Británie (Anglie): Navrácení přeplatku na daních

Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Finance

Jakto, že někteří mají nárok na navrácení daní?

Každý zaměstnanec v Británii má povinnost platit daně. Pakliže pracujete pro zaměstnavetele/agenturu, zaměstnavatel vám daně odvádí s veškerou pravděpodobností automaticky. V Británii ovšem platí pravidlo, že každý rok je z vašeho platu £9,440 (rok 2013) nezdanitelných. Občas však dojde k tomu, že zaměstnavatel zdaní celý plat včetně této nezdanitelné částky a dojde tedy k přeplatku na daních. O tento přeplatek poté můžete požádat. Klidně se tak tedy může stát, že vám bude navrácena částka až do výše £1,888.

Příklad:

Eva pracuje pro firmu, kde si ročně vydělá £15,000. Z této částky je £9,440 nezdanitelných, kdežto zbývajících £5,560 se daní klasicky 20 %. Roční výplata by tedy měla dělat 9440 + 80 % z 5560 = £13,888 (mínus odvod za National Insurance contributions, příspěvek do důchodu apod.). Nicméně zaměstnavatel Evy nezdanitelnou roční částku nevzal v potaz a zdanil veškerých £15,000 dvaceti procenty, takže Eva za rok odvedla na daních £3,000 a z výplaty ji po zdanění zbylo £12,000 (mínus NI contributions atd).
Jak je vidět, Eva se tedy přeplatila o celých 1,888 liber (13,888, které ji zdanil zaměstnavatel mínus 12,000 liber, které ji měl zdanit zaměstnavatel). O tento přeplatek může Eva požádat.

Kdy k přeplatku dochází?

Ač má každý zaměstnanec nárok na nezdanitelných £9,440 ročně, v praxi to NEznamená to, že vám zaměstnavatelé nezdaní PRVNÍCH vydělaných £9,444. Na místo toho to obvykle funguje tak, že zaměstnavatel tuto nezdanitelnou částku rozpočítá do celého roku.

Příklad:

Eva si ročně vydělá £15,000 (tj. £1,250) a z toho nemusí zdanit £9,440 ročně. To však neznamená to, že prvních devět měsíců Eva nebude danit nic a danit začne teprve tehdy, až v daném roce překročí výdělek £9,440 (k tomu by došlo v sedmém měsíci). Namísto toho zaměstnavatel nezdanitelnou částku rozpočítá do celého roku. To znamená 9,400 děleno 12 měsíci = £783. Takže pokud si Eva vydělává měsíčně 1,250 liber, zaměstnavatel z tohoto odečte nezdanitelnou částku £783 a zbývajících £467 zdaní 20%.
Jestliže však Eva dala po šesti měsících výpověď a už nenastoupila nikde do práce, vydělala si pouze £7,500 ročně. Eva však z každé výplaty odvedla daně (konkrétně 20 % z £467 což odpovídá £93). A proto, jelikož je £9,400 nezdanitelných, vše, co za těch šest měsíců na daních odvedla (93 x 6 = cca 558 liber), jí bude navráceno zpátky.

 

Občas se také stává, že vám zaměstnavatel nastaví špatně daňový kód (daňový kód je přidělen každému zaměstnanci a dle něj zaměstnavatel ví, kolik vám má ročně na daních odvést). Dejme tomu, že nastoupíte po půl roce do nové práce. Předchozí zaměstnavatel neví, kolik jste v předchozí práci na daních odvedli, a proto vám dá univerzální daňový kód (BR). Váš předchozí zaměstnavatel vám však např. zdanil vše 20% a nový zaměstnavatel vám také začne danit vše 20%, a proto se na daních zbytečně přeplatíte, protože ani jeden ze zaměstnavatelů vám nezapočítal nezdanitelnou částku.

K přeplatku tedy obvykle dochází tehdy, pokud

  • nastoupíte do nového zaměstnání a zaměstnavatel vám přidělí univerzální daňový kód
  • vám zaměstnavatel přidělil špatný daňový kód
  • jste nepracovali celý rok
  • jste student a pracovali jste pouze v průběhu prázdnin
  • jste měli současně více zaměstnání
  • se vám změnily okolnosti - např. jste pracovali pro firmu a následně jste se stali OSVČ

Jak si přeplatek na daních vypočítat?

