Hledání práce v Anglii | Práce Anglie Británie

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Hledání práce

Místa pracovní inzerce - Anglie, Británie:

NA INTERNETU

Internet je nejaktualizovanější burzou volných pracovních míst v Anglii.

Naučte se užívat záložky (bookmarks). Stránky, na kterých jsou inzeráty, jenž vás zaujaly, si takto uložíte a můžete se k nim vrátit později. Případně si otevřete Word a adresy inzertních webů si kopírujte tam.

JOBCENTRE PLUS - úřad práce

Jobcentre Plus je výborný zdroj pracovních míst inzerovaných Úřadem práce a nabídky práce by tedy měly být od solidních zaměstnavatelů.

Odkaz na elektronickou verzi inzerce práce ořes Jobcenter naleznete zde.

DATABÁZE PRACOVNÍCH MÍST

Databází pracovních míst naleznete na internetu ohromnou spoustu. Doporučuji se zaregistrovat na několik webů a nechat si zasílat nové nabídky práce na email. Zadejte si klíčová slova dle lokality a práce, kterou chcete vykonávat např. barman, Birmingham. Kdykoliv se pak na webu objeví inzerát s touto kombinací, dostanete na svůj email upozornění.

Příklady databází práce:

www.reed.co.uk

www.monster.co.uk

www.totaljobs.com

www.manpower.co.uk

www.hotjobs.com

www.gumtree.com

a další – stačí si vygooglovat „jobs UK".

Zvlášť zvýrazním www.gumtree.com, který není „profesionálním pracovním" webem jako ty uvedené výše, ovšem přesto naskýtá zajímavé nabídky práce. Řekla bych, že zde, mimo jiné, inzerují i „malí zaměstnavatelé" jakými jsou například majitelé menších kaváren, lidé, kteří hledají někoho jednou týdně na úklid domácnosti apod.

STRÁNKY PRACOVNÍCH AGENTUR

Ve zlatých stránkách (www.yell.com) si vyhledejte pracovní agentury (recruitment consultants) ve městě, ve kterém chcete pracovat. Pro každou agenturu si poté najděte internetové stránky a na nich naleznete aktuální seznam nabízených prací.

Výběr agentur můžete omezit na specializaci, jež vás zajímá. Chcete-li např. pracovat s osobami s mentálním postižením či důchodci, můžete zadat „Nurses'agencies" nebo „Care agencies".

Příklady pracovních agentur:

www.adecco.com

www.bluearrow.co.uk

www.stafforce.co.uk

www.select.co.uk

STRÁNKY KONKRÉTNÍCH FIREM

Spousta zaměstnavatelů (jako např. obchodní řetězce) inzerují volné pracovní pozice pouze na svých stránkách. Nalezněte si tedy seznam všech větších obchodů, které se ve vašem městě vyskytují, a na jejich webovkách zajeďte do sekce volných pracovních míst (career/vacancies). Stejným způsobem se podívejte na stránky dalších firem, o které se zajímáte.

Příklady firem:

Aldi, Farmfood, Iceland, Lidl, Mark&Spencer, Sainsbury's, Somerfield, ASDA, Home Base, Morrison's

STRÁNKY MĚST

Některá města inzerují práci pro „council" na svých stránkách. Města mají mnohokrát adresu typu: www.město.gov.uk – místo „město" dosadíte konkrétní název. Po otevření specifické stránky se poté díváte na odkazy „job" nebo „vacancy/vacancies".

Příklady:

Bristol, Birmingham, Cambridge, Oxford

NÁHODNÝM ZADÁNÍM KLÍČOVÝCH SLOV

Máte-li zájem např. o práci řidiče v Liverpoolu, zadejte do vyhledávače „driver Liverpool" a projděte si naleznuté odkazy. Nebo ještě konkrétněji „job driver Liverpool", „vacancy driver Liverpool".

NÁHODNÉ PROCHÁZENÍ SPOLEČNOSTÍ

Nalezněte práci obdobným systémem jako je popsán výše, avšak se zaměřením na obor. Jestliže tedy máte zájem o pozici řidiče, zadejte si do vyhledávače či zlatých stránek (www.yell.com) širší téma jako např. „transport Liverpool" a projděte si webové stránky společností, které se zobrazí. Někdy jde o mravenčí práci, poněvadž často se vám objeví pouze názvy podniků, které si pak pro získání internetové adresy musíte vygooglovat ještě zvlášť (přičemž mnohé z firem mít vlastní webovky ani nebudou). Nicméně, jestliže jste se dostali na stránku firmy, podívejte se do sekce „jobs/vacancies" a není-li tam, pošlete jim email s vaším životopisem a dotazem, zda někoho nehledají. Stejný email pak už můžete pouze přeposílat ostatním firmám. Také si doporučuji napsat jeden email a do skryté kopie (BCC) zadat více příjemců.

