Británie: Začínáme byznys

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)
Napsal(a)  Tweety Zveřejněno v: Úřady & banky

zalozeni byznysu v anglii britaniiSpousta lidí má ten malý sen, nebo cíl si otevřít vlastní obchod, kavárnu, restauraci nebo výrobnu, ale nejsou si jistí, jak na to a co potřebují. Tady je stručný rozpis základních informací. Veškeré informace anglicky se můžete dočíst na www.gov.uk/business.

Co musíte vedět - základy:

  • Jakou licenci potřebujete
  • Jak velký obchod a kde
  • Kde sehnat peníze
  • Živnostník nebo firma

Určitě teď někteří zabrblali, že základ je vědět, co vlastně chete dělat. Počítám s tím, že pokud tohle někdo čte, tak už nějaký ten malý nápad má a shání informace, jestli je to vůbec možné zrealizovat a co jsou nejdůležitější body.

Licence

V UK se operuje na ruzných licencích. Některé nemovitosti mají více licencí (A1, A4, A3), jiné mají třeba jen jednu a ta se, ve většině případů, dá změnit. Změny schvaluje, či odmítá místní úřad. Níže jsou příklady k různým licencím

Typy licencí

A1 - (např.)

Obchod
Pošta
Cestovní agentura
Prodejny studeného jídla, které se bude konzumovat mimo prodejnu
Kadeřnictví
Kvetinářství
Pohřební služby

A2 - Finanční poradenství

A3 - Horké jídlo ke konzumaci na mistě a mimo prodejnu v případě horkého jídla

A4 - Podniky s konzumací alkoholu (hospody, bary, restaurace)

A5 - Take aways

B1 - Kanceláře, kromě těch zmíněných v A2

B2 - Industriální

Dělí se na B3,B4,B5,B6,B7,B8 pro bližší informace se podívejte do odkazu

C1 - Hotely, Bed and Breakfast

C2 - Nemocnice, domovz důchdců, školy

C3 - dělí se na 3 časti, bližší info v odkazu

C4 - Shared houses, kde bydlí 3-6 k sobě nevázaných jedinců

D1 - Veřejné servisy

Soukromé školky
Galerie
Muzea
Knihovny

D2 - Kina

Koncertní haly
Herny
Posilovny


Pokud si nejste jistí, kam by vaš byznys spadal, zeptejte se na místním uřadě, ale pamatujte si, že cokoliv vám úřad řekne před tím, než podáte oficiální žadost, je neoficiální a tudíž se to může změnit.

Detaily o již zmíněných licencích, jejich změnách a dalších nutných dokumentů najdete v odkazech
www.gov.uk/browse/business/licences
www.gov.uk/planning-permission-england-wales
www.gov.uk/planning-permission-scotland

Ceny pro změnu licence pro Anglii a Wales

Change of Use of a building to use as one or more separate dwellinghouses, or other cases

  • Number of dwellings  - Not more than 50 £385 for each dwellings
  • Number of dwellings -  More than 50 £19,049 + £115 for dwellings
  • Other Changes of Use of a building £385 or land

Podívejte se na stránky svého místního úřadu. Většina nabízí pre application services. Ceny se různí (většinou kolem £150) a jsou vám schopní poradit, která licence je pro vás nejlepší a jaké další dokumenty budete potřebovat.

Kde podnikat

Každý obchod ma jiné potřeby. Nekomu stačí 100m2, jiný potřebuje 400m2. Většina se pokusí o ten skvělý obchod na jedné z hlavních ulic. Tady přichází varování. Nepočítejte s tím, že se na vás vrhnou i přes to, že je obchod prázdný už tři měsíce. Majitelé komerčních nemovitostí budou vždy doufat, že přijde nějaká už zavedená firma. To vy nejste. A jsou schopni takhle čekat i půl roku. Dokonce ani to, že byla nemovitost prázdná 4 roky, neznamená, že z vás budou nadšení. Bud‘ vám řeknou na rovinu, že vás tam nechtějí a nebo budou dělat tu jejich typickou věc, že po vás budou dva měsice vyžadovat různe papíry a chtít nějaký neuvěřitelný depozit, čímž si vlastně jen kupují čas, co kdyby přišla jiná firma, ale aby neztratili vás. Normálně se platí depozit třeba jen jeden měsíc. Po vás můžou chtít i šest. A to je pro začínající byznys dost velká suma. Místo toho tedy nabídnou, že můžete ručit nemovitostí. Tahle cesta se nedoporučuje. Pokud příjdete o byznys, určitě nechcete přijít i o dům. Další možnost je, že se za vás někdo zaručí. Opět to může být problém, protože ručitelé se těžko shání. Nejlepší možnost je zkusit se s nimi dohodnout na nižším depozitu a zjistit, co jiného by pro ně mohlo být přijatelné.

