DANÁ SPOLEČNOST MĚLA MÍT ZÁJEM ZROVNA O VÁS

 • Vyberte tři až čtyři vlastnosti, které zaměstnavatel požaduje. Jak můžete prokázat, že těmito vlastnostmi disponujete?
 • Zmiňte relevantní praxi či studium. Přestože je lákavé se zde pořádně vychválit, nepřehánějte, abyste si pak neoponovali na interview.

Poslední odstavec: ZAKONČENÍ

 • Zahrňte zde praktické věci jako např. vaše časové možnosti k dostavení se na pohovor apod.
 • Buďte pozitivní. Poděkujte společnosti za zvážení vaší žádosti a uveďte, že se těšíte, až se vám ozvou.

Konečný pozdrav

Je závislý na oslovení. Jestliže znáte příjemce a oslovili jste ho jménem (Dear Mr Smith), pak dopis ukončete "Yours sincerely". Pakliže neznáte jméno příjemce a oslovili jste jej "Dear Sir/Madam", dopis ukončete s "Yours faithfully".

Jestliže jste umístili čárku za počátečním oslovením (Dear Sir/Madam), umístěte čárku také za ukončovacím pozdravem.

Mezi tělem dopisu a pozdravem je mezera velikosti jednoho řádku, vše zarovnáno vlevo.

Dear Mr Smith,

...

Yours sincerely,

Dear Sir/Madam,

...

Yours faithfully,

Podpis

Vypiště vaše jméno, přičemž před jménem bude Mr (jste-li muž) nebo Ms/Mrs/Miss (jste-li žena), dva až tři řádky pod pozdravem. Nad něj se pak podepište.

Zasíláte-li pouze elektronickou verzi, odstavení bude pouze řádek a bez vlastoručního podpisu.

Okazy na vzory motivačních dopisů pro různé druhy povolání:

JobSearch

 CvTips

 BestCoverLetters

 QuintCareers

 SusanIreland

dikuze Anglie Britanie

 

 

Anglický životopis - vytvořte si jej online

Jestliže máte zájem, aby váš anglický životopis vypadal jako ten zde, využijte bezplatný online CV builder zde. Doporučuji se předem na daném webu  zaregistrovat. Bohužel životopis bude uložen v pdf verzi, takže jej nebude možné upravit, avšak text životopisu je možné zkopírovat do Wordu a následně upravit. 

Také Europass umožňuje napsání anglického životopisu online. Vzor životopisu naleznete zde a následně si jej bezplatně můžete vytvořit online zde či si stáhnout šablonu životopisu zde

Vzory životopisů

Pro snadnější tvorbu CV se můžete nechat inspirovat různými vzory životopisů. Velký výběr vzorů anglických životopisů (samples) pro jednotlivá povolání naleznete na níže uvedených odkazech. Nenajdete-li nic dle vaší představy, zkuste si šablonu pro dané zaměstnání rovnou vygooglovat. Např. chcete-li sepsat CV pro pozici číšníka, zadejte “Sample CV waiter”.

Vzory textů pro jednotlivá povolání

Desítky vzorů anglických životopisů (CV) naleznete na SampleCVC - výpis oborů je uveden na pravné straně. Avšak k samotné tvorbě životopisu doporučuji užít hezčí šablonu. 

Příklady anglických životopisů (CV) pro jednotlivá povolání:

Recepční, hotely, kuchaři, číšníci

Kadeřník, manikúra apod. (konkrétní výpis je dole na stránce pod životopisem)

Zdravotní sestra, lékaři apod. (konkrétní výpis je dole na stránce pod životopisem)

Řidič

Jestliže jste ve výše uvedeném odkazu nenašli, co jste hledali, zkuste ještě odkaz následující, na kterém naleznete vzory CV pro cca 50 zaměstnání: CVtips.

Příklad:

Recepční

Kuchař

Pomocná síla v kuchyni

Anglický životopis vzhled

Různé vzhledy anglických životopisů jsou k dispozici zde či zde

Anglický životopis (CV): STRUKTURA

 Personal details (Osobní údaje)

 • jméno (name)
 • adresa (address)
 • telefonní číslo (telephone number)
 • emailová adresa
 • datum narození (date of birth)

Profile (Profil)

Jedná se o několik vět, díky kterým bude mít zaměstnavatel okamžitou představu o vaší osobě. Můžete popsat např.

 • your current situation (současná situace) Popis nedávných úspěchu a jaký druh práce hledáte.
Příklad Current situation I have recently completed an NVQ2 in Floristy and gained my Maths GCSE. I love flowers and design and wish to use the creative skills I have developed. I am hard-working, reliable, self-motivated and organised, with great people skills. Nedávno jsem ukončil studium NVQ2 zaměřené na pěstování květin a také jsem obdržel kvalifikaci GCSE v matematice. Květiny spolu s designem jsou mým velkým koníčkem a současně bych rád využil nabyté kreativní schopnosti. Mými přednostmi je vysoké pracovní nasazení, zodpovědnost, sebemotivace a organizovanost. Disponuji také vlastnostmi, které jsou důležité na tvorbu a udržování mezilidských vztahů.
 • your personal profile (osobní profil) Krátký souhrn popisující vaší osobu. Zahrnuje nejdůležitější schopnosti a zkušenosti, které můžete nabídnout a vyhlídky na budoucnost.
Příklad Profile I am a hardworking sales assistant, with good teamwork and customer relations skills. I have worked in a variety of retail outlets. I would now like to build on my experience and move into a team leader role. Jako asistent prodeje jsem velice pracovitý, výborně spolupracuji s celým týmem a zároveň navazuji a udržuji výtečné vztahy se zákazníky. Přestože mám zkušenosti z různých míst, rád bych si je rozšířil a získal pozici vedoucího pracovníka.

Achievements/Key skills (Úspěchy/Dovednosti)

Zde byste měli zdůraznit vaše největší úspěchy. Mohou zahrnovat získané vzdělání a jiné kvalifikace, získaná ocenění apod.

Příklad Skills and Achievements My NVQ floristry project was featured in an article in the Silby Advertiser. Communicate effectively with the public and colleagues Budgeting at home and work Able to work on my own initiative Moje závěrečná práce z NVQ byla publikována v článku Silby Advertiseru. Efektivní komunikace s věřejností a kolegy Finanční plánování doma i v práci Schopnost práce na základě vlastní iniciativy

Work history (Historie zaměstnání)

Výpis začněte od současné, případně poslední, práce. U každé uveďte jméno zaměstnavatele, název pracovní pozice, datum nástupu a ukončení a  pracovní náplň (hlavní povinnosti).

Příklad Work history Silby Youth Club                                                          January 2004 – present Volunteer youth support worker
 • Working with other volunteers to arrange activities and outings
 • Assisting with accounts and budgeting
The Fruit Bowl, Silby                                                   July 2004 – October 2005 Sales assistant
 • Customer service
 • Stock handling and ordering
 • Expanding the business to sell flowers
Silby Youth Club                                                          leden 2004 – současnost Dobrovolná práce s mládeží
 • pořádání aktivit a výletů spolu s ostatními dobrovolníky
 • asistování s účetnictvím
The Fruit Bowl, Silby                                                    červen 2004 – listopad 2005 Obchodní zástupce
 • služby zákazníkům
 • řízení skadu a objednávek
 • roršíření firmy na prodej květin

Education and qualifications (Vzdělání a kvalifikace)

Seznam začněte od poslední získané kvalifikace po střední školu. Uveďte titul, datum, druh a předměty závěrečných zkoušek a název školy.

Příklad Qualifications: Silby Community College 2004–2005 Floristry NVQ2 Maths GCSE grade C

Hobbies and interests (Koníčky)

Koníčky toho o vaší osobě vypovídají spoustu. Výčet zaměřte tak, abyste vytvořili co nejpozitivnější obraz.

Příklad Interests: My passion is flower arranging and gardening, which has led me to take a Floristry qualification. Other interests include volunteering with my son’s youth club and I have just joined the local women’s running club. Mou hlavní vášní je zahradničení a aranžování květin, což mě také vedlo k absolvování kvalifikace v květinářství. Mezi mé další zájmy patří dobrovolnická práce v dětském kroužku a nedávno jsem se také stala členkou běžeckého klubu pro ženy.

References (Reference/posudky)

Zaměstnavatelé obvykle požadují reference dvě. V praxi to většinou chodí tak, že poskytnete daná jména a kontaktní údaje a následně těmto osobám přijde dotazník s dotazy směřovány k ujištění, že jste spolehlivý a důvěryhodný pracovník.

Alespoň jedna z referencí by měla být od posledního zaměstnavatele nebo případně učitele. Nejsou-li k dispozici, zkuste uvést zaměstnavatele předešlého, nebo kteroukouliv osobu z dřívější práce, která byla na vyšší pracovní pozici než vy.

Před samotným uvedením referentů v CV byste je měli kontaktovat a ujistit se, že s uvedením na vašem CV souhlasí. Zdroj:  https://www.cvbuilder-advice-resources.co.uk/

dikuze Anglie Britanie

 

Všichni zaměstnanci (včetně pracovníků agentur) mají právo alespoň na 5,6 týdnů placené dovolené. Záleží na konkrétním zaměstnanci, zda do tohoto počtu započítá i svátky (bank holidays) nebo vám počet dní volna dokonce navýší.

Délka dovolené se s odpracovanými roky pro stejného zaměstnavatele automaticky zvyšuje.

Konkrétní počet dní a pravidla, jakým způsobem si o dovolenou zažádat, naleznete ve vaší smlouvě.

Ujistěte se, že víte, kdy vám začíná „nový dovolekový rok". U některých zaměstnavatelů začíná 1.ledna, ovšem může začít i 1.dubna, tudíž si svou dovolenou budete muset vybrat vždy do konce března. Nevybrané dny se neproplácí, ale propadají. Někdy může zaměstnavatel udělit výjimku a jeden až dva dny vám přesunout do nového roku, ovšem to se neděje automaticky.

Jestliže již máte naplánovaný termín, ve kterém si chcete dovolenou vzít, oznamte to zaměstnavateli co nejdříve – lukrativní období (Vánoce, letní měsíce) jsou vybrány brzy.

Vaše základní práva

Toto je výčet minimálních práv, která vám zaměstnavatel musí poskytnout:

 • máte právo na minimálně 5,6 týdnů placené dovolené (28 dní pro zaměstnance, který pracuje pět dní v týdnu)
 • pracovníci na poloviční úvazek (part-time) mají nárok na dovolenou stejným poměrem (takže 5,6 násobek vašeho obvyklého pracovního týdne, např. 22,4 dní jestliže pracujete čtyřikrát týdně)
 • váš zaměstnavatel má právo ovlivnit, kdy si dovolenou vyberete
 • při ukončení zaměstnání, je vám proplacena veškerá dovolená, kterou jste si v daném roce nevybrali
 • svátky (bank and public holidays) mohou být zahrnuty do vašeho minimálního nároku
 • nárok na placenou dovolenou máte i během běžné a extra mateřské, případně otcovské dovolené a „adoption leave"

Výpočet dovolené

Počet dní dovolené, na které máte nárok, je většinou stanovený ve vaší smlouvě a musí činit alespoň 5,6 týdnů.

Základní výpočet

Vynásobte počet dní, které týdně pracujete, násobkem 5,6.

Příklad: Pracujete-li pět dní v týdnu, budete mít právo na 28 dní dovolené:

5 dní x 5,6 týdnů = 28 dní.

Pro více komplexní výpočet užijte tento link.

Práce na částečný úvazek (part-time)

Jestliže pracujete na částečný úvazek, máte na 5,6 týdnů dovolené stále nárok – 5,6 týdnů vašeho běžného týdnu.

Příklad: Jestliže pracujete dva dny v týdnu, budete mít nárok na 11,2 dnů dovolené.

2 dny x 5,6 týdnů = 11,2 dní.

Na pracovníka s částečným úvazkem se musí pohlížet stejně jako na běžného "full time" pracovníka. To znamená, že jestliže zaměstnavatel poskytne extra dny dovolené zaměstnancům "full-time", musí poskytnou extra dní dovolené i vám.

Pracovníci agentury

Jestliže pracujete pro agenturu, máte právo na minimální dovolenou také. Vaše agentura vám musí vybrání dovolené umožnit.

Nepravidelné či nahodilé pracovní hodiny

Jestliže pracujete nepravidelně, k výpočtu užijte hodiny spíše než dny.

Nárok 5,6 týdnů je ekvivalent k 12,07% odpracovaných hodin. 12,07% je:

5,6 týdnů vydělených 46,4 týdny (kdy 52 týdnů – 5,6 týdnů) vynásobených 100 = 12,07%.

Příklad: Jestliže máte odpracovaných 10 hodin, budete mít nárok na 72,6 placené dovolené:

12,07% x 10 hodin = 1,21 hodin = 72,6 minut.

Nárok na dovolenou je něco málo přes 7 minut za každou odpracovanou hodinu.

Zaměstnání na směny (shifts)

Jestliže pracujete na směny, vaše dovolená je vypočtena pomocí průměru vašich směn v období 17-ti týdnů.