Tímto způsobem můžete kontaktovat restaurace, hotely, domovy důchodců a další.

Toto vyhledávání práce je náročné, ovšem jestliže jste vyčerpali všechny ostatní možnosti a stejně vysedáváte celé dny doma, nemáte nic ztratit a vycházíte štěstí vstříc...

ÚŘAD PRÁCE Anglie (Jobcentre plus) - osobně

Nejbližší pobočku vyhledáte zde.

Na úřadech práce naleznete počítače s denně aktualizovanou nabídkou práce v Anglii. Po příchodu do Jobcentre si povšimněte stojanů s elektronickým výpisem volných míst, které si můžete bezplatně vytisknout. Dané inzeráty obvykle obsahují pouze nezbytné informace a většinou vyzývají o zavolání o více informací. Telefonát potencionálním zaměstnavatelům můžete učinit bezplatně přímo z Jobcentra - k dispozici je několik telefonů. Máte-li s voláním potíže, poproste personál, ti vám na dané číslo zavolají a zjistí bližší informace.

Nabídky úřadu práce si můžete vyhledat také online nebo prostřednictvím TV (viz. níže).

V jobcentru máte také možnost požádat o seznam pracovních agentur pro dané město a o seznam internetových stránek zaměřující se na nabídku volných míst.

PRACOVNÍ AGENTURY Anglie (Recruitment agencies)

Pracovních agentur v Anglii je v každém městě několik. Poznáte je tak, že mají ve výlohách vyvěšené nabídky prací – nelze je tedy přehlédnout.

Nabízené práce jsou krátkodobé i dlouhodobé, všeobecné i specializované. Naleznete tedy agentury hledající uklízeče, barmany, ovšem také suplující učitele, sekretářky, kuchaře, řidiče.. kohokoliv. Když jednoduše do některé školy nepříjde učitel a nemají "po ruce" suplujícího učitele, zavolají si jednoho pro ten den z agentury. Dokonce si takto volají i manažery, sociální pracovníky, kohokoliv. Samozřejmou podmínkou těchto specializovaných prací je, že musíte mít v příslušném oboru vzdělání a praxi.

Jestliže tedy máte v něčem specializaci, zkuste si vyhledat agenturu přímo v oboru.

Výhodou také bude, budete-li mít s sebou výpis z trestního rejstříku (CRB check), který je potřeba při kterékoliv práci, kde jste ve styku s dětmi, důchodci apod. a to např. i na vytíráni podlah ve škole. Za CRB check se musí platit, proto jej ne každý má, což by měla být vaše výhoda. Vzpomínám se, když jsem se chodila ptát po agenturách já, ve většině mi bylo řečeno, že kdybych měla CRB, tak pro mě mají práci ihned (právě to vytírání ve škole). Vyřídit CRB trvá kolem měsíce, jeho vyřízení tedy neodkládejte.

Taktéž, vidíte-li inzerovanou nabídku, která se často opakuje – např. řidiči, zeptejte se jaké kurzy/školy musíte absolvovat a zvažte rozšíření vašeho vzdělání. Spousta kurzů je krátkodobých, přičemž např. obdoba našich učebních oborů (NVQ kurzy) se dá studovat pouze např. jednou týdně večer po dobu jednoho roku.

Agentury si za registraci či hledání práce nesmějí účtovat žádný poplatek. Výjimkou jsou pouze modelingové agentury a zábavný průmysl.

Při práci přes agenturu máte také možnost, že vás některé z míst, kam budete vysíláni, bude chtít zaměstnat na trvalo.

Po příchodu do agentur většinou vyplníte registrační formulář, nebo jste zapsáni do seznamu uchazečů. Agentury samozřejmě musejí mít pracovníky do zásoby, takže zaregistrovali-li jste se v agentuře jedné, nespoléhejte se, že tím pro vás hledání práce končí a někdo se vám do dvou dnů ozve. Zaregistrujte se všude možně i nemožně, po registraci se občas ještě na pobočku zastavte připomenout své kvality, případně jim zavolejte. Nemáte co ztratit, pouze získat.

