National Insurance number - Žádost

Ohodnotit tuto položku
(8 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Hledání práce

National Insurance number je unikatní číslo, které vás bude doprovázet celým vaším pobytem v Anglii. Budete jej potřebovat jak v pracovním procesu, tak pro komunikaci s DWP a HMRC. Svou důležitostí by se dalo přirovnat k našemu rodnému číslu.

Je to také taková vstupenka do zaměstnání, poněvaďž spousta zaměstnavatelů vás bez NI number odmítne. Jeho vyřízení nějakou chvilku trvá, proto si o něj požádejte ihned po vašem příjezdu do UK.

Požádání o National insurance number

Nejprve musíte zavolat Jobcentre Plus na 0845 600 0643 (po-pá 8:00-18:00) a domluvit si osobní schůzku. Na lince se vás zeptají, z jakého důvodu o National Insurance Number žádáte, na což můžete odvětit, že si chcete najít zaměstnání („For a job."). Kromě toho se vás zeptají na vaše jméno, datum narození a adresu a následně vám nabídnou datum, kdy se do Jobcentra můžete dostavit. Jestliže vám nevyhovuje, poproste o přehození.

Máte-li problémy s angličtinou, tento hovor za vás může učinit váš známý, nebo po dovolání se na danou linku můžete říct „Can I get a Czech interpreter, please?", čímž požádáte o českého překladatele. Většina úřadů využívá překladatele po telefonu, kdy hovor bude veden formou konference. Není to ideální, ovšem výhodou je, že překladatel je vždy po ruce.

V telefonátu obdržíte také referenční číslo (reference number), které užijete, když budete potřebovat úřad z nějakého důvodu kontaktovat znovu. Domů vám pak přijde pozvánka s datem a místem konání schůzky a seznamem dokumentů, které s sebou musíte přinést.

Dle vašich jazykových schopností vám také nabídnou možnost přítomnosti překladatele. Tato služba je zdarma.

Požádání o NI number na začátku hovoru můžete provést větou „I would like to apply for a National Insurance number."

Na dané schůzce se vás zeptají na určité osobní údaje a na důvod žádosti. Budete muset předložit tzv. „proof of identity", což je v podstatě doklad totožnosti. Čím více dokumentů předložíte, tím lépe.

Konkrétní výpis dokumentů, které budou vyžadovány, vám přijde poštou, avšak pro představu většinou požadují dva doklady z následujícího:

 • pas
 • občanský průkaz
 • řidičský průkaz
 • účet z plynu, elektřiny nebo vody
 • dopis z Home Office, jež potvrzuje vaši adresu
 • rodný list
 • zdravotní kartička
 • oddací list
 • průkazku na autobus, vlak, cestovní kartu
 • povolení k pobytu v UK
 • výpis z banky či stavebního spoření, musí být ze současného období
 • dopis od vašeho či partnerova lékaře, právníka, soc. pracovníka, dopisu ohledně probace nebo z HM Revenue & Customs

Pro ucelenější přehled výpisu dokumentů (proof of address a proof of identity) a komentáře doporučuji článek zde.

Následně obdržíte dopis, který vás bude informovat o tom, zda vaše žádost prošla či ne. Do 12-ti týdnů pak dostanete kartičku s vaším NI number. Číslo si někam poznačte nebo noste kartičku při sobě, budete na něj totiž dotázáni při mnoha příležitostech.

Komentář:

Předpokládám, že tento článek čtete až ve chvíli, kdy simultánně hledáte zaměstnání, jestliže jste ovšem opatrnější a veškeré informace, které pro práci v Anglii potřebujete, studujete s předstihem, opravdu doporučuji vyřizování National Insurance number nepodcenit a požádat o něj alespoň tak šest týdnů před tím, než se po zaměstnání vůbec začnete rozhlížet. Jeho vyřízení trvá a bez něj vás většinou nikdo legálně nezaměstná, i když jsou výjimky. Z vlastní zkušenosti si pamatuji, že v agentuře mi bez něj nechtěli nabídnout práci žádnou a stejně tak, když jsem vyplňovala jakýkoliv online dotazník, nechtělo mě to bez vyplnění políčka NI number pustit dále.

Nicméně kamarád začal pracovat v restauraci, aniž by měl National Insurance number vyřízené a vzali ho, NI number poté dodal až později. Taktéž stážisti, kterým je nabídnuta další spolupráce, dodávají NINO bez problémů až třeba po dvou měsích práce.

Jsou také osoby, kterým je žádost zamítnuta. Předpokládám, že se zřejmě neprokázali dostatečným počtem dokumentů. Nevím, někteří cizinci systém zneužívají, nepracují (nebo pouze pracují požadované minimum – tj. 16 hodin týdně) a na místo toho čerpají státní příspěvky. Možná se úředníci počet těchto „příživníků" snaží eliminovat a NI number nevydají osobám, které se jim zdají „podezřelé", ovšem tomuto postupu bych se zde v Anglii divila. Nicméně příslušníci jistých menšin si mi vždy stěžují, že jim byla žádost bezdůvodně zamítnuta...

dikuze Anglie Britanie

 

Číst 36299 krát Naposledy změněno sobota, 09 březen 2013 15:14