Příklad: Pracujete-li vždy 12-ti hodinové směny čtyři dny za sebou následované čtyřmi dny volna (opakovaně), váš průměrný pracovní týden se skládá z 3,5 dvanáctihodinových směn. Dovolená bude tedy činint 19,6 směn dlouhých 12 hodin.

5,6 týdnů x 3,5 směn = 19,6 dvanáctihodinových směn.

Pro jiný způsob práce na směny užijte výpočet zde.

Konkrétní příklad

Nové zaměstnání mi začalo 7.12.2009. Ročně mi bylo přiděleno 27 dní dovolené (annual leave) + 8 dní svátků (public holiday). S přibývajícími roky se mi počet dní dovolené bude zvyšovat.

Náš "dovolenkový rok" končí 31.3., takže procentuálně vypočteno, od mého nástupu do zaměstnání 7.12. do konce prvního roku 31.3. jsem obdržela 9 dní dovolené. Navíc, protože v tomto období byly pouze 3 svátky – 25., 29.12 a 1.1., kdežto já mám nárok na 8, mi zbylo 5 dnů public holiday, které si mohu vybrat jako klasickou annual leave. Takže v těchto čtyřech měsících mám 9 dní dovolené (annual leave)­+ 3 svátky (public holiday) ­+ 5 zbývajících dní svátků, které byly převedeny do klasické dovolené.V období čtyř měsíců mám tedy nárok na 17 dní dovolené.

Tato čísla se u různých zaměstnavatelů liší, ovšem minimum musí být vždy 20 dní plus 8 dní svátků.

Jestliže spadá svátek na víkend, volno je celostátně převedeno na pondělí. Jestliže jich i přesto není 8, nebo v ten den musíte pracovat apod., měli byste mít možnost si tyto zbývající dny převést do klasické dovolené.

Jestliže si dovolenou nevyberu, propadá mi. Platí výjimka, že mi mohou po domluvě s manažerkou převést 1-2 dny do příštího roku, ovšem to se neděje automaticky.

Na začátku zaměstnání jsem dostala tabulku, kam mé žádosti o dovolenou vypisuji. Napíši si od kdy do kdy si dovolenou chci vzít a kolik dní dovolené mi pak ještě zbude a vše bych měla ukázat kolegyni, která je má stejné pozici jako jsem já, abychom se ujistily, že za mě může v té době zaskočit. Protože já takovou kolegyni nemám – jsem na své pozici jediná, jdu s tím rovnou za šéfkou. Ta to podepíše a odešle na zpracování někam dále.

dikuze Anglie Britanie

 

Nejrychlejším a nejpřesnějším způsobem, jak zjistit, zda máte na mateřskou dovolenou, případně i na mateřský příspěvek a další výhody, nárok, je zodpovězením několika otázek zde:.

Délka dovolené

Zákonem povinná mateřská dovolená je dlouhá 52 týdnů, přičemž z toho 26 týdnů je tzv."bežné mateřské dovolené" (ordinary maternity leave) a 26 týdnů "extra mateřské dovolené" (additional maternity leave).

Právo pobírat mateřský příspěvek máte pak 39 týdnů.

Některé společnosti jsou ke svým zaměstnancům štědřejší, než jim ukládá zákon a mají své vlastní mateřské schéma. Zda jste vy tou šťastnou osobou, vyčtete z vaší smlouvy nebo případně z tzv. "staff book".

Každopádně váš zaměstnavatel vám nemůže nabídnou méně než daných 52 týdnů.

Podmínky

Hlavní podmínkou je, že musíte být zaměstnaná pod statusem "employee".

(Kromě employee bývá častým statusem také worker. Pod jaký status spadáte, vyčtete pravděpodobně z pracovní smlouvy, nebo vám to sdělí váš zaměstnavatel. Jako workers jsou však většinou označováni pracovníci agentur, kdežto employees jsou obvykle zaměstnanci s "klasickou" smlouvou a mající více práv a výhod jako je např. delší výpovědní lhůta apod.).

Abyste se kvalifikovala, do konce 15. týdne před očekávaným datem porodu musíte svému zaměstnavateli oznámit skutečnost:

 • že jste těhotná
 • ve kterém týdnu porod očekáváte
 • datum, kdy započetí dovolené zamýšlíte.

Oznámíte-li zaměstnavateli výše uvedené body, na mateřskou dovolenou máte poté nárok bez ohledu na to

 • jak dlouho pro zaměstnavatele pracujete
 • kolik hodin pracujete
 • kolik jste placena

V praxi

Jakmile očekávané datum zahájení dovolené zaměstnavateli oznámíte, má povinnost vám toto datum potvrdit do 28 dnů. Datum můžete později ještě upravit, ovšem za předpokladu, že tomu tak učiníte 8 týdnů dopředu.

Během mateřské dovolené nadále zůstáváte zaměstnancem dané firmy.

Jestliže máte s žádostí o mateřskou dovolenou problém, obraťte se nejprve na zaměstnavatele – z počátku budete pravděpodobně muset projít jeho interním schématem stížností (internal grievance procedure). Pakliže neuspějete, obraťte se na "trade union" (jste-li členem) nebo případně na vnější organizace.

Datum započetí 

Započít mateřskou dovolenou můžete kdykoliv od 11. týdne před počátkem očekávaného týdne porodu. 

dikuze Anglie Britanie

 

Hledání rodiny “na vlastní pěst” přes internet

Co můžete očekávat

 • Kapesné 60 liber a výše.
 • Stravu a ubytování.
 • Práci 25 hodin týdně plus 2 večery babysittingu.
 • Péči o děti a lehké domácí práce.
 • 1,5 – 2 dny volna.
 • Možnost studia na jazykové škole.

Možnosti vyhledání hostitelské rodiny máte dvě. Přes agenturu nebo sami na internetu. Já osobně jsem si v minulosti našla rodinu přes internet sama a byla jsem maximálně spokojená. Vlastní zkušenost a rady jedné z uživatelek Lochensky, která si také našla rodinu sama na vlastní pěst, si můžete také přečíst v samostatném článku zde

Agenturám příliš nedůvěřuji (slyšela jsem dobré i špatné), jsou předražené (vy si můžete vše do týdne zařídit zdarma) a navíc se ochuzujete o poznání, jak věci fungují (budete moci srovnat více rodin, více leteckých společností atd.). O agenturách se dočtete více v samostatném odstavci.

Výhody hledání rodiny přes internet:

 • Velká nabídka rodin. Vytvoříte-li si pěkný profil/inzerát, můžete mít do týdne nabídek i dvěstě. Agentura vám takovou nabídku neučiní. Máte-li možnost si z rodin vybrat tu, která se vám líbí nejvíce, zvyšujete šanci, že budete s pobytem maximálně spokojeni.
 • Možnost lepšího poznání rodiny. Před vašim odjezdem si s rodinou můžete vyměnit několik emailů, zeptat se na vše, co vás zajímá, případně si i zatelefonovat a tím vším eliminovat riziko následné nespokojenosti.
 • Stanovení podmínek. Máte prostor domluvit se na podmínkách, podělit se o vzájemná očekávání apod.

Nevýhody:

 • Podvod. Podvodu se můžete vyhnout požádáním o kopii pasu, fotek a referencí – např. kontaktu na předchozí aupair. Více v samostatném odstavci.
 • Odmítnutí rodiny na poslední chvíli. Rodina samozřejmě může kdykoliv vycouvat a to i na poslední chvíli. Věřím však, že z výměny mejlů budete mít představu, co je rodina zač a odhadnete její charakter.
 • Vyřizování. Holt si vše budete muset vyřídit sami. Nemusíte se však obávat, po přečtení celého článku budete vědět jak na to...

Kroky, které je třeba učinit:

 1. Registrace na internetu zdarma.
 2. Napsání dopisu. Vyplnění profilu.
 3. Kontaktování rodin.
 4. Volba rodiny.
 5. Stanovení podmínek.
 6. Stanovení datumu příjezdu.
 7. Zakoupení letenky.
 8. Zakoupení pojištění.
 9. Balení, cesta na letiště, seznámení s rodinou.
 10. Volný čas, jazyková škola.

1. Registrace na internetu

Registrace je na následujících webech zdarma.

Začněte s www.aupair-world.net, který je rozhodně nejlepší a zde vytvořený profil poté kopírujte na ostatní weby. Bude-li se vám můj výčet jevit nedostačující, vygooglujte slovo aupair a jednoduše se zaregistrujte na všechny weby, které vám vyjedou. U některých zjistíte, že musíte nakonec platit, ovšem i přesto se celkový čas hledání/registrování vyplatí.

Doporučené weby:

Aupair-world

Rozhodně nejlepší web. Jestliže využijete členství zdarma a nezaplatíte plné členství, po sepsání profilu můžete kontaktovat rodiny tím, že jim odešlete upozornění, kterým jim říkáte, že se vám jejich rodina líbí a vyzýváte je, ať se podívají zpětně na profil váš. Budete-li se jim líbit, napíší zpět a tím se vám umožní vzájemná komunikace, která pro vás od této chvíle bude již bezplatná. Jestliže se jim líbit nebudete, jednoduše vás budou ignorovat. Zaplacením plného členství se vám zobrazí přímo soukromý email rodiny, takže jim můžete poslat nejen váš profil, ale také dopis té a té konkrétní rodině.

Ovšem i když se omezíte pouze na členství zdarma, rodiny budou mít stále možnost vás kontaktovat jako první. Jestliže si tedy do profilu napíšete pěkný dlouhý dopis, dáte si záležet na vyplnění i ostatních polí a přidáte fotky, můžete obdržet až 150 nabídek…

  Po registraci stránky navštivte denně, příhlášením se vždy posouváte na začátek seznamu au pair, který se zobrazuje rodinám při jejich vyhledávání.

Gumtree

Do kolonky "find" zadejte aupair. Jestliže chcete jiné město než Londýn, uprostřed stránky nahoře je kolonka "Change city".

Jde o angličany velice užívaný internet. Výhodou ovšem je, že ne příliš cizinců jej zná, (tento web začnete pravidelně navštěvovat až po příjezdu do Anglie), takže když si najdete inzeráty hledající au pair v menších městech a odpovíte jim napsáním pěkného dopisu, máte velkou šanci, že vás přijmou, jelikož můžete být pouze jediná, kdo o tuto pozici žádá. Nebo jedna z mála, ovšem dáte-li si s “family letter” záležet, máte vysokou šanci, že uspějete.

Doporučuji si dopis zkopírovat a jednoduše odpovídat na všechny inzeráty pouze vkládáním stejného textu.

Je to také jeden z mála webů, kde můžete vyhledat rodiny i na krátkodobější pobyt. Anglické děti nesmějí být ponechány bez dozoru ani na hodinu. Je-li tedy období školních prázdnin či volna, rodiče si musejí vyhledat nějakou instituci či osobu na hlídání. Vzhledem k tomu, že "velké prázdniny" jsou na rozdíl od ČR tři, představuje to velkou výhodu pro au pair, které upřednostňují pouze krátkodobý pobyt. Termínytěchto prázdnin se odvíjejí od dané školy, ovšem zhurba se pohybují: 1) kolem 20. prosince do začátku ledna, 2) 14 dní v dubnu 3) poslední týden v červenci do začátku září.

Zkuste si tedy inzeráty na gumtree projít a uvidíte, zda někdo vyhledává krátkodobější výpomoc. Případně si inzerát vložte sami: Po otevření stránky si nahoře uprostřed změňte název města „Change city“. Následně na pravé straně v rohu máte červeně vyznačnou možnost „Post an Ad“ (= podat inzerát). Zvolte možnost „Jobs –) I am looking for work–) Nanny & Homehelp -) Continue a zadejte text inzerátu…

Great Aupairs

Ne tak skvěle zpracované stránky, ovšem výhodou je, že vidíte plat, který rodina nabízí. Na ostatních stránkách to většinou rodiny neuvádějí.

Aupair Options

Bezplatná registrace umožní napsat rodině zprávu. Po zaplacení poplatku můžete posílat i emaily do jejich soukromých schránek..

Aupairs

Zprávy můžete posílat těm rodinám, které platí registrační poplatek - to bude zobrazeno. Jinak je zasílání zpráv zpoplatněno.

Profi Aupair

Zaslání informačního emailu zdarma (rodině se zobrazí váš profil s informací, že máte zájem pro ně pracovat). Psaní zpráv či mejlů zpoplatněno. Odpovídání bude, zřejmě, zdarma. Výhodou těchto stránek je, že je vše v češtině!!!

New Aupair

2. Dopis rodině

Sepsání dopisu rodině (případně vyplnění profilu při registraci na internetových stránkách) je v podstatě to nejdůležitější, co pro naleznutí rodiny musíte udělat. Je vaše vizitka, takže jeho psaní určitě nepodceňujte. Čím obsáhlejší bude, tím budete mít více nabídek a tudíž i větší možnost výběru.

Když jsem vyjížděla jako aupair já, zaregistrovala jsem se na všechny webové stránky, které se mi podařilo najít, a všude vložila dopis velikosti A4 (psaný na PC) plus spoustu fotek. Když si prohlídnete ostatní profily, uvidíte, že mnohé aupair napíší o sobě pouze pár řádků – dopis A4 tedy rozhodně vyčnívá. Do týdne jsem měla přes 200 nabídek – a to jsem chtěla vyjet pouze do anglicky hovořících zemí. Jste-li ve výběru země flexibilní, můžete mít nabídek i více.