Jakmile vás jednou zaměstnají a budou spokojení, budou se na vás obracet častěji.

Agentury si nalezněte zadáním "recruitment agency" (případně konrkétní specializaci) a lokalitu na www.yell.com, www.maps.google.com nebo si je vygooglujte.

Příklad specializací:

Accounting and Financial Services – účetí apod.

Childcare – dětská péče (au pair, nanny, house keeper)

Construction - stavebnictví

Drivers - řidiči

Education - vzdělání

Engineering & Technical/Industrial – mechanici, instalatéři; laicky řečeno učební obory, kde využíváte nářadí

Hospitality/Catering – hotely, restaurace

Marketing, Media and Communications

Medical - zdravotnictví

Nursing and Social Care – pečovatelské a soc. služby (domovy důchodců, postižení ap.)

Technology

LOKÁLNÍ NOVINY, ČASOPISY, LETÁKY

Inzerci práce naleznete také v regionálním tisku. Některé noviny inzerují pravidelně, jiné vydávají přílohu konkrétně se zaměřující na volná místa jednou týdně.

Přístup k novinám máte v obchodech, v knihovnách (které jsou v Anglii zdarma) a k některým i online.

Časopisy specializované na inzerci práce můžete najít v některých agenturách.

http://www.jobs24.co.uk/jobs/

http://jobs.guardian.co.uk/

OSOBNĚ U ZAMĚSTNAVATELŮ

Tento způsob je nejvhodnější hledáte-li práci v hotelu či restauraci, ovšem můžete zkusit štěstí i v ostatních odvětvích. Mějte s sebou vytištěný životopis a pokuste se hovořit s kompetentní osobou.

Jdete-li do rušné části města, můžete takto obejít spoustu podniků. Personál se také často mění, můžete tedy stejné podniky obejít každý druhý měsíc.

SPECIÁLNÍ MÍSTA

Nabídky práce můžete naleznout ve výlohách, na poště, na nástěnkách v supermarketu apod. Stejně tak si na nástěnky či na poštu můžete vystavit inzerát svůj.

ZNÁMÍ

Tento způsob práce vám zřejmě nemusím příliš připomínat. Nicméně pouze dodám důraz na zvyšování okruhu známých, protože nikdy nevíte, kde se co namane. Podívejte se do sekce Zábava, kde naleznete seznam bezplatných chatů, sociálních či sportovních klubů a dalších tipy, kde se můžete seznámit.

TV

Máte-li Sky, Virgin Media, Freeview nebo Teletext, nabídku práce přes Jobcenter naleznete i zde:

Virgin Media

 • stiskněte "interactive" tlačítko na TV ovladači
 • vyberte "News and Information" a poté "Directgov"

Sky

 • stiskněte "interactive" tlačítko na TV ovladači
 • vyberte osmou možnost, "Directgov"

Freeview

 • zajeďte na kanál 106 v elektronickém seznamu programů
 • jestliže na Freeview sledujete program Channel 4 nebo ITV, zvolte na TV ovladači "Text" a jděte na teletext str. 750. Můžete také zvolit možnost "Directgov" z modré možnosti na první straně Teletextu

Analogová TV s teletextem

 • zvolte kanál Channel 4, stiskněte tlačítko "text" a napiště stranu 750

KOMENTÁŘE

 • Hledání práce nevzdávejte. Spousta lidí pošle tři životopisy, vyčkává, nikdo se jim neozve, no a na to ihned začnou reptat a balit kufry domů. Někteří z mých kamarádů přijeli do Anglie přes agenturu, skončili na ulici, nevzdali se a nakonec se na ně usmálo štěstí (respektive začali sklízet plody z vynaloženého úsilí). Zkuste různé možnosti:
 • Jestliže jste ženského pohlaví, můžete si vždy najít práci v Anglii jako aupair (nejlepší poté bude www.gumtree.com nebo www.greataupairs.co.uk, jelikož obojí je zaměřeno na Velkou Británii) a zatímco budete pracovat jako aupair, doučíte se angličtinu a zároveň můžete odpovídat na různé pracovní inzeráty a hledat si něco trvalejšího...