Pak je tu také otázka nájmu. Nájmy v inzerátech jsou nadsazené. Nebojte se nabídnout méně. A samozřejmě požadujte rent free měsíce. Standardně dávají 3, ale pokud je nemovitost v hrozném stavu a vy utratíte podstatně víc peněz, dá se dohodnout více měsíců. Velké firmy dostavají i 10 měsícu zdarma. Bohužel realita je, že s nováčky a malými firmami se takhle nikdo bavit nebude.

Pro začínající byznys je asi nejlepší začít někde stranou, pokud je to možné, pár let budovat účty a historii firmy a po té se přestěhovat na vysněnou hlavní ulici, kde vás už uvítají s otevřenou naručí. Připravte se na to, že hledání těch perfektních prostor je běh na dlouhou trať.

Když už se vám povede sehnat prostory, přijde na řadu smlouva. NIKDY, opakuji NIKDY nepodepisujte smlouvu bez toho, že byste jí nejdřív dali na kontrolu právníkovi.
Důležité body jsou BREAK CLAUSE a RENT REVIEW. Vždy se ujistěte, že rent review je před break clause, protože někteří majitelé při tom zkusí zvednout nájem o dost nehorázné částky a pokud se nebudete schopni dohodnout, díky break clause máte šanci smlouvu rozvázat. S tímhle vším vám poradí váš právník.

Tady je extra info
www.bgateway.com/manage-your-business/premises-and-property/renting-business-premises/

Nezapomeňte, že musíte platit BUSINESS RATE. Business rate je individuální. Agent by vám měl být schopný říct, neoficiálně, kolik se zhruba v nemovitosti platí. Pokud chcete presnou částku, musíte se obrátit na místní úřad. Některé byznysy si můžou požádat o odpuštění business rate.
www.gov.uk/introduction-to-business-rates

Některé ze stránek inzerujících komerční prostory

www.rightmove.co.uk/commercial-property-to-let.html

www.shopproperty.co.uk/

www.showcase.co.uk

Finance

Šetříte, ale stejně si potřebujete půjčit? Většina nových byznysů si musí půjčit.
Start-up půjčky jsou nabízeny ve skoro každé bance. Barclays dělá 50-50 (vy dáte 10k – oni půjčí 10k).
HSBC nabízí i 40-60. Kolik vám půjčí zaleží na více faktorech. NATWEST může nabídnout nejen půjčku, ale i pomoc pro začátek. 
Další možnost je CREDIT UNION, kde probíhají programy na podporu nových byznysů. Jejich úrok je 6%. Obejděte si banky, nejlepší je začít u své, a zkontaktujte místní organizace, ktere zdarma pomáhají při budování dobrého byznys plánu, který je MUST HAVE pokud budete žadat o půjčku a hodí se i vám, protože v něm máte záchytné body a góly. Dopručuji na plánu spolupracovat s odborníky, zvlášť pokud si potřebujete půjčit větší sumu. Tyto organizace vás také můžou poslat k místní CREDIT UNION. V bankách vám většinou dají na tyto organizace kontakt, když se zeptáte.

Živnostník nebo firma

Tohle není zase tak těžká otázka, ale je plně individuální. Z vlastni zkušenosti vřele doporučuji navštívit účetního, který vám poradí, co je pro vás nejlepší volba. Popřípadě se poradit v organizaci, nebo s poradci se kterými spolupracujete.
Zde je základní info naleznete zde www.gov.uk/business-legal-structures/overview.

dikuze Anglie Britanie

 

Číst 6909 krát Naposledy změněno pátek, 06 prosinec 2013 23:34