Vybrala jsem si „nejlepší“ rodinu, vydala se, měla štědrou mzdu, spoustu výhod, žádné domácí práce apod. Moje aupair a kamarádi mi poté říkali, jaké nemám štěstí. No já to za štěstí nepovažuji. Ony zkontaktovaly agenturu, nebo si našly jeden inzerát, na ten odpověděly, kdežto já strávila hledáním rodiny 14 dní, byla zaregistrovaná všude možně i nemožně, před výjezdem jsem si s rodinou psala, kontaktovala jejich předešlé aupair - v podstatě jsem max. limitovala štěstí na jistotu, že se jedná o rodinu, ve které budu spokojená. Doporučuji stejný postup.

K samotnému psaní dopisu. Co se týče gramatiky, tou se netrapte. Netuším, proč jsou jí natolik posedlí naši učitelé angličtiny, ovšem angličané vám budou rozumět i bez jejího správného užití a vůbec se nad vašemi chybami nepozastaví. Naopak, kolikrát se nad gramatikou Angličanů pozastavujeme my Češi - ve spoustě částí Anglie řeknou "he don't" namísto "he doesn't".

K sepsání dopisu byste si tedy měli vystačit s běžným překladačem, např. googlu http://translate.google.com/#. Rozhodně bych se vyhnula sepsání dopisu někým jiným než vaší osobou. Možná si tím snížete šanci, že vás nějaká rodina kontaktuje, ovšem do Anglie poté nepojedete "vystresovaní" z toho, že rodina od vás očekává excelentí angličtinu, kterou disponuje vaše kamarádka, jež za vás napsala dopis. Britové jsou k angličtině cizinců velice tolerantní, sami žádný cizí jazyk většinou neovládají, takže ocení vaši snahu a pochválí vás i se slovní zásobou dvěsta slovíček. Navíc, během svého pobytu v Anglii jsem potkala spoustu au pair, jejichž slovní zásoba byla méně než 20 slov, takže vás mohu ujistit, že budete-li trpěliví, rodinu si určitě najdete i s minimální znalostí AJ!

Jak jsem již uvedla výše, v dopise se doporučuji rozepsat. První odstavec by měl být nejzajímavější – tam shrňte všechny klady. Když se jim bude líbit, budou ve čtení pokračovat. Kdyby byl nezajímavý, přejdou k profilu jiné aupair.

Doporučuji tedy začít ve stylu: “Milá rodinko, jmenuji se Míša, je mi 23 let a pocházím z České republiky. Jsem velmi přátelská, usměvavá, aktivní, baví mě práce s dětmi, a proto jsem vystudovala učitelství.” – hned uvádíte zajímavý fakt, že máte vystudované učitelství a pěkný popis charakteru. Nemáte-li vystudované učitelství, zmiňte jakoukoliv práci s dětmi – zájmové kroužky, dobrovolnická činnost… cokoliv. Nemáte-li s dětmi praxi žádnou, vždycky můžete dodat pár synovců či neteří... “Milá rodinko, ………… Sestra mi už dva roky dává jednou týdně na hlídání jejího syna no a protože si vždy užijeme spoustu legrace, chtěla bych spojit příjemné s užitečným a pracovat jako au pair. Věřím, že si užiji spoustu legrace a k tomu se navíc naučím anglicky…”

Po úvodu se už rozepiště o čemkoliv. Můžete zmínit např.

 • praxi s dětmi
 • koníčky (spousta rodin je hudebně či sportovně založených. Shoduje-li se to s vašimi koníčky, nezapomeňte tento fakt uvést)
 • ochotu vařit (plus jste-li dobrá kuchařka, nezapomeňte zmínit to)
 • ochotu uklízet
 • popis vašeho charakteru
 • vaše vzdělání
 • kurzy, certifikáty (první pomoc, řidičský průkaz)
 • proč chcete vyjet jako aupair
 • vaše představa o rodině, požadavky
 • vaše obavy

Ve výčtu doporučuji zmínit vaši představu o rodině a případné obavy... Opět tím zřejmě eliminujete počet odpovědí, ovšem alespoň se zaměříte na kvalitu – odpoví vám pouze rodiny, které vaši představu splňují. Já například uvedla, že se omlouvám, ovšem že chci v rodině působit více jako "paní na hlídání" než uklížečka. Že jsem samozřejmě ochotná uklidit, když bude potřeba, ovšem nerada bych, aby to bylo mou hlavní náplní práce...

Také jsem neuměla vařit a má angličtina byla tehdy mizerná. Docela mě tento fakt znepokojoval - obávala jsem se, že se rodina zděsí mých kuchařských výtvorů a že budou nešťastní z toho, že jim nerozumím. Obojí jsem pro jistotu do dopisu přiznala. Poměrně odlehčeně, takže to nakonec nevyznělo jako naprosté negativum, ovšem ulehčilo se mi, že rodina, která si mě vybere, bude vědět, na čem se mnou jsou... Stále jsem obdržela spoustu nabídek, takže máte-li obdobné obavy, jako jsem měla já, doporučuji je zmínit.

Možná se nyní děsíte, že dopis se vším uvedeným výše ani nezformulujete. Piště v jednoduchých větách. Angličané užívají jedoduché věty rádi. Cokoliv, co lze říct jednoduše, jednoduše řeknou. Nesnaží se o květnatost mluvy a užívání co největšího počtu cizích slov, aby vypadali vzdělaně, jak tomu činíme my. Naopak. Pro příklad - jednou jsem psala pozvánku na párty a na konci jsem uvedla “Konzumace alkoholu zdarma.” Kamarád Angličan na to hledí a říká “Proč tam jako nedáš jen alkohol zdarma!??”. Jednoduchost se vyžaduje (samozřejmě pouze v každodenním životě, při studiu vysoké školy by to projít nemuselo) - Angličané oceňují obsah sdělení a ne jeho stavbu. Což činí obrovskou výhodu pro nás cizince:-).

Pro představu tedy uvádím příklad dopisu rodině obdobného obsahu, jakým jsem se prezentovala v minulosti akorát tehda s naprosto základní angličtinou. Stále spoustu chyb dělám, avšak nyní k tomu mám anglický přístup – pokud mi jde rozumět, chyby neřeším. Neřešte je tedy prosím ani vy:-).

Dear family,

My name is Misa (20) and I come from the Czech republic. Last month, I finished my Master’s degree focused on behaviour management, leisure time and sport. I enjoy working with children and I’ve always wanted to live abroad in order to improve my English so I think working as an au pair would be ideal for me.

I have plenty of experience with children. A part of my study included a placement in nurseries, orphans, prison for youth offenders and the like. I also used to work as a programme leader at children summer camps - I prepared games as well as some educational activities for them (The interesting thing was the children always enjoyed the games more than education! How so?! :-) ...)

I am always smiley, active and very easy-going. I don’t complain often and I am very flexible. I’ve got a good sense of humour.

I like sport, reading, studying (I know – boring), going out with friends. I would like to join an English class in England where I hope to find some new friends I can spend my free time with.

I am very good at cleaning although I must admit I don’t particulary enjoy it :-). Of course, I am willing to clean your house but to be honest, I am looking for a job as an au pair and not as a cleaner so I am looking for a family which will be fair to me and let me enjoy the children more than a hoover :-).

I will play the boardgames with your children, take them to the park, take them swimming, cycling, draw the pictures for/with them… Anything.

The only thing I am not very good at is cooking. However, I am willing to learn anything – I think that my future husband will appreciate it one day ;-) .

Also, I am a bit worried about my English. I probably won't understand you much because I haven’t ever had the opportunity to practise my English. I will do my best but please be patient with me.

I am looking forward to a nice friendly family who will take me as a member of the family and will help me to be happy there as much as I will try to make your children happy.

Já bych se teď ještě asi rozepsala, avšak nechci to zbytečně komplikovat. Pro představu stačí. Ještě bych dodala, ať s výběrem rodiny po obdržení odpovědí pár dní vyčkáte. Jestliže se zaregistrujete na weby, které doporučuji a máte-li pěkný profil, můžete očekávat desítky odpovědí. Může se zdát, že se vám zalíbí hned ta první, slíbíte ji přijet no a do půl dne vám přijde nabídka lepší. První rodinu s určitou výmlouvou odmítnete, slíbíte přijet rodině druhé, ovšem vida, třetí rodina je ještě lepší. Přiznám se, já takto zrušila rodin několik. Proto doporučuji rodině hned nic neslibovat, požádat o více informací a porovnat si takto více nabídek.

3. Kontaktování rodin

Liší se od webu, který k hledání využijete. Většina vyžaduje vyplnění profilu, a poté, nezaplatíte-li si členství, budete moci rodinu na sebe upozornit pouze zasláním krátkého upozornění.

4. Volba rodiny

Po výměně několika emailů dojde k vzájemné shodě, uzavření spolupráce. V této fázi doporučuji sepsat smlouvu.

5. Stanovení podmínek

Smlouva

Každá rodina ke smlouvě přistupuje jinak. Některé smlouvu neřeší, jiné vám předloží detailní rozbor požadavků. Stejně tak některé aupair na smlouvu ani nepomyslí, jiné si smlouvu pro jistotu vytvoří.

Záleží na vás. Můžete mít štěstí a rodina dodrží vše, co slíbila. Znám ovšem případy, kdy rodina neplatila, co měla, kapesné vyplácela se zpožděním, vyžadovala více odpracovaných hodin, něž bylo domluveno apod. Doporučuji tedy alespoň základní smlouvu vytvořit. Nemusíte se obávat vaši rodinu o podepsaní smlouvy poprosit. Za prvé, jsou na to zvyklí. Za druhé, je-li to férová rodina, nebude mít s podepsáním smlouvy žádný problém. Budou-li chtít vycouvat, dá vám to alespoň představu, s jakou rodinou jednáte.´

Vzory smluv naleznete zde nebo zde. Obě jsou také volně ke stažení.

Tvorba vlastní smlouvy

Body, jež by měla zahrnovat:

 • Základní údaje jako vaše jméno, adresa, případně údaje o agentuře, přes kterou se vydávate. Jména členů aupair rodiny, věk dětí a bydliště.
 • Plat. Výše platu, jakým způsobem a kdy bude placen.
 • Prázdniny. Počet dnů volna či prázdnin, které si můžete vzít a jak o ně požádat. Plus co se bude dít, když onemocníte.
 • Ubytování a strava. Co máte k dispozici – pokoj, koupelnu, telefon, elektrické spotřebiče apod. Zda se budete stravovat s rodinou či dostanete peníze na jídlo zvlášť.
 • Denní režim. Kolik hodin denně/týdně budete pracovat. Zda vám budou hrazeny přesčasy a v případě že ano v jaké výši. Které dny v týdnu budete mít volno.
 • Povinnosti. Seznam specifických povinností jako je odvoz dětí do školy, kroužků, na schůzky. Podávání léků, krmení.. Úklid.
 • Zakázané aktivity. Zde může být zmíněný zákaz kouření, pití, hostů…
 • Denní režim dětí. Co a kdy budou děti dělat.
 • Povinnosti dětí. Může být detailní či jen povrchní. Můžou pokrýt např. dispciplínu, užívání televize, hygienu, prvky bezpečnosti…
 • První pomoc. Strategie, jak máte postupovat, když se vyskytnou určité problémy – kterého rodinného příslušníka kontaktovat, na kterého lékaře se obrátit atd.
 • Zkušební lhůta. Jestliže jste domluveni na zkušební lhůtu, co se bude dít po ní. Za jakých podmínek můžete požádat o zvýšení platu apod.
 • Podmínky ukončení spolupráce. Specifikace výpovědní lhůty při nespokojenosti jedné ze strany smlouvy.

6. Stanovení datumu příjezdu

Jednoduše poslední fáze domluvy – stanovit si kdy a kam přijedete, zda vás rodina vyzvedne, jak se poznáte, co se bude dít následně. Více rad k této sekci snad psát nemusím, k domluvě co a jak vám postačí selský rozum. Chybí-li vám, snad jej bude mít rodina a napíše vám co a jak.

7. Zakoupení letenky/jízdenky

  Co se cesty do Anglie týče, volba dopravního prostředku se bude odvíjet od individuální preference. Více informací o tom, jak se do Británie dopravit naleznete v samostatném článku zde.

Ve většině případů si musíte letenky hradit sami. Některé rodiny na letenky přispívají, jiné je hradí celé – to již musíte prodiskutovat s konkrétní rodinou.

Jestliže vás rodina požádá o převod peněz s tím, že vám letenku pomůžou zakoupit (např. z důvodu vaší negramotnosti či neschopnosti vyřizování), nebo že vám přispějí a žádají vás o zaslání určité částky, nenechte se zlákat. Zakupte si letenku sami a domluvte se s rodinou, že vám zbytek doplatí po příjezdu nebo naopak. Nevystavujte se možnosti podvodu, kdy z vás někdo vymámí peníze a vy od něj pak už nikdy neuslyšíte.

8. Zakoupení pojištění

O pojištění v Anglii pojednává samostatný článek zde.

9. Balení

O balení se snad přiliš rozepisovat nemusím. Před odjezdem si zjistěte povolenou hmotnost zavazadla no a poté už záleží na vás, zda jsou pro vás důležitější gumáky nebo lodičky…

Seznam doporučených věcí, nebo např. informace o tom, jaké množství alkoholu, cigaret apod. můžete přenést přes hranice, se najdete v článcích v kategorii Cestování & Doprava zde.

  10. Volný čas, jazykovka v Anglii

Na tato téma pojednávají články v kategorii zábava, anglický jazyk či vzdělávání.

Agentury

Vyjetí jako au pair přes agenturu má určité výhody. Osobně vidím více nevýhod - po přečtení článku budete mít jasnou přestavu, jak si najít rodinu a vše zařídit i bez agentrury (tj. zdarma) - ovšem vytvoření konečného názoru již nechám na vás.

Výhody:

Komplexní servis

Jakmile se zaregistrujete a zaplatíte určitý poplatek, agentury udělají vše za vás. Vyhledají vám rodinu, pojistí vás, zaplatí letenky, najdou spoje na letiště i z letiště, připraví smlouvu s rodinou atd. atd.

Podpora v Anglii

Kvalitní agentura by vám měla nabídnout nonstop podporu i v době, kdy už jste v zahraničí. Ujistěte se tedy, že jste obdrželi kontakt, kam se můžete obrátit v případě, že se s vaší au pair rodinou vyskytnou nějaké problémy.

Nevýhody:

  Podvod

Stává se, že se zaregistrujete na au pair stránkách a následně jste osloveni agenturou přímo ze země, do které chcete vyjet. Ty z vás začnou tahat poplatky, aniž by vám poslali jakékoliv smlouvy k podepsání, slibují neslibovatelné, prostě dělají vše proto, aby ve vás vzbudily podezření, že něco není v pořádku. Důvěřujete svému instinktu a nezdá-li se vám něco, neplaťte ani korunu. Jestliže si chcete ověřit, zda daná agentura existuje, vygooglujte si ji. Podívejte se do Anglických zlatých stránek www.yell.com, zda se vyskytuje tam - zavolejte na daná telefonní čísla. Máte-li v Anglii známého, požádejte o kontaktování dané agentury jeho.

Totéž platí pro české agentury.

Dlouhá čekací doba

Chystáte-li se vyjet v době prázdnin, což je nejfrektovanější období, musíte se s agentrou zaregistrovat už někdy v únoru. Vyčkáváte pasivně, nevíte, na čem jste.

Poplatky

Ceny např. Student Agency jsou úplně směšné. Letní pobyt 4500 Kč - tomuto se můžete úplně vyhnout.

Podpora v Anglii, která vlastně ani nemusí být

Slyšela jsem o případech, kdy au pair vyjely do Anglie, rodiny nastolily nepřijatelné podmínky, au pair se zpětně obrátily na agentury a ty pro ně nevyřešily nic. To se týče i věhlasných agentur.

Malá možnost výběru rodiny

Jestliže vyjíždíte přes agenturu, máte malou šanci ovlivnit, kam vás nakonec pošlou. Pokud si podáte inzerát sami (viz. příslušný odstavec), prohlédnete si profily více rodin a oslovíte tu, která se vám osobně líbí nejvíce. Nebo naopak, rodiny budou činit nabídky vám a vy se rozhodnete pro tu, která vám jednoduše„sedne“.

Seznam agentur

Agentury naleznete například zde nebo zde


Auto/řidičský průkaz

Většina rodin preferuje au pair s řidičským průkazem, ovšem naleznete i takové, které na tomto požadavku netrvají. Jestliže tedy řidičský průkaz nevlastníte, nezoufejte a hledání rodiny nevzdáavejte.

Řidičský průkaz vám postačí český. Měnit si jej nemusíte, ani nemusíte podstoupit žádné extra testy.

V Anglii jsou pojistky na auta poměrně vysoké. Tu vám však zaplatí rodina. Pojišťují se však osoby a ne auta – proto se nedivte, když se vás rodina zeptá na údaje, jak dlouho řídíte, zda jste již byli pojištění v ČR apod. (výše pojistky se odvíjí od počtu odřízených let a nehod). Nejlevnější typ pojistky vás upravňuje k užívání pouze jednoho konkrétního auta. Auta se tedy bežně nemůžou půjčovat mezi členy rodiny či kamarády – na to už potřebujete dražší pojištění, které vám umožní řídit kterékoliv auto.

Jestliže jste tedy např. v Anglii dvě kamarádky, obě pracující jako au pair, rodiny vám oběma platí pojištění a vy se vydáte společně na výlet jedním autem, nechť řídí pouze ta, jejíž rodina auto, kterým jste se vydaly, vlastní. Ledaže byste věděly, že vás vaše pojistka opravňuje řídit kterékoliv auto.

Co se řízení na levé straně silnice týče, myslím, že to vypadá hrůzostrašněji, než to ve skutečnosti je. Před výjezdem do Anglie jsem si v duchu zkoušela představit řazení levou rukou a zdálo se mi to neuskutečnitelné. Když však usednete do auta, uvidíte, že to bude naprosto přirozené (naopak si teď nedovedu představit řadit zpátky pravou rukou!). Značení v Anglii je mnohem lepší – vždy je poznačeno, zda máte dát přednost, všude jsou značky o povolené rychlosti apod. O tom však více v samostatném článku o rozdílných pravdilech silničního provozu zde.

Jestliže se řízení obáváte, před tím, než usednete do auta sami, projeďte se na kole, se projeďte autobusem, požádejte někoho, ať s vámi město objede no a v nejlepším případě – znáte-li ve stejném místě Čecha, požádejte jeho, zda by vám nedal prví lekci.

Zde v au pair článku bych pouze zdůraznila, ať při převozu dětí nezapomenete na dětské sedačky. To vás však sama rodina určitě upozorní.

Délka pobytu

Přes agenturu činí minimálně 3 měsíce. Hledáte-li si rodinu přes internet sami (např. na www.gumtree.co.uk), můžete najít pobyty i krátkodobější. Obvyklá doba, nepočítám-li pobyt pouze na velké prázdniny, je však půl roku až rok. Určité procento rodin vítá i delší periodu.

Domácí práce

Většina rodin bude očekávat, že jim pomůžete s lehkými domácími pracemi, přičemž férovým návrhem (a určitým au pair standardem) bude úklid vašeho a dětského pokoje, praní a žehlení dětského prádla a příprava jídel pro děti.

Zbývající domácí práce záleží na vaší ochotě, smlouvě a očekávání rodiny. Domluvte se na podmínkách ještě před výjezdem.

Spousta rodin au pair zneužívají. Některé se ocitnou v situaci, kdy jsou v podstatě zaměstnané jako uklízečky a ne jako au pair. Pamatujte, au pair pozice je v prvé řadě o hlídání dětí a teprve v druhé o úklidu. Je-li tomu naopak, promluvte si s rodinou o nápravě.

Vaší povinností není práce na zahradě, čištění kompletně zaneřáděného prádla, drhnutí toalet apod. Vyžaduje-li to rodina, trvejte na finanční kompenzaci – viz. odstavec o kapesném.

Vyskytuje se také malé procento rodin, které požaduje výhradně práci s dětmi a úklid od vás nebudou očekávat vůbec žádný. Jejich filozifií je, že nebudou plýtvat časem, který můžete věnovat dětem, uklízením. Buď uklidí sami, nebo k nim dochází na pár hodin týdně uklízečka.

Formality/Doklady

Hledáte-li si rodinu sami, nemusíte mít doklady většinou žádné. Stačí vám občanský průkaz, případně řidičský průkaz.

Jaké doklady potřebujete při registraci s agenturou, vyčtete konkrétně z jejich podmínek.

Chlapci

Nebudu vám nic nalhávat, zájem o dívky coby au pair, je mnohonásobně vyšší. Ovšem nezoufejte, najdou se rodiny, které upřednostňují chlapce. Důvody jsou většinou dva. Prvním je, že rodina má syny v pubertě, kteří jsou celý dne zalezlí v pokoji, takže nic (žádnou péči či výchovu) v podstatě nepotřebují. Rodiče se chtějí pouze ujistit, že jsou v pořádku, když nejsou doma a že je má kdo rozvést do školy a zájmových kroužků, když je potřeba.

Druhým důvodem, proč některé rodiny upřednostňují chlapce, je fakt, že jsou manuálně zručnější. Potřebuje-li rodina pomoct s opravou domu, stavbou kůlny, úpravou zahrady apod., zaměstnají chlapce.

Za dobu mé „kariéry jako au pair“ jsem poznala řadu kluků, kteří byli jako au pair zaměstnáni . Někteří měli funkci takové klasické au pair – šofér, výpomocný kuchař, uklízeč, hlídač dětí, za to jiní postupně rodině vyspravili celý dům (většinou za tuto práci však dostávali připlaceno).

Jazykové požadavky

Opět záleží na rodině. Žádná předepsaná norma není. Rodina, u níž jsem byla zaměstnaná já, údajně přede mnou měla au pair, která neuměla anglicky ani slovo. Ovšem skutečně ani slovo. Poté zjistili, jakou udělali chybu, poněvaďž jim vysvětlování, co po ní vlastně chtějí, dalo více práce než samotná péče o děti.

Co tím chci naznačit je fakt, že některé rodiny jsou ochotné zaměstnat kohokoliv.

Angličané, co se týče znalosti angličtiny, jsou velice benevolentní. Oni nemají znalost cizího jazyka většinou žádnou. Všude ve světě se dorozumí anglicky, výuka cizích jazyků na základních a středních školách je velice laxní (ve většině případů se jedná o francouzštinu), takže vám v cizím jazyce nic neřeknou. Sami si to uvědomují a vždy, když se zakoktáte nebo se vám prostě nedaří vymáčknout, tak vám řeknou, ať si s tím nelámete hlavu, že oni neumějí česky říci ani dobrý den. Jestli očekáváte, že přijedete do Anglie a budete v ulici jediný cizinec (jak jsem se to naivně domnívala já), budete překvapeni. Záleží na městě, ale ve větších městech mi přijde, že je cizinec snad každý třetí člověk. Na ulici, kde bydlím momentálně, mi příjde, že tu jsou angličani snad jen tři. V práci se to tedy liší, tam jsme cizinci z čtyřiceti lidí pouze tři – avšak to asi proto, že jde o osoby s vyšším vzděláním, v továrně by bych očekávala poměr opačný.

Jak je tedy z výše uvedených příkladů zřejmé, cizinců je tady ohromná spousta. Pěknou, plynulou angličtinu má však pouze málokdo - spousta cizinců se dorozmívá slovy, které nespojují do vět plus nemají absolutně žádný přehled o výslovnosti a spíše “plácají”, jak jim to přijde. Pamatuji se na jednoho Poláka, který říká “nabaky chír tomorov”. Byla jsem jediná, která pochopila, že chtěl říct “nobody is here tomorrow”…

Teď si asi říkáte “no jo, ale tyto osoby asi nebudou pracovat s dětmi, ale spíše někde trhat jahody”. Vůbec ne. Někdy mi tady nad tím přestává rozum stát, kde jsou cizinci s nulovou angličtinou zaměstnáváni. Většinou je najdete na helplinkách různých společností, kam voláte, když si chcete postěžovat či poradit ohledně zakoupeného produktu. Mám dojem, že tam zaměstnavatelé dávají cizince schválně, aby své zákazníky donutili na helplinky nevolat. Ani angličani jim nerozumí ani slovo.

Já tedy neznalost jazyka chápu, také jsem po příjezdu měla chabou angličtinu, ovšem nikdy by mě nenapadlo ucházet se o zaměstnání třeba v kavárně natož na telefonní lince!

Nicméně angličani jsou na naši angličtinu skutečně zvyklí. Nikdo se nesměje, nikdo ji nekomentuje, prostě jim to přijde normální. Naopak, budete-li umět něco spojit do věty, hned vám řeknou, jak skvěle nemluvíte.

Takže já bych to vše shrnula takto. Jestliže jste schopni zavolat ambulanci, když je potřeba, jste schopni říci dětem, ať sní oběd, vypne televizi, jde se okoupat a jde spát, tak je vaše angličtina dostačující. Stačí to říct ve slovách, nemusíte to spojit do věty, děti vždy vše pochopí. S přílivem imigrantů mají stejně beztak 20% spolužáků cizinců, takže jsou na lámanou angličtinu zvyklí (hovořím o městě).

Režim rodiny se denodenně opakuje, základní slovní zásobu rodiny si tedy rychle osvojíte. Nejdříve nebudete rozumět, že se chtějí děti v parku pohoupat, že do čaje nechtějí šťávu, ale mléko, že si chtějí vzít s sebou na bazén nafukovací kruh apod., ovšem po měsíci už budete mít představu o tom, o co vás zhruba žádají, jasnější.

Musím vás však uprozornit na frustraci, která se vám určitě nejednou dostaví. Díky neznalosti jazyka nebudete schopni dětem nic pořádně přikázat, vysvětlit, poprosit, zažertovat, nic. Pokud si s dětmi budete hrát, budete se usmívat, občas jim dáte sladkost, určitě vás budou mít rády a to i tehdy, když na ně spustíte česky. Jenže poté přijdou situace, kdy je chcete poslat do postele a oni začnou brečet, že nikam nejdou… V Čechách byste jim pěkně vysvětlili, že by měly jít, protože je ráno čeká škola, že když půjdou, tak je navštíví Ježíšek… a když nepůjdou, tak jim zakážete to a to apod. Avšak se slabou angličtinou jim prostě budete stále opakovat „Musíš jít spát“…, což samozřejmě nikam nevede.