Nebo si vytiskněte malé letáčky, kam uvedete, že posyktujete úklid v domácnosti (£6 je takový standard) a ty rozneste po domácnostech. Netuším, jak je tomu v jiných částech Anglie, ale ve třech, kterými jsem prošla já, jsme domů skoro žádné letáčky nedostávali. Přesto si myslím, že by spousta domácností o úklid zájem měla.

 • Jste-li mužského pohlaví, letáčky si můžete vytisknout taktéž, přičemž nabídněte jakékoliv pomocné práce – záleží na tom, co umíte. Takový angličan si např. za vymalování domu účtuje hříšné peníze. Nabídněte rozumnou cenu a třeba se vám někdo ozve. Do letáčku poznačte, že dodáte reference. Ty zřejmě nebudete mít, avšak na první návštěvu si s sebou vemte pas a ten dané osobě předložte, ať ji uklidníte, že se je nechystáte vykrást...
 • Ve volném čase si vylepšujte angličtinu. Vím, že to není nic zábavného, ovšem tato investice se vám vrátí. Strávíte-li nad angličtinou rok, budete z toho poté čerpat celý život. Navíc, jakmile si osvojíte základ, učení vám půjde rychleji, protože se spíše zapojíte do konverzace ostatních, kde pochytíte nová slovíčka, nebo si případně procvičíte již slovíčka naučená.
 • Bez National Insurance number toho příliš nezmůžete, ten je v Anglii nutnost. Nevlastníte-li jej, požádejte o něj co nejdříve.
 • Zaregistrujte se všude možně i nemožně. Obejděte veškeré podniky. Pošlete emaily všem restauracím, barům, hotelům... Přijměte i práci na poloviční úvazek – dostane se vám praxe plus si můžete zažádat o státní příspěvek, který vám příjem navýší: working tax credit.
 • Máte-li alespoň základní angličtinu, zkuste práci s postiženými či v domovech důchdců.
 • Najděte si práci v Anglii jako dobrovolník – zlepšíte si angličtinu a získáte určitou praxi.
 • Nebuďte úzce specializovaní. Vidím to kolem sebe – spousta Čechů prostě tam a tam dělat nepůjde. Vemte cokoliv, nespoléhejte na to, že vám tam z té firmy, která se vám líbila a které jste poslali životopis, zavolají a jakmile budete mít nějakou práci jistou, začněte se rozhlížet po lepší.

Anglie: Strach z telefonování 

Věřím, že jestliže jste v anglickém jazyce začátečníci, telefonování potencionálnímu zaměstnavateli pro vás může být traumatickým zážitkem. Věřte však, že angličané jsou na lámanou angličtinu zvyklí - se kolem sebe podívejte na to množství cizinců, nehledě na fakt, kolik cizinců, jejichž znalost AJ je nulová, je zaměstnaných na pozicích jako jsou informační linky apod.

Zavoláte-li potencionálnímu zaměstnavateli, v telefonu se pravděpodobně stejně budete bavit pouze se sekretářkou, kteřá při případném pohovoru přítomná nebude. Plus jestliže voláte např. na pozici uklízečky, ani sekretářka se nebude divit, jestliže jí nebudete příliš rozumět.

Před zavoláním nepodceňte znalost spelování. Můžou vás požádat o vaše jméno a adresu, kam mají zaslat formulář na vyplnění. Případně vás odkážou na jejich webovky, kde si formulář stáhnete či vyplníte online no a nebo vás požádají, abyste se dostavili osobně (tj. vyspelují adresu kam).

Co se porozumění adresy týče, vytvořila jsem si následující pomůcku – v Anglii se směrovací číslo vztahuje pouze k bloku několika domů, ne jako u nás v ČR na celou oblast. Proto se vždy jako prví zeptejte na PSČ („post code") a číslo domu. Jestliže pak při spelování ulice odchytnete pouze dvě tři písmena, nevadí. Do www.maps.google.co.uk si vyhledejte post code (tím si musíte být 100% jistí) a podívejte se na ulice, které tam jsou no a porovnejte je s písmeny, které jste pochytili.

Jestliže jste si našli pozici prostřednictvím Jobcentre Plus (na pobočce, TV či jejich webových stránkách), o zavolání příslušnému zaměstnavateli a získání více informací můžete požádat přímo pracovníky Jobcentra.

 

dikuze Anglie Britanie

 

Číst 52255 krát Naposledy změněno sobota, 09 březen 2013 15:13