Navrácení daní Anglie P45, P46, P86, P60 | Daně Anglie | Daňová kalkulačka

Ohodnotit tuto položku
(4 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Práce

Spousta imigrantů daně vůbec neřeší a pasivně přijímají mzdu, aniž by se o částky uvedené na výplatní pásce zajímali. Je to jedna z možností – ničeho ilegálního se tím nedopouštíte, daně máte nastaveny univerzálně, takže platíte to, co je potřeba. Nicméně právě tím, že jde o univerzální částku, se na daních přeplatíte.

Při nástupu do prvního zaměstnání (nebo při každé změně zaměstnání, nedoložíte-li formulář P45) je vám přiřazen BR (Basic rate) kód, což znamená, že budete odvádět daně ve výši 20% výdělku. Tento kód (a tudíž i výše 20%) vás bude provázet do té doby, dokud situaci nezačnete řešit.

V Anglii však funguje systém, kdy je prvních vydělaných £7,475 v daném daňovém roce nezdanitelných (jde o tzv. Personal Allowance). 20% z 7 475 činí 1495. Každý měsíc byste se tedy okrádali o £124.5.

Jestliže jste v Británii už nějakou dobu a platíte stále BR, nezoufejte, o přeplacené daně můžete požádat zpětně vždy do 31. ledna po pěti letech od doby, kdy k přeplacení došlo. Příklad: Žádost o navrácení daní pro rok 2003-04, který skončil 5. dubna 2004 (bere se v potaz daňový rok), musí být provedena do 31. ledna 2010.

Výše daní Británie 2011-2012

 Personal allowance  £7,475  0%  a po prvních  vydělaných £7,475  následně:
 Basic rate  £0 - 35,000  20%
 Higher rate  £35,001 - 150,000  40%
 Additional rate  více než £150,000  50%

 

Řešení:

Nástup do zaměstnání po příjezdu do Anglie

Po příjezdu do Anglie a nástupu do práce vyplňte se zaměstnavatelem formulář P46. 

V průběhu zaměstnání

Pracujete-li pro zaměstnavatele již nějakou dobu a stále nemáte určen tax code a tudíž platíte "univerzální daň" – BR (basic rate), poproste zaměstnavatele o formulář P46, díky němuž vám finanční úřad určí váš tax code a vypočítá, kolik daní jste povini odvádět.

Jestliže jste se na daních přeplatili, budou vám za daný daňový rok automaticky navráceny. Jestliže jste naopak platili daní nedostatek, váš tax code může být pozměněn za účelem získání daní zpět.

Někteří zaměstnavatelé, zejména agentury, vám P46 nepředají automaticky, avšak musíte je vyzvat. Určitě tak učiňte – máte na to ze zákona právo a jestliže jde o vaše první zaměstnání, automaticky budete platit daň 20%, kdežto vašich prvních vydělaných £1,475 v každém daňovém roce, nepodléha dani žádné! Tzn., že by vám mělo být navráceno £1495!

Změna zaměstnání

Po ukončení zaměstnání byste od vašeho zaměstnavatele měli automaticky získat formulář P45, což je v podstatě odboba našeho zápočtového listu. Jde o záznam vašich výdělků a daní, které jste odvedli v příslušném daňovém roce.

Na každém P45 je uvedeno:

  • váš tax code (daňový kód) a PAYE (Pay As Your Earn) reference number (referenční číslo)
  • vaše National Insurance number
  • datum ukončení zaměstnání
  • výdělky v daném roce
  • kolik jste odvedli na daních

P45 má čtyři části – Part 1, Part 1A, Part 2 a Part 3. Váš zaměstnavatel by měl zaslat Part 1 do HMRC a odevzdat vám zbývající tři. Jakmile začnete nové zaměstnání nebo požádáte o přídavky v nezaměstnanosti (Jobseeker's Allowace), odevzdáte Part 2 a Part 3 novému zaměstnavateli či Jobcentru. Part 1A si ponecháte.

Jestliže vám zaměstnavatel P45 nepředal automaticky, požádejte ho – je vázán zákonem.

Tento formulář pak předložíte zaměstnavateli novému. Jestliže tak neučiníte, bude vám opět přiřazen BR kód. Jestliže formulář P45 z nějakého důvodu neobdržíte, požádejte nového zaměstnavatele o formulář P46 (viz výše).

Na konci každého daňového roku

Na konci každého daňového roku (který probíhá od 6. dubna do 5. dubna následujícího roku) by vám měl zaměstnavatel vystavit formulář P60. P60 je přehled vašich výdělků a odvedených daní za příslušný daňový rok (tax year). Jestliže vám jej zaměstnavatel neposkytne, požádejte jej – je vázán zákonem.

Poté můžete:

  • vyplnit Self Assessment tax return, jestliže se vás to týká
  • požádat o navrácení přeplacených daní
  • požádat o tax credits.

P60 budete také možná potřebovat předložit při žádosti o půjčku nebo hypotéku, je tedy důležité si formulář pečlivě uschovat.

Navrácení daní

Jestliže jste neučinili žádný z výše uvedených kroků, pravděpodobnost, že se na daních přeplácíte, je značná. K přesnému výpočtu můžete využít tzv. daňovou kalkulačku zde. Obrázek napovídá, co jaké pole znamená a jaké údaje a kam je potřeba zadat. Pro obecný přehled postačí pouze zadání hrubé mzdy a následné prostudování výpočtu vpravo. 

DAŇOVÁ KALKULAČKA - ODKAZ ZDE

daňová kalkulačka anglie

Jestliže se po kalkulaci domníváte, že se na daních přeplácíte, kontaktujte vaši lokální Tax Office. Ti již pravděpodobně budou mít veškeré informace, jež potřebují, avšak nechcete-li žádost protahovat, můžete je kontaktovat rovnou písemně a k žádosti přiložit dokumenty o výdělku jako je např. P45 či P65 a informace o vaši historii co se týče zaměstnání a benefitů. 

Komentáře: 

Jak uvádím výše, každá osoba má nárok na tzv. personal allowance, což znamená, že z celkové roční mzdy částka £7,475 nebude zdaněna. Tento fakt může vést k závěru, že vyděláváte-li si např. £1,000 měsíčně, zaměstnavatel vám nebude strhávat žádné daně v průběhu prvních 7,5 měsíců - tj. dokud váš výdělek nedosáhne £7,475. V praxi to však funguje jinak. HMRC odhadne, kolik si ročně vyděláte a na základě toho nezdanitelnou částku zprůměruje během celého roku. Příklad: £7,475 děleno 12 měsíci = £622. Vaše měsíční mzda činí £1,000. HMRC tedy nezdaní prvních £622 a každý měsíc zdaní zbývajících £378. 

Předpokládejme však, že jste po 6 měsích ukončili zaměstnání a v průběhu nastávajích 6 měsíců jste již nepracovali. Každý měsíc jste si vydělali £1000, z čehož £378 bylo zdaněno. Vy jste si ovšem v těchto 6 měsících vydělali pouze £6000, tudíž vám díky nároku na nezdanitelných £7,475 nemělo být zdaněno nic. Vy si tedy můžete požádat o navrácení daní. 

dikuze Anglie Britanie

 

Číst 26649 krát Naposledy změněno sobota, 09 březen 2013 15:11