Další příklad – úplně banální situace. Děti staví celý den Lego no a to se jim večer nechtěně rozbije. Začnou hystericky plakat, že je to rozbité, že už to nikdy nepostaví, začnou se hádat, kdo to zavinil atd. atd. Vy byste to Lego spravili do pěti minut a chcete jim to vysvětlit, jenomže na to nemáte slovní zásobu, no protože děti výskají a nemají čas to vaše ždrmolení poslouchat, vy nic nezmůžete. Úplnou hloupost, kterou můžete vyřešit za 10 sekund, řešíte 30 minut – kdy se snažíte spravit stavebnici, zatímco uklidňujete děti. (= má osobní zkušenost )

Neznalost jazyká vás taky naprosto izoluje od sociálního života. Celá rodina se něčemu bude řehtat a vy nebudete mít představu čemu. Koukáte na televizi, nerozumíte ani slovo. Někdo se s vámi chce pobavit na ulici či v obchodě (což angličané běžně dělají) a vy nerozumíte ani slovo.

Všechny výše uvedené faktory berte při rozhodování, zda vyjet či nevyjet z důvodu vaší slabé angličtiny, v potaz. Jestliže máte jakžtakž dobrou slovní zásobu, neváhejte – jak uvádím výše, Briti si z vaší gramatiky nedělají vůbec nic. Jestliže ovšem nejste schopni ani žádné objekty vyjmenovat, zřejmě se budete dost trápit.

Místo dotazu „Bude rodině můj level angličtiny stačit?“ (což většinou bude) bych se doporučila sama sebe zeptat: „Bude mi můj level angličtiny stačit?“ „Jsem schopná celý den mlčet a jen se zdvořile usmívat?“

Jazykový kurz

Některé rodiny vám na jazykový kurz přispějí, jiné ne. Podmínkou to není.

Nabídka anglických kurzů se v daných městech liší. V každém bude určitě alespoň jedna soukromá škola, přičemž ceny se většinou pohybují cca od £2.5 za hodinu.

Poté jsou to univerzity, které většinou ESOL kurzy poskytují za menší částky.

Ve spoustě měst však naleznete i kurzy zdarma. Může jít o aktivity dětských center či škol, které pořádají kurzy zdarma pro rodiče, charity zaměřené přímo na cizince, vládní projekty atd atd. Zkuste si kurzy zdarma vygooglovat zadáním “free English courses město” (město nahraďte konkrétním jménem), nebo optáním se na informačním centru či v Citizens Advice Bureau.

LearnDirect

V českých internetových diskuzích se také objevují různé zkušenosti s LearnDirect, které, mimo jiné, poskytují kurzy angličtiny pro cizince. Někteří za kurz platit museli, někteří jej měli zdarma. Když jsem se v jedné z poboček osobně informovala, bylo mi řečeno, že daná částka záleží na okolnostech daného studenta. Pracujete-li, měli byste si kurz hradit. Nepracujete-li, poskytnou jej vám zdarma s tím, že se však musíte zavázat k docházce, poněvaďž za vás budou platit nemalé peníze. Jste-li pokročilí angličtináři, můžete také využít nabídky LearnDirect, kdy zdarma studujete online či docházkou do centra k obdržení certifikátu Level 1 či Level 2 in Adult Literacy (přičemž zkouška a obdržení certifikátu je poté také zdarma). Více info Certificate in Adult Literacy a dalších informací o studiu angličtiny či o studiu obecně naleznete v kategorii Anglický jazyk či Vzdělávání.

Každopádně ať už jste začátečník nebo pokročilý angličtinář, pracujete-li či nepracujete, zkuste se na jednu z poboček LearnDirect zastavit a zeptat se, jaké máte možnosti. Pobočku si naleznete zde.

Link na vyhledání ostatních anglických kurzů ve vašem městě naleznete zde. Do kolonky “I want to learn about” zadejte “English” a do kolonky “town/city” zadejte město či PSČ. Chcete-li vidět úplnou nabídku, pod seznamem klikněte na “View all local courses”. Jde spíše o vyhledávání univerzit a soukromých škol, takže máte-li zájem o kurz zdarma, řiďte se radou uvedenou výše.

Pro výběr kurzu přímo dle vašich požadavků můžete také zdarma zavolat (v Anglii ne v ČR) na linku 0800 100 900, která je přístupná 7 dní v týdnu 8:00-22.00. Servis v češtině či slovenštině bohužel zatím není k dispozici, ovšem rozumíte-li polštině lépe něž angličtine, můžete zdarma zavolat: 0800 093 1114, kde jsou od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00.

Anglický jazyk můžete také studovat zdarma online v pohodlí vašeho domova... Odkazy na zdařilé weby vyučující angličtinu naleznete v sekci Anglický jazyk.

Kapesné

Nejnižší plat by měl být zřejmě 65 liber týdně plus strava a ubytování.

Vše záleží na požadavcích rodiny. Jestliže dostanete odpovědí více, srovnejte je a uvidíte, která nabídka se vám jeví jako nejlepší. Vemte v potaz vaše výhody a praxi. Máte-li vystudovanou vysokou školu zaměřenou na práci s dětmi a k tomu máte praxi s dětmi, nebojte se požádat o lepší plat. Viděla jsem inzerát nějaké dívčiny, která vystudovala práva a teď se chystala vyjet do Anglie, aby si vylepšila angličtinu. Svůj dopis rodině formulovala tak, jako by prodávala své služby- “Mám vystudované to a to, mám praxi tu a tu, umím uvařit to a to… proto chci 200 liber týdně.”, přesto obdržela x desítek odpovědí (na stránkách aupair-world.net vidíte, kolik rodin kterou aupair kontaktovalo a naopak).

Vemte v potaz fakt, že rodiče s velice dobrým zaměstnáním můžou mít klidně 10 tisíc liber měsíčně! (Průměrný plat angličana je 2 tisíce liber měsíčně před zdaněním)

V roce 2007 měla většina aupair tak kolem 65-ti, 70-ti liber týdně. Měly-li £80, již to považovaly za dobré.

Já osobně jsem například dostávala 120 týdně plus bonusy 10-30 liber, když jsem musela hlídat o víkendu. Zde šlo však o svobodného rodiče, který byl pryč i 24 hodin. Ačkoliv otec platil i paní na hlídání a děti byly přes den ve škole, takže jsem se o ně aktivně starala kolikrát i méně než 25 hodin týdně, často jsem musela zůstat doma přes noc v době, kdy měl otec noční či 24 hod směnu. Zaplatil mi také jazykovku, letenky na prázdniny, dovolenou, kredit na mobil a benzín. Platil mnohem více než byla potřeba, ovšem on byl prostě takový férový. Věděl, že kdyby musel zaměstnat Angličanku, stála by jej mnohem více.

To jen tak pro představu. Ne každá rodina si může dovolit platit vám vysoké kapesné (k tomu připočtěte vaši stravu a ubytování), avšak jestliže jsou ochotni vám dát pouze 55 liber týdně, neměli by očekávat, že se jim budete starat o děti a ještě k tomu o domácnost 7 dní v týdnu po 24 hodinách.

Lhůta umístění

Individuální. Přes agenturu zřejmě měsíc a výše, hledáte-li si rodinu na vlastní pěst a jste-li šikovní, řeka bych, že už za týden můžete být v Anglii. Více v ostatních ostavcích článku.

Měna/směnárny

Cena za 1 libru k 30.1.2010 činí 30,4 Kč. K aktuálnímu kurzu využívám kurzy.divoch.cz, kde je vývoj libry velice přehledný.

Koruny na libry a zpětně si směňte v ČR - vyjde to levněji než v Anglii. S tím, že směnárny jsou většinou levnější než banky. Ceny směnáren se také liší – některé si účtují procento z dané částky, jiné ne. Liší se také kurzy, proto si obejděte více směnáren před tím, než se pro určitou rozhodnete.

Měníte-li vyšší obnos (x desetitisíců), některé směnárny vám nabídnou lepší kurz než mají vypsaný – vždy se informujte.

Pravidlo pro směnu je následující. Vyjíždíte-li do zahraničí a měníte tedy koruny na libry, díváte se po nejnižším možném kurzu. Přijedete-li z Anglie domů a libry tedy prodáváte zpětně za koruny, chcete kurz co nejvyšší.

Konkrétní příklad. Mám 1000 Kč a chci je změnit na libry. Najdu tedy kurz nejnižší 26Kč za libru. 1000 děleno 26 = obdrdžím 38,4 liber.

Naopak mám 38,4 liber. Chci je vyměnit za koruny. Najdu směnárnu s nabídkou kurzu co nejvyššího kurzu – tj. za 30Kč. 38,4 liber krát 38 = obdržím 1152 korun.

Z příkladu je partno, že se na výměně dá dost vydělat i prodělat. Proto je vhodné vývoj kurzu trošku sledovat (viz. odkaz na portál divoch) a někdy se vyplatí s výměnou i chvíli vyčkat. Já boomakerem nejsem, takže konkrétní radu o vyčkávání na nejvhodnější kurz poskytnout bohužel nemůžu .

Podvody

Jedete-li soukromně, tj. ne přes agenturu, nikdy žádné rodině neposílejte peníze předem ! Zaplaťte si vše sami s tím, že slíbila-li rodina příspěvek k vašim výdajům, domluvte se, že se s vámi vyrovná po vašem příjezdu. Nebo naopak – nechte rodinu vše zaplatit a vy jim to splatíte po příjezdu nebo z vašeho kapesného.

Podvody se skutečně stávají, buďte obezřetní a pokud možno, vyhněte se jakémukoliv zasílání peněz.

Důvod, který rodina pro zaslání peněz uvede, může být různý. Nevěřte žádnému, nepotřebujete žádné potvrzení od vlády, žádný úřední dokument, nic.

Taktéž, zdá-li se vám výše kapesného a další výhody příliš dobré na to, aby to byla pravda, půjde nejspíše o podvod. Slibuje-li vám tedy někdo okamžitě 150 liber týdně a výše a nevyžaduje od vás ani žádné další informace a už souhlasí s vaším příjezdem, buďte obezřetní a požádejte o kopii pasu a k tomu třeba ještě o fotky dětí.

Pamatuji si na jednu odpověď na můj inzerát, kdy mi otec dvou dětí nabízel to a to štědré kapesné plus ty a ty štědré bonusy. Konkrétní čísla si již přesně nepamatuji, ovšem bylo to dost na to, abych měla pochybnosti, zda je to pravda, ale naopak ne zase až tak příliš, aby to pravda nemohla být. Na odpověď jsem nereagovala, neboť jsem už měla rozjednanou výše uvedenou rodinu. No a za pár dní mi přišel inzerát skoro stejného znění – podobný popis rodiny – ovšem s jinými částkami a trošku jiným věkem dětí apod. Evidentně stejný tvůrce dopisu, ovšem pár změn. Tedy zřejmý podvod.

Požadavky

Požadavky se liší.

Agentury většinou trvají na

 • věku 18-27 let
 • praktickými zkušenostmi s dětmi
 • znalosti anglického jazyka alespoň na úrovní mírně pokročilý
 • dobrém zdravotním stavu
 • výpisu z rejstříku trestu
 • statusu svobodná/ý a bezdětná/ý

Najdete-li si však rodinu přes internet, jejich požadavky na au pair jsou naprosto individuální.

Pracovní doba

Výše pracovní doby je v Anglii stanovena na 25 hodin týdně plus 2 večery babysittingu.

Jde-li o pozici Aupair Plus, pracovní doba je do výše 35-ti hodin týdně plus dva večery babysittingu.

Pracovní doba je však víceméně flexibilní. Doporučuji se domluvit na očekávané době předem (a tu zahrnout do smlouvy – viz. odstavec smlouva), abyste měli představu, co se od vás očekává a jak se vy můžete zařídit ve vašem volném čase (např. přihlásit se do jazykové školy). Tímto se také vyhnete zneužívání ze strany rodiny. Znám spoustu aupair, které musely pracovat od rána do večera, přestože jim přesčas nebyl nikdy uhrazen. K tomuto nemusíte vůbec přistoupit. Chápu, že je obtížné si rodině stěžovat, nicméně myslíte, že vaši au pair rodiče by obětovali denně 3 hodiny přesčasu v jejich práci, aniž by je měli zaplacené? Možná že ano, ovšem jejich plat bude podstatně vyšší než váš.

Minimální mzda v UK je 5,8 liber (2009). Ta tedy může být £3,57, jde-li o osobu mladší 18-ti let. Tím se řídit jako au pair nemůžete, ovšem co tím chci naznačit je fakt, že kdyby si rodina měla zaplatit uklízečku, stálo by jí to alespoň 3,57 liber na hodinu. Jestliže po vás tedy chce hlídat děti 25 hodin týdně plus dva večery a ještě k tomu každý den dvě hodiny uklízet a vaše kapesné činí 55 liber týdně, rodina vás prostě využívá. Argumentem je, že vám hradí také stravu a ubytování. Posuďte již sami individuálně, zda jsou hodiny, jež o vás rodina vyžaduje, reálné či přesříliš.