Formulka již byla napsaná výše, avšak nejjednodušší způsobem, jak si přeplatek vypočíst je užitím daňové kalkulačky zde. Na obrázku níže naleznete překlad některých částí dané kalkulačky (pro zvětšení obrázku na něj klikněte). Do příslušného pole zadejte váš roční výdělek za vámi vybraný rok. Následně se podívejte do políčka Tax Due - toto je částka, kterou jste za daný rok měli povinnost na daních odvést. Tuto částku můžete poté srovnat s daněmi, které jste za daný rok skutečně odvedli - pokud zjistíte, že jste odvedli více, než jste měli, o přeplatek můžete požádat zpět. 

Kolik jste na daních skutečně odvedli zjistíte buď na výplatních páskách, nebo, pokud ukončili v daném roce zaměstnání, na formuláři P45, který vám po ukončení zaměstnání měl zaměstnavatel povinnost předat (= zápočtový list), případně na formuláři P60, který vám má zaměstnavatel povinnost předat na konci každého daňového roku.

 danova kalkulacka navrat dani anglie britanie

 

Jak o přeplatek požádat?

1) Pokud současně pracujete

Zavolejte na HMRC 0300 200 3300 (ze zahraničí +44 135 535 9022) a danému úředníkovi řekněte, že si myslíte, že jste se na daních přeplatili). HMRC již pravděpodobně bude mít veškeré potřebné údaje. Pokud ne, řeknou vám, co k žádosti požadují. O přeplatek můžete také požádat vyplněním formuláře R38 zde - jednoduše do něj napište, že máte zájem o navrácení přeplatku z tohoto roku a že současně žádáte i o nastavení správného daňového kódu (tax code).

2) Předchozí léta

HMRC zpravidla zasílá upozornění o přeplatku (společně s šekem k vyplacení dané částky) automaticky a to do září po ukončení předchozího daňového roku (tj. upozornění o přeplatku za rok 2011/2012 by vám mělo přijít do září 2012).
Pokud si myslíte, že k přeplatku došlo, avšak HMRC vás do září nezkontaktuje, zavolejte nebo napište HMRC a o navrácení požádejte tímto způsobem. Pokud budete HMRC kontaktovat písemně, můžete k tomu užít formuláře R38 zde -jednoduše do něj napište, že máte zájem o navrácení přeplatku za ty a ty roky a uveďte seznam prací a státních přídavků, které jste v daných letech pobírali. Pakliže máte formuláře jako P45 či P60, přiložte je do žádosti. Pokud P45 či P60 nemáte, uveďte to.

O navrácení přeplatku na daních lze požádat až 4-5 let zpětně, konkrétní lhůty jsou uvedené v tabulce níže

Daňový rok

Daňový rok skončil

O navrácení musíte zažádat do

2009-10

5 April 2010

5 April 2014

2010-11

5 April 2011

5 April 2015

2011-12

5 April 2012

5 April 2016

2012-13

5 April 2013

5 April 2017

Jak vám HMRC přeplatek na daních vyplatí?

Pokud do žádosti o navrácení přeplatku napíšete bankovní údaje, přeplatek vám přijde na účet. Pakliže účet neuvedete, nebo k přeplatku dojde automaticky (tj. aniž byste o něj žádali), přijde vám šek.

Je v tom nějaký háček? 

Není :-). Pokud HMRC požádáte o přepočítání správnosti vašeho daňového odvodu a HMRC dojde k závěru, že jste se nepřeplatili, žádné penále vám z toho nevznikne. Nicméně je třeba upozornit na to, že při kalkulaci může HMRC dojít k tomu, že jste na daních naopak nezaplatili tolik, kolik jste měli a o nedoplatek vás požádá. Proto před žádostí o přeplatek doporučuji použít výše uvedenou daňovou kalkulačku. 

Pokud by se vám přecijen stalo, že by vás někdy HMRC vyzvalo k zaplacení nedoplatku, doporučuji se nejdříve odvolat. Často totiž dochází k situacím, kdy se HMRC spletlo a k žádnému nedoplatku nedošlo - dva příklady z reality naleznete ve vláknu na fóru zde

Není vám něco jasné? Napište dotaz či komentář do fóra zde

dikuze Anglie Britanie

Číst 18659 krát Naposledy změněno středa, 25 září 2013 15:01