Máte-li dojem, že se za málo peněz předřete, přijďte s nabídkou. Za extra úklid si budete účtovat tolik a tolik (záleží na vaší osobní volbě).

Pro představu. Já tedy nemusela dělat domácí práce žádné, ale z počátku jsem si přivydělávala úklidem v jiných domácnostech. Všechny mi platily 6 liber za hodinu (2009). Rodina tedy ví, kolik ušetří, děláte-li pro ni zadarmo. Jestliže tedy přijdete s nabídkou 2 libry za hodinu, což pro ně nic není, kdežto pro vás to je 60Kč na hodinu…, je to více než férová nabídka.

Přivýdělky

Máte-li pravidelnou pracovní dobu, nic vám nebrání v tom si přivydělat. Neumíte-li příliš anglicky, můžete začít úklidem jiných domácností. Umíte-li trochu anglicky, můžete si najít práci v baru či kavárně.

Způsobů, jak si najít práci, je několik.

 • přátelé a známí
 • pracovní agentury
 • úřady práce
 • výlohy obchodů, barů a kaváren
 • návštěva a poptání se v barech, obchodech a kavárnách
 • nástěnka v místním obchodě či na poště
 • internet (gumtree.co.uk)
 • noviny, časopisy, letáky

Já jsem osobně pracovala na malé vesnici, tak jsem si dala alespoň inzerát na nástěnku do místního obchodu, že poskytuji babysitting, cleaning a vyučování čj. Pravidelně jsem se také dívala na gumtree.co.uk a v neposlední řadě jsem se zmínila, že hledám úklid či nějakou práci komukoliv, koho jsem potkala. Z počátku jsem takto chodila na úklid plus vyučovat čj. Později s lepší angličtinou, jsem začala pracovat v kavárně.

Více informací naleznete v sekci Práce.

Co se internetu týče, gumtree.co.uk je nejlepší na krátkodobé, jednorázové brigády.

Ostatní weby jsou zaměřené spíše na dlouhodobější zaměstnání.

Reference

Již jsem to zmínila v jiném odstavci - angličané jsou bezpečností dětí úplně posedlí. Jestliže vás tedy požádají o reference, nedivte se. Při registraci přes agenturu jsou reference, tuším, dokonce povinné. Reference byste měli nejlépe získat od zaměstnavatele, učitele, nebo jakéhokoliv pracovníka s určitou autoritou. Jestliže vás nikdo nenapadá, požádejte kamaráda nebo člena vzdálené rodiny.

Telefonát

Telefonát je “tricky”. Přestože jste se učili aj například ve škole, zřejmě jste do dnešního dne neměli příležitost hovořit s rodilým mluvčím.

Já se přiznám, já jsem se jej obávala natolik, že když mi rodina napsala, že mi zavolají, tak jsem ji raději odmítla (s výmluvou, že už mám někoho jiného). Ne všechny rodiny mají potřebu před vaším příjezdem volat, takže jste-li v pozici jako jsem byla já, nezoufejte a vyčkejte na nabídku rodiny, která vás slyšet nemusí.

Opět však připomenu, že angličani očekávají, že úroveň vaší gramatiky bude zřejmě mizivá, takže jste-li schopni odpovídat alespoň ve slovech, telefonátu se nebojte. Před telefonátem v dopise zmiňte, že se bojíte, že nebudete rozumět, protože telefonát je prostě v aj nejobtížnější, protože nevidíte gestikulaci, výraz tváře apod.

Ujištění, že jde o slušnou rodinu

Před vaším výjezdem vás rodina může požádat o refernce, kopii pasu, kopii dokladů o vzdělání, výpis z trestního rejstříku a vůbec všeho, co považují za důležité.

Naopak i vy si můžete požádat o cokoliv, co vás ujistí, že je to „reálná rodina“ se všemi prvky, které tvrdila. Jestliže nevyužíváte služby žádné agentury, určitě o nějaký „důkaz“ požádejte. Stydíte se? Obáváte se, že to pro rodinu bude zátěž a že si raději vyberou někoho jiného?

Nezapomeňte, že komunikujete s rodičem, který má také děti. Jestliže se o nějaký důkaz požádat jednoduše stydíte, doplňte žádost komentářem, že tady v ČR existuje taková spousta podvodníků, že jste slyšeli o obchodování s ženami apod. a že se vy a hlavně vaši rodiče obáváte, abyste někomu takto nenaletěli. Z tohoto důvodu žádáte např. o kopii pasu a že doufáte, že jako rodič dítěte vaše obavy musí pochopit. Také zaslání rodinných fotek je dobrým způsobem ověření si, zda je rodina tím, co tvrdí (s kombinací kopii pasu naprosto ideální a pravděpodobně dostačující).

Jestliže se obáváte, že pro rodinu kopírování pasů apod. bude zátěž, tak na toto mám odpověď pouze jednu – vůbec je vaše žádost nepřekvapí. Anglie je posedlá bezpečností. Výpis z trestního rejstříku musí mít i zaměstnanec agentury, který chodí jednou týdně na hodinu vytírat chodbu do školy. Na takové papírování jsou zvyklí. Neříkám, ať rodinu požádáte o výpis z trestního rejstříku (ten stojí 36 liber plus vyřízení trvá měsíc), ovšem o naskenovaní pasu či zaslání kopie na místo vašeho bydliště, požádat můžete. Požádejte také o kontakt na předchozí au pair. Budou-li se zdráhat, budete alespoň vědět, že rodina zřejmě nakonec není až tak ideální, jak líčila.

Vaření

Pro spoustu rodin znamená vaření zapnout troubu a dát tam fish&chips nebo pizzu. Ráno je tomu většinou toast, na oběd sendvič, večer pak ta pizza. Jestliže má tedy rodina požadavek vaření, přičemž vy jste na vaření úplný antitalent, před tím, než rodinu zavrhnete, poproste ji o specifikaci, co tím vařením vlastně myslí.

Přestože mnohé rodiny nevaří a místo toho kupují polotovary (a to třeba i zavařené polévky), některé rodiny vaří běžně. Většinou však nejde o nic složitého jako je knedlo, zelo, vepřo (nevím, alespoň pro mě by uvařit knedlo, zelo, vepřo byla práce na dva dny – den studium receptu plus první zkouška – vyhození prvního pokusu a teprve na druhý den uvaření něčeho již jedlého), ale spíše o jednodušší jídla. Anglická kuchyně jako taková je poměrně limitovaná, spíše jde o mix kuchyně čínské, indické a italské.

V hospodách, tedy kromě výše zmíněného fish&chips (nehorázně přemaštěná smažená ryba s hranolkami, nejlépe politá octem) jsou velice oblíbené jacket potatoes což jsou vlastně pečené brambory (v mikrovlnce za 12min) nejlépe s fazolemi (bílé fazole s kečupem). Kombinací je více, jacket potato s rybím salátem, kuřecím salátem, strouhaným zelím a mrkví s majonézou apod. Snadná příprava – brambora s fazolemi koupená v Tescu a doma připravená by vás vyšla na 15 pencí, v restauraci však tak tři a více liber, ovšem pro angličana super kup…

Takže z výše uvedeného příkladu je patrno, že anglickou rodinu jde zasytit a uspokojit poměrně snadno.

Věk

Věk au pair v Anglii by měl být 17 – 27 let. Z vlastní zkušenosti však vím, že jsou zaměstnávány au pair jak mladší, tak starší. Záleží na rodině, která se vás ujme.

Vízum

Do Velké Británie vízum nepotřebujete. Postačí pas či občanský průkaz.

Vytváření kamarádů/koníčků

K tomuto úkolu můžete přistupovat pasivně či aktivně. Jestliže navštěvujete jazykovku, berete děti do školy, do parku apod., určitě si znamé postupem času vytvoříte. Nemáte-li však nic na práci a vyloženě se nudíte, zkuste si trochu zagooglovat.

Tomuto tématu věnuji celou sekci zábava, kterou budu postupně rozšiřovat, ovšem několik tipů zmíním i stručně zde:

Tvorba kamarádů

Chat

  Do googlu si zadejte “free chat” a název vašeho města a projeďte si výsledky.

Wayn.com

Stránky where are you now vám umožní potkat osoby určité národnosti na určitém místě v určitou dobu. Řekněme, že se vydávám na měsíc do Číny a zasteskne se mi po Češích. Po registraci tedy zadám do vyhledávání Čína – to a to město, to a to datum a Čech. Ve výsledcích vám vyjedou ostatní uživatelé splňující vaše požadavky. Jejich kontaktování už záleží plně na vás.

Pen friends

Jestliže si rádi dopisujete, avšak zase tak neradi potkáváte nové lidi osobně, najděte si kamaráda na dopisování. Jednoduše si vygooglujte “penfriends”, ovšem měli byste být spokojení i s odkazy následujícími, zejména hned prvním.

Interpals

Europa-Pages

Anglik

Speed dating/slow dating

Vygooglujete si je zadáním speed dating a názvu města.

Jde o osobní seznámení, kdy budete hovořit cca s 15-ti osobami opačného pohlaví po dobu třech minut (v případě slow datingu trošku déle).

Konkrétně – přihlásíte se, zaplatíte asi 15-20 liber a dojdete na místo určení (většinou uzavřená společnost v restauraci). Tam vám bude přiděleno číslo, vy si objednáte drink, napíšete jmenovku a čekáte na zahájení. V místnosti jsou očíslované stoly pro dvě osoby. Po zahájení si ženy sednou ke stolu dle čísla, které jim bylo přiděleno. Muži si přisednou k ženě dle čísla, jež jim bylo přiděleno. Zazní gong/píšťalka a páry mají tři minuty na to, aby si popovídaly. Po třech minutách se opět ozve gong, pánové se zvednou a jdou o stoleček dále. Opět gong, opět tři minuty... Takto to pokračuje do té doby, než jste poznali všechny. Poté buď jdete domů, nebo zůstanete na drink. Nebo padnete-li si s někým do oka hned, odcházíte okamžitě s ním (no comment).

Po příchodu domů usednete k internetu, zalogujete se na dané stránky a ke každé osobě zaškrtnete jednu z možností – partner, kamarád, nic. Jestliže se oba shodnete na partnerovi, tato skutečnost se zobrazí a zobrazí se vám také kontaktní údaje. Jestliže jeden z vás zaškrtne nic a druhý cokoliv jiného, je to pasé – kontaktní údaje se vám nezobrazí. Dá-li jeden kamarád a druhý partner, finální podoba je pouze kamarád, přičemž kontaktní údaje na sebe stále dostáváte.

Sport Posilovna

V Anglii jsou velice populární posilovny – gyms. Návštěvnost je vysoká, zastoupení znkaždé věkové či hmotnostní skupiny, takže stydět se vůbec nemusíte. Poplatky se liší, většinou se pohybují od dvaceti liber a výše za měsíc. Londýn bude zřejmě levnější. Plus samozřejmě pernamentky či x-měsíční členství vás výjdou také levněji.

Spousta areálů zahrnuje také bazén, saunu, výřivku, různé lekce (aerobic, spinning, bojová umění), kurty na míčové hry a službu osobního trenéra. Všechny služby jsou většinou nabízeny zdarma, zakoupíte-li si roční pernamentku.

Pro vyhledání posilovny, která vám bude vyhovovat nejvíce, zadejte do googlu gym + název města případně vaší čtvrti.

Sportovní kluby

Hrajte-li rádi badminton, fotbal, hokej, cokoliv, zadejte si do googlu název sportu plus město. Např. ice hockey club Sheffield.

Kromě klasických sportů upozorním, že hokej zde nevyjde příliš draze. Výstroj si koupíte levně z internetu a samotné členství klubu nepřijde na mnoho.

Máte-li zájem o vodáctví, např. v Norwichi mě stály lekce na kayaku pouze 5 liber na dvě hod. Jednoduše opět vygooglujte canoe/kayak/sailing club plus název města.

Jste-li v Yorkshiru, možná by vás zajímalo prolézání jeskyní. V městech kolem Peak District je spousta levných klubů, s kterými můžete jeskyně prolézat. Měsíční členství drahé není a do jeskyní je vstup zdarma a neomezený. Až mě to překvapilo, šli jsme prolézat jeskyně, do kterých jsme se museli slanit a plazit vodou no a vstup do nich byl jen tak 100m od hlavní cesty…

Běháte-li, zvažte running club, a poté také charity run a maratony. Charity runs jsou skvělé. Jde o běhy pro charitu, kdy se v určitých městech zorganizují „závody“, jejichž startovné je cca od pěti liber výše a délka od 3 km výše. Mohou být „vážného“ či žertovného charakteru. „Vážného“ běhu se zúčastňují ti, kteří si prostě chtějí zaběhat. Závodníky jsou profíci stejně jako vaše sousedka, která se cpe od rána do večera fish&chips a teď chce udělat dojem na nějakého borce, tak se přihlásí, závod odchodí, ovšem může říct, že se zúčastnila. Jestliže se tedy obáváte, že byste ostatním nestačili, nebojte, hlásí se opravdu kdokoliv. Charitní běhy žertovného charakteru jsou většinou určeny především rodinám s dětmi. Oblečete se do různých masek a odběháte pár stovek metrů.

Velice populární jsou také half marathon. Taky nejde pouze o profesionální závodníky, ale o kohokoliv, kdo by si chtěl zkusit uběhnout těch 24 (tuším) km. No a poté hurá na maraton.

Cyklistika. Určitě naleznete i cyklo kluby. Jste-li vášnivým cyklistou, může vás zajímat charitativní závod, kdy se jede na kole z Londýna do Paříže.

Chodíte-li po horách, pak hiking club.

Běháte-li plus chodíte po horách – orienteering club.

Anglie moře má, takže naleznete i surfing. Klub deskových her – boadgames club. Baví-li vás deskové hry, můžete si vygooglovat i kluby deskových her. Pobavíte se, poznáte nové lidi, procvičíte angličtinu plus jsou většinou levné.

Já jen lituji, že nehraji válečné deskové hry, protože když jsem se přestěhovala posledně tady do Sheffieldu, našla jsem si klub deskový her spojený s válečnými hrami. Jednou týdně hrají válečné hry, pak druhý týden normální deskovky. Já tam šla napoprvé v době, kdy se hrály ty hry válečné. Otevřu dveře a tam vidím asi 40 chlapů (z toho alespoň 10% fešáků) od mého věku (25) až po důchodce a všichni byli max. zabraní do her. Já tedy byla jediná osoba ženského pohlaví (dokonce i barman byl chlap). Supr, akorát, že mě ty válečné hry nechytly a když jsem se jen tak zeptala na pravidla, dali mi knihu velikosti A4 o šedesáti stranách s tím, že to jsou pravidla k jedné hře. Nicméně, tip pro vás...

Sociální kluby

Ty se mi na Anglii líbí. Jste-li v novém městě, přidejte se do nějakého sociálního klubu, díky kterým poznáte nové lidi plus vám umožní zkusit spoustu aktivit. Já prošla kluby dvěma.

První se jmenoval IVC http://www.ivc.org.uk/, který má základny asi v 50-ti městech. Zaplatíte roční částku (asi 30 liber), a poté se dle vlastního výběru zúčastňujete různých událostí (events). Některé jsou zdarma (posezení v hospodách, výšlapy apod.), některé se platí (bowling, kino, exkurze do pivovaru apod.). Co se IVC týče, události organizují přímo členové, takže výčet se odvíjí od toho, jací členové se v dané skupině vyskytují. Můžete aktivity organizovat i vy sami.

Druhý klub, v kterém jsem členem momentálně, se jmenuje Spice. Zda se vyskytuje ve vašem městě, si můžete zkontrolovat zde: http://www.spiceyorks.com/groups. Členství v tomto klubu je poměrně nákladné, vyjde na 12 liber měsíčně s tím že aktivity jsou docela drahé. Ovšem výběr aktivit je bezvadný. Prozatím jsem kromě bowlingu byla prolézat jeskyně a zúčastnila jsem se fire eating workshop, kde jsme se učili polykat a chrlit oheň. Úplně parádní, ovšem obě události mě stály 39 liber. Výběr aktivit je skutečně obsáhlý – potápění se se žraloky, bowling, badminton, výšlapy, korálkový workshop, večeře, deskové hry.. cokoliv. Určitě si na své příjde každý. Záleží pouze na tom, kolik jste ochotni investovat. Pro přehled událostí a cen nahlédněte zde (ty jsou pro Yorkshire, můžete si však vyhledat ty, které se konají ve vašem městě).

Máte-li o podobný soc. klub zájem, vygooglujte si social club plus jméno města.

Výlety

Zajímáte-li se o památky či přírodu, stránek, díky nimž si můžete naplánovat výlet v určité oblasti, se vyskytuje spousta. Můžete vygooglovat např. „trip + název města“. Nezapomeňte, že např. v Norfolku můžete vidět u moře povalovat se tuleně a poté ve Welsu a ve Skotsku si můžete zaplatit výlet lodí za delfíny a velrybami.

Zajímavou aktivitou může pro vás být také geocaching. Jde o hledání “pokladů” pomocí GPS navigací. Na jejich stránkách si vyhledáte oblast, kam byste se chtěli podívat. Zadáte město/horu/kopec cokoliv do mapy a ta vám vyjede poklady, které se v dané oblasti nacházejí. Vy si poté vyberete ten, který se vám líbí a vydáte se.

Popis pokladu může být přímý – poklad se nachází na té a té souřadnici, nebo je zašifrovaný, takže jej musíte nejprve odšifrovat. Může jít také o různou kombinaci – honbu za pokladem. Máte zadanou první souřadnici a jakmile tam dorazíte, naleznete tam souřadnici další.

Zpestření je více, však už se podívejte sami.

Nemáte-li potřebné vybavení, na webu se přímo dočtete, co potřebujete.

Aktivita je to určitě zajímavá, vaše procházky či výšlapy definitivně zpestří. Plus se vás spousta autorů pokladů snaží poslat na zajímavá místa.

Změna rodiny

Jestliže rodina nedodrží podmínky, na nichž jste se shodli, mučí vás, děti vás dohánějí k šílenství, týrají vás hlady… nebo máte-li jakýkoliv jiný důvod k odchodu a změně rodiny, můžete tak většinou učinit s 14-ti denní výpovědní lhůtou. Máte-li smlouvu, řiďte se dle regulací v ní.

Věřím, že oznámit rodině, že ji opouštíte, je obtížný úkol. Nicméně jestliže s vámi rodina nejedná férově, máte na to plné právo. Doporučuji si však ještě před oznámení o odchodu naleznout novou rodinu.

Jestliže jste vyjeli přes agenturu, s výměnou rodiny by vám měla pomoci ta.

Změně rodiny se vyhnete, když ještě před výjezdem budete jednat otevřeně. Máte-li určitá očekávání, i kdyby to mělo znamenat snížení šance na rodinu, vyjmenujte je. V rodině strávíte např. rok svého života. Raději si tedy dejte 14 dní více práce naleznout vaši ideální rodinu, než se vydat k první, která vám zaslala nabídku, a potom se rok někde trápit.

První týdny v rodině mohou být docela obtížné. Nerozumíte ani slovo, děti vás neposlouchají, rodiče však očekávají, že si je srovnáte, stesk po domově, stesk po písníčkách K. Gotta atd. atd. Zkuste si s rodinou promluvit. Určitě taky chtějí „happy“ au pair spíše než někoho, kdo vypadá ztrápeně a tím svou náladu přenáší na jejich děti, takže vám třeba pomůžou najít řešení. .

 

dikuze Anglie Britanie

 

Nájem činí pravděpodobně nejvyšší pravidelnou položku, kterou je potřeba měsíčně uhradit. Dobrou představu o výši nájmu pro město, o které se zajímáte, nabudete po shlédnutí nabídek na www.gumtree.com.  

Výše se bude odvíjet od faktorů jako je např.

 • lokalita: Londýn bude rozhodně dražší než například Colchester. Stejně tak centrum města bude dražší než okrajová část...
 • zda-li jde o shared house nebo si jej budete pronajímat pouze pro sebe
 • zda-li jsou účty za vodu, plyn, elektřinu a council tax v nájmu započítané, nebo si je budete hradit sami
 • druh a stav nemovitosti

Účty za vodu, plyn apod. zahrnuté v nájmu vs. hrazení účtu zvlášť

Jestliže se chystáte bydlet sami nebo s partnerem, hrazení účtu zvlášť se může vyplatit. Pakliže se však stěhujete do shared housu (tj. s více osobami), doporučuji si najít dům, kde platíte nájem se vším všudy. Každý zde bude mít jinou zkušenost, věřím, že mnozí i pozitivní ovšem já to vidím takto. Jestliže zaplatím nájem se vším všudy:

 1. Nemusím si odkládat žádné peníze „pro případ", vím přesně, kolik daný měsíc hradím. Zaplatím jednorázově v jeden den a mám měsíc klid.
 2. S nikým se nehádám, zda nechává rozsvíceno, zda se koupe víckrát týdně než já, zdali si vaří více než já...
 3. Jestliže někdo jede na dovolenou, tráví více času mimo domov apod., nevedou se hádky, zda by měl platit více či méně.

Jestliže si budete hradit účty sami, počítejte s účtem za elektřinu, plyn, vodu, council tax, TV, telefon a internet.

Průměrná anglická domácnost platí za:

Vodu £330 ročně (tj. £27,5 měsíčně)
Elektřinu+plyn £1303 ročně (tj. £108,5 měsíčně)
Coucil tax £1414 ročně (tj. £120 měsíčně)

Sečteno a vyděleno počtem 3,5 (počítám-li, že průměrná domácnost má 3-4 osoby) výsledek je £64 na osobu. Tato částka je však pouze orientační, záleží na typu domu, poskytovateli služeb a samozřejmě vaší osobní spotřebě.

Druh a stav nemovitosti

Spousta Čechů má tendenci na nájmu co nejvíce ušetřit a stěhuje se do nejlevnějších podnájmů. Samozřejmě, jestliže jste do Anglie přijeli krátkodobě s cílem odvést si co největší množstí peněz zpět do ČR, pak je tento postup pochopitelný. Ovšem pakliže se chystáte nějakou dobu setrvat, nebo se dokonce usadit na trvalo, doporučuji si pár liber připlatit a dopřát si trošku více komfortu.

Uvádím příklad, po jehož přečtení budete mít zřejmě jasno, zda byste si určitou sumu připlatili za lepší dům, nebo vám to za to nestojí a preferujete se uskromnit, avšak disponovat vyšším "cashem".

Když jsem bydlela v Norwichi (2009), našla jsem si ubytování v shared housu za £270 měsíčně se vším všudy – nájem, účty, internet apod. Výše nájmu nebyla tedy nejvyšší, ovšem nebyla ani nejnižší – pro představu, kamarád měl ubytování, tuším, za £180 bez účtů. Nicméně můj dům měl čtyři pokoje, přičemž dva měly vlastní koupelnu a dva jednu koupelnu sdílely. V přízemí poté byl prostorný obývací pokoj, studovna, obrovská kuchyň, WC a kumbál. Dům měl velkou zahradu a garáž pro dvě auta. Vše bylo moderně vybaveno, navíc jsme se tam sešli tak, že jsme měli i věci jako kolo, věci na kempování, BBQ, PS3 (s kytarami na Guitar Hero a mikrofony na SuperStar), Nintendo Wii Sport atd. atd, které jsme si vzájemně půjčovali. Díky prostornosti domu jsme pořádali nedělní obědy pro naše známé i večerní párty (ty i pro neznámé). Nepíši to, abych se chválila, bydlela jsem tam pouze několik měsíců, a poté se stěhovala do jiné části Anglie, avšak musím dodat, že kdokoliv k nám přišel, hned by se k nám nastěhoval navzdory připlacení si několika desítek liber. Myslím, že nakonec jsem tam i ušetřila, protože díky pohodlí jsme většinu akcí pořádali doma. Navíc jsem se nerozčilovala kvůli maličkostem – koupelna byla vždy k dispozici, voda tekla proudem a vždy teplá, sporák byl obrovský, takže jsme mohly vařit tři osoby najednou, ledničky jsme měli dvě, bylo vždy kam zaparkovat atd. atd.

Pointou odstavce výše tedy je: při výběru domu vyhledejte nejlevnější varianty, a poté se podívejte na ty o pár desítek liber vyšší. Můžete být příjemně překvapeni, jaký komfort můžete za pár desítek liber navíc získat, zhodnocení, zda vám to za to stojí či ne již nechám na vás...

Pokud se neplánujete v brzké době vrátit do ČR, libry zkuste nepřepočítávat na koruny, ale na hodiny. Samozřejmě, že po převedení ceny na koruny se zdá drahé vše. Já si to však vždy přeberu následovně, budu vycházet z minimální mzdy: Tj. tady bych si vydělala £5,80 na hodinu, doma bych si vydělala 48Kč na hodinu. Nájem je o vyšší o £50 než bych si představovala. To je tedy 10 hodin práce navíc, tj. jakoby 480Kč navíc. 480Kč měsíčně navíc se mi nezdá/zdá příliš..

Tento způsob přepočítávání mě tolik nestresuje jako přepočítávání na koruny. Stejným způsobem hodnotím cenu všeho: „No tak to tričko stojí £30 – 900 Kč? To je dost. No ale na druhou stranu to je 6 hodin práce, takže jakoby 300Kč..".

Samozřejmě budete-li v Británii žít delší dobu, přepočítávat již nebudete nic. Z počátku budete mít fázi přepočítávání na koruny. Poté na hodiny. Poté už prostě budete automaticky vědět, co je pro vás drahé a co ne...

Sdílení domova s Čechy vs. Angličany

Překvapuje mě, že Češi mají tendenci bydlet s Čechy a sdílet dům s Angličany je ani nenapadne. Přitom osobně si myslím, že je to skvělá zkušenost a rozhlédnu-li se kolem sebe, v „international" domácnostech vzniká mnohem méně rozporů. Samozřejmě záleží na dané osobě, avšak řekla bych, že Angličané jsou více „easy going". Tím, že mají životní standart trošku výše a je zde konzumnější společnost než v ČR, nebudou se s vámi hádat o každou penny, kterou utratíte na elektřině či vodě. Vylepšíte si angličtinu, otevře se vám více možností (ten vás může seznámit s tím, ten zase s tím a ten onen bude vědět o nějaké práci, škole...) a seznámíte se s anglickými zvyky a stravou (ehm, ok s tou stravou - fish'n'chips a roast dinner poznáte již během prvních dvou dnů a tím jste prakticky anglickou kuchyni vyčerpali, avšal alespoň budete znát název oblíbených take-away pokrmů...).

Záloha – deposit

Jestliže se chystáte někam nastěhovat, je třeba počítat s uhrazením vratné zálohy. Její výše je většinou rovna výši měsíčního nájmu, ovšem tato částka se může lišit. Záloha vám bude vrácena, jakmile se odstěhujete (za předpokladu, že majiteli nic nedlužíte, či jste nezpůsobili žádnou škodu.

Jestliže se však stěhujete do určité nemovitosti sami nebo s partnerem - tj. nejedná se o shared house, počítejte i s třímesíční zálohou, požadavkem referencí z předchozích ubytování a v některých případech i provedení tzv. credit check (tj. ujištění se, že nemáte žádné půjčky apod.).

dikuze Anglie Britanie

 

Council Tax, Anglie

Napsal(a) Zveřejněno v: Ubytování

Council Tax ("daně městu") přispívají na místní služby jako je např. svoz odpadu, policejní dohled apod. a musí je hradit všechny domácnosti. Je to tedy jeden z účtů, se kterým je nutno při hrazení ubytování počítat (ostatní poté budou účty za plyn, elektřinu, vodu, TV licenci, internet a telefon). 

Jednotlivé nemovitosti jsou ohodnoceny a zařazeny do skupiny dle nichž se poté odvíjí výše daní, jež jste povinni platit.

Council Tax skupina Výše hodnoty nemovitosti
A  up to £40,000
B  over £40,000 and up to £52,000
C  over £52,000 and up to £68,000
D  over £68,000 and up to £88,000
 over £88,000 and up to £120,000
 over £120,000 and up to £160,000
G    over £160,000 and up to £320,000
 over £320,000

Skupinu, do které je zařazena vaše nemovitost, si můžete zjistit zde. Výše coucil tax se kromě jednotlivé skupiny poté odvíjí také od konkrétního councilu, ve kterém bydlíte. Více informací ohledně council tax pro vaše město naleznete zadáním města či PSČ zde. Obecně však počítejte, že čím hezčí a prostornější dům a lepší lokalita, tím vyšší poplatek za council tax bude. 

Občas dojde k situaci, že určité nemovitosti jsou zařazeny do vyšší skupiny než by měly. V tomto případě zkontaktujte vaše místní VOA.

Příklad výše Council Tax 2009

Council Tax Skupina London - Bromley £ Okraj Londýna Průměr £ Rozdíl centrum/  okraj £ 
A    867.42    955.53  88.11  (10%)
   1,011.99    1,114.78  102.79  (10%)
C    1,156.56     1,274.03  117.47  (10%)
D    1,301.13    1,433.29  132.16  (10%)
E    1,590.27    1,751.80  161.53  (10%)
F    1,879.41    2,070.31  190.90  (10%)
G    2,168.55    2,388.82  220.27  (10%)
H    2,602.26     2,866.58  264.32  (10%)

dikuze Anglie Britanie

 

Vycházím z Gumtree.com, které k vyhledávání ubytování doporučuji.

Dům (house) či byt (flat) bývá:

For rent - k pronájmu

To share - k sdílení s ostatními nájemníky. Tato volba je v podstatě nejlevnější variantou. Ačkoliv vám nedopřeje soukromí, nastěhujete-li se k angličanům, kromě levného nájmu budete mít také bezplatné lekce angličtiny ;-) .

For sale – k prodeji

Jestliže si chcete projít inzeráty s nabídkou ubytování nebo máte-li volný pokoj, jenž chcete inzerovat, zajímává vás offered. Pakliže si chcete dát inzerát s tím, že ubytování hledáte, zajeďte do wanted.

Holiday rentals zahrnují nabídky ubytování během dovolené – tj. hotely, chaty apod.

Home swap znamená výměnu nemovitostí.

Office space - pronájem kancelářských prostor

Parking, Storage & Garage využijete, když budete potřebovat najít místo na parkování vašeho auťáku nebo skladování určitých věci. Pro zajímavost, co se skladování (storage) týče, minimální prostor, jenž si musíte pronajmout je většinou kubický metr (tj. 1 m³), přičemž pronájem bude činit cca £9 liber týdně (zahrnuje odvoz a opětovný přívoz).

Local & National property – místní a národní nemovitosti

International property – mezinárodní nemovitosti

 

Druhy ubytování

Bedroom znamená  pokoj. Název inzerátu je poté často formulován jako např. „2 bed flat for rent“, což tedy znamená dvoupokojový byt k pronájmu – respektive doslovně „dvouložnicový“ pokoj, protože obývací pokoj se zde nepočítá. Koupíte-li si „3 bedroom house“, můžete tedy klidně kupovat 6-ti pokojový dům – 3 ložnice, obývací pokoj, jídelnu a tzv. „utility room“, což je pokoj, kde máte např. pračku, sušíte prádlo apod.

Bedset je zkratka pro „bedroom/sitting room“ (=obývák a ložnice dohromady). Jde tedy o pokoj, ve kterém ve dne přežíváte a večer spíte). Koupelnu a kuchyň poté sdílíte.

Flatlet (čti „fletlit) je malý byteček, obvykle v podstatě bedset spolu s vlastní kuchyní a koupelnou. Může mít však více pokojů.

Studio flat je obdoba naší garzonky tj. kuchyň, ložnice a obývací pokoj dohromady s oddělenou kouplenou.

Attic room (předvídá spoustu námahy a schodů) – pokoj v podkroví

Double/single room – double room je pokoj s manželskou postelí, kdežto single s jednoduchou. Pojem double může navodit představu, že pokoj bude větší, avšak double room bývají jak malé, tak velké.

 

Peníze

£290pw = per week tj. 290 liber týdně

£290pcm = per calendar month tj. za kalendářní měsíc

Deposit - většina landlordů (majitelů) bude vyžadovat vratnou zálohu. Ta je obvykle ve výši měsíčního nájmu.

Included – jestliže je něco included, poté je to zahrnuto v ceně. Často se setkáte s nápisem “bills included”, což znamená, že účty za vodu, elektřinu, plyn a council tax jsou v ceně. Horší variantou je poté “bills excluded”, což znamená, že k nájmu budete hradit účty za výše jmenované zdroje.

 

Ostatní

Furnished – vybavený nábytkem

Refurbished – renovovaný

Tenant – nájemník

Tenancy agreement – nájemní smlouva

Landlord/landlady – majitel nemovitosti

dikuze Anglie Britanie

 

Anglie: Hledání ubytování

Napsal(a) Zveřejněno v: Ubytování

Díky internetu jste schopni nalézt nové ubytování během jednoho dne.

Možnosti ubytování

For Rent

Jde o typické pronajímání určité nemovitosti. Tu nebudete kupovat, avšak pouze platit měsíční či týdenní nájem.

Offered = nabídka. Zde naleznete inzeráty majitelů, kteří nabízejí určité nemovitosti k pronájmu.

Wanted = poptávka. Zde naleznete inzeráty osob, kteří pronájem hledají. Do této sekce si můžete podat inzerát s představou vašeho nového bydlení i vy.

Holiday Rentals = nabídka pronájmu v době dovolených či prázdnin.

Home Swap = výměna domů.

Office Space = kancelářské prostory.

Parking, Storage & Garage = místo na parkování, skladování a garáže.

To Share

V podstatě nejlevnější forma ubytování, velice oblíbená zejména u mladých lidí, převážně u studentů. Jde o sdílení dané nemovitosti s více osobami. V daném domě si tedy pronajmete pouze jeden pokoj a místnosti jako je kuchyň, obývací pokoj, případně koupelnu sdílíte s ostatními.

Offered = Nabídka. Zde naleznete inzeráty majitelů nebo současných obyvatelů domů, kteří mají volný pokoj k pronájmu.

Wanted = Poptávka. Zde naleznete inzeráty osob hledajících volný pokoj k pronájmu.

Do této sekce si můžete podat inzerát s představou vašeho nového bydlení i vy.

For Sale

Nabídka nemovitostí k prodeji.

Vysvětlení dalších anglických výrazů, které vám pomůžou se v nabídce ubytování orientovat, naleznete zde.

Nabídka ubytování

Internet

Díky frekventovanosti nových inzerátů a možnosti prohlížení fotek se jedná o nejlepší způsob hledání ubytování v Anglii. Projděte si danou nabídku, obepište či obvolejte majitele a domluvte si prohlídku nemovitostí, které vás zaujmou.

Nejlepší internetová stránka, které jsem si vědoma, je Gumtree.co.uk. Nahoře uprostřed je nápis „Community classifieds for London Change city", kliknutím na „Change city" si pak změníte město na vámi požadované. Podíváte-li se následně níže nalevo, uvidíte sloupec „Flats & Houses" a v něm různé možnosti. Vyberte si tu, o kterou máte zájem a váš lov po novém ubytování může začít. Chcete-li možnost hledání nějak specifikovat, např. hledat domy pouze v určité lokalitě, na levé straně máte možnost napsání klíčového slova (keyword). Po této specifikaci se vám zobrazí pouze inzeráty, jež vaše klíčové slovo obsahují. Pod klíčovým slovem máte také možnost „Ads with pics", díky které se vám zobrazí pouze inzeráty s fotografií domu.

Gumtree.co.uk

Flatshare.com

Spareroom.co.uk

Studentaccommodation.org

Lettingsearch.co.uk

Zoopla.co.uk

Flatmateclick.co.uk

Rightmove.co.uk

Přátelé a známí

Přátelé jsou nejspíše první osoby, kterých se na ubytování zeptáte. Nicméně i kdyby jejich odpověď zněla, že u sebe volné místo nemají, doporučuji, aby se zeptali majitele jejich nemovitosti, zda nepronajímá ještě další. Navíc, je-li majitel s vašimi známými spokojen, můžete se pokusit usmlouvat nižší depozit v případě, že si jej nemůžete dovolit.

Inzeráty v obchodech

Naleznete je ve výlohách nebo na nástěnkách uvnitř obchodu. Inzeráty mohou být zajímavé, ovšem často poměrně neaktuální.

Výhodou však je, že daná nemovitost se většinou nachází v lokalitě umístění inzerátu, takže hledáte-li ubytování na specifickém místě, inzeráty v obchodě budou vhodným řešením.

Realitní agentury (Estate agents)

K nalezení je jich v každém městě ohromná spousta. Rozpoznáte je tak, že ve výlohách budou mít rozvěšenou nabídku se spoustou fotografií nemovitostí.

Výhodou agentur je, že vám do určité míry vypomůžou s opravami domu (v případě, že si dům/byt pouze pronajímáte). Odejde-li např. bojler, v bytě se objeví hmyz, budete vykradeni a budete chtít výměnu zámku..., stačí agentuře zavolat a ti tento problém většinou brzy vyřeší. Stejným způsob by měl problémy řešit i soukromý majitel a často také řeší, ovšem stávají se i případy, kdy majitel s vámi raději ukončí smlouvu a nastěhuje si „méně náročného" nájemníka místo vás.

Nevýhodou je, že některé agentury vyžadují splnění různých podmínek jako je např. reference od předchozích majitelů, potvrzení o práci na dobu neurčitou apod. Ne všechny na těchto podmínkách však trvají, narazíte-li na menší agentury, např. pouze s jednou pobočkou, budou spíše ochotní od určitých podmínek odstoupit.

Agentury vyloženě domy či byty vlastnit nemusí, mohou se pouze starat o nemovitosti soukromníků, avšak i tak se se všemi problémy budete obvykle obracet přímo na agenturu.

Postup získávání ubytování přes agenturu

Shlédnete nabídku, vyberete si danou nemovitost, dohodnete si prohlídku a jestliže projevíte zájem, nemovitost se stáhne z nabídky. Zároveň musíte zaplatit nevratný registrační poplatek. Poté již dodáte všechny potřebné informace a jakmile si je agentura ověří, můžete se nastěhovat. Rychlost tohoto posledního bodu se odvíjí od dané agentury. Větším agenturám může vyřízení trvat až týden, menší vás ubytují klidně ještě ten den.

Nabídky na domech

Na některých domech můžete spatřit nápis „To Let". Je to právě tento nápis, který naznačuje, že majitel hledá nájemníka. Nápis je většinou součástí billboardu agentury, která se o danou nemovitost stará. Pro projevení zájmu zavolejte na uvedený tel. kontakt.

Room to let" nebo „to share" značí nabídku jednoho pokoje ve vícepokojovém domě, který budete sdílet s dalšími nájemníky.

Regionální deníky

Některé noviny vydávají jednou týdně přílohu zaměřující se na ubytování. Noviny můžete zakoupit, zapůjčit v knihovně (ta je v Anglii zdarma), nebo se na některé podívat i online (např. Homes24.co.uk).

dikuze Anglie